Ostry_Kamen_Male_Karpaty
Slovensko

Záruby. Výlet na najvyšší vrch Malých Karpát.

Ahojte priatelia! A máme tu nový #smelocestuj tip na výlet. Minulý týždeň sa tak po veľmi, veeľmi dlhom čase niesol v znamení túry. Trasa viedla na najvyšší vrch Malých Karpát zvaný Záruby. Ono to znie, že najvyšší vrch ale pravda je taká, že je to pomerne nízko. Vrch sa nachádza vo výške 768 m n. m. a pri jeho dosahovaní si môžete dopriať aj malú zastávku pri zrúcanine hradu Ostrý Kameň. Vrch ako aj jeho bezprostredné okolie je od roku 1984 vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu.

Ostry_Kamen_Male_Karpaty-2
Aj takto čarovne vyzerá les, ktorým trasa vedie.
Ostry_Kamen_Male_Karpaty
Výhľad z hradu Ostrý Kameň na Záruby

Trasa na vrchol:

Na vrch vedie viacero trás. My sme si vybrali tú, ktorá začína pri vodnej nádrži Buková, pri ktorej sme zároveň zaparkovali. Nádrž sme trošku obišli a do lesa sme vstúpili po žltej turistickej značke. Na rázcestí, Rázcestie pod Ostrým Kameňom, sme sa napojili na červenú značku, po ktorej sme sa dostali na hrad Ostrý Kameň. Po malej zastávke sme znova našľapli na červenú značku, ktorá nás doviedla k Zárubam. Kúsok za dvojkrížom sme sa napojili na zelenú značku, po ktorej sme kráčali až po stret s modrou značkou. Po modrej značke sme došli na zastávku Brezinky, rázcestie. na ktorom sme sa znova nadpojili na červenú a následne na žltú značku. Tá nás opäť doviedla k nádrži Buková.

Trasa_k_zarubam
Mapa našej trasy na Záruby

Využiť môžete aj trasu vedúcu z obce Smolenice, ktorú na internete nájdete spomínanú viackrát. Taktiež sú k dispozícií iné trasy. Môžete si vybrať obchádzku okolo Smolenického zámku, jaskyne Driny alebo Hlbočianskej doliny.

Ono, obávam sa, že žiadna z trás by nebola vhodná pre mamičky s kočíkom, avšak nie je to nič, čo by bežný človek nezvládol. Nejde o žiadnu náročnú turistiku, ale skôr o aktívnejšiu prechádzku s miestami strmejším stúpaním. Len pár zastávok na predýchanie a ste na vrchole. Ja som sa cítila nesvoja na kratšom úseku, počas ktorého sme prechádzali cez hrebeň po skalách, avšak ani to nebolo nič fyzicky náročné. Nám celá túra pohodovým tempom trvala 2 hod. a 40 min. Krokomer tiež ukazoval necelých 10,5 km.

Na vrchole extra výhľady nečakajte. Tých najkrajších sa dočkáte počas cesty a pri samotnej zrúcanine hradu Ostrý Kameň. Práve z neho bolo krásne vidieť okolité lesy či vodnú nádrž Buková z výšky. Na vrchole vás čaká dvojkríž, ktorý vám napovie, že ste v cieli. Výhľadu navyše tu už bránia stromy.

Male_karpaty_Záruby
Dvojkríž na vrchole Zárub

Hrad Ostrý Kameň

Čo sa týka hradu, ostali z neho už len ruiny. Informačná tabuľa pri ňom vám ukáže, že kedysi to bol veľký fešáčisko. Hrad sa nachádza vo výške 576 m n. m. a postavili ho v priebehu 13. storočia. Hrad Ostrý Kameň chránil tzv. Českú cestu, ktorá slúžila na obchodný a vojenský styk. Gotický hrad, pevne zasadený do vápencovej skaly, oddeľovala od hlavného hrebeňa priekopa vysekaná do skaly.

Ostry_Kamen_Male_Karpaty
Zrúcnina hradu Ostrý Kameň

Hrad často menil svojich majiteľov medzi ktorými boli aj známe mená ako Stibor zo Stiboríc či rodina Turzovcov. Ako množstvo iných hradov, tak aj hrad Ostrý Kameň bol poznačený Rákociho povstaním. Posledným majiteľom hradu boli Pálffyovci, ktorí sa už o hrad nestarali a pomaly stratil aj svoju strážnu funkciu, keďže v tom čase Česká cesta viedla už cez Bratislavu. Rodina si preniesla sídlo panstva z hradu do mesta Moravský Svätý Ján. Odvtedy hrad pustol a tak z neho ostali už len ruiny.

Vodna_nadrz_Bukova
Odrazy na hladine vodnej nádrži Buková

Medvedí cesnak na Zárubach

Cestou na Záruby sa dostanete do zeleného lesa pokrytého medvedím cesnakom. Ten bude rozvoniavať všade navôkol. Ani my sme bez neho neodišli a tak sa večera niesla v znamení zemiakových placiek s cesnakom, ktoré boli peknou bodkou za ešte krajším dňom. Tento výlet ako aj trasu odporúčam všetkými desiatimi. 

Majte pekný zvyšok víkendu a smelo cestujte. 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *