vodny_kolovy_mlyn_tomasikovo
Slovensko

Vodný mlyn Tomášikovo

Ako sa hovorí, po každom daždi vyjde slnko. A práve pomedzi tieto sychravé dni je slnečný obed viac ako stvorený na výlet. Tentokrát prišlo na rad Tomášikovo a ďalší z krásnych mlynov stojacich popri brehu Malého Dunaja. Ak si spomínate, nebolo tomu tak dávno, čo sa na smelo objavil aj článok o vodnom mlyne v Jelke. Ten sme zabehli omrknúť nanovo tiež, keďže stojí len necelých 13 km od Tomášikova. Tak máte o program na pár hodín postarané.

vodny_kolovy_mlyn_tomasikovo

Vodný mlyn Tomášikovo bol postavený ešte v roku 1893 mlynárom Jánom Maticzom. Mlelo sa v ňom až do roku 1960, čo je celkom úctyhodných 67 rokov. V rok 1940 doň bolo namontované aj dynamo a funguje na elektrický pohon. Mlyn sa nachádza len 2 km za obcou a aj napriek tomu, že by podľa slov sprievodcu potreboval mnoho opráv, zatiaľ stojí zachovaný a v skoro pôvodnom stave. Má šindľovú strechu, lopatkové hnacie koleso s priemerom 7 m a je postavený na koloch z agátového dreva.

vodny_kolovy_mlyn_tomasikovo

Kedysi bol mlyn na popukanie a mlelo sa v ňom 20 – 24 hodín po dobu 8 dní. Dnes Tomášikovsky mlyn spravuje Vlastivedné múzeum v Galante a slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Budova mlyna je dodnes funkčná a jej interiér obsahuje pôvodné mlynárske zariadenie. Vo vnútri sa nachádzajú nielen staré fotografie, ale aj pôvodná miestnosť pre mlynára. Tá obsahovala pričňu na ležanie a malý stolík. Zaujímavosťou bolo štrbinové okienko, ktorým mlynár pozoroval chod náhonového kolesa, ako aj príchod gazdov s melivom z druhého brehu rieky. Z brehu je mlyn prístupný drevenou lávkou.

vodny_kolovy_mlyn_tomasikovo

V okolí boli ukotvené aj plte. Tie ponúkajú miesto pre 12 osôb na trase s dĺžkou 10 km, ktorá vedie z obce Tomášikovo do obce Jahodná, kde sa už nachádza jeden z ďalších mlynov. Mlyn v Tomášikove sa tiež blysol vo filmoch ako Tisícročná včela, Letokruhy, Vivat Beňovský či Tajomstvo šťastia.

Vstupné do mlyna: Dospelí: 1 €, študenti a dôchodcovia 0,50 €

vodny_kolovy_mlyn_tomasikovo

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *