Dreveny_UNESCO_kostol_v_Hronseku
Slovensko

UNESCO drevený kostol v Hronseku

Dnešný tip je trošku nezvyčajnejší ako obvykle prinášam. Zvyčajne sa vám snažím odporučiť miesta, a teda tipy na výlet, ktoré vás dokážu zamestnať na dlhší čas ako 15 minút. Dnes však odporúčam kostolík, ktorý môže byť pekným spestrením ak náhodou prechádzate okolo Banskej Bystrice. Ja som sa pri ňom stavila cestou z Oravy do Banskej Štiavnice. Ide o drevenú pamiatku UNESCO, ktorá sa nachádza v obci Hronsek.

Dreveny_UNESCO_kostol_v_Hronseku

ČO ZNAMENÁ ARTIKULÁRNY KOSTOL?

Tento evanjelický, artikulárny kostol pochádza z prvej tretiny 18. storočia, z roku 1725-1726. Artikulárny sa nazýva preto, že je táto stavba postavená na základe artikúl – zákonných článkov, ktoré stanovili, že: 

  1. Kostol musel byť postavený celý z dreva
  2. Pri stavbe nesmel byť použitý v hlavnej nosnej konštrukcii žiaden železný prvok
  3. Kostol nesmel mať vežu
  4. Kostol nesmel mať hlavný vchod z ulice od dediny
  5. Kostol musel byť postavený za 1 rok

A tieto požiadavky kostol spĺňa. Jeho stavba trvala od 23.10.1725 – 31.10.1726. Jeho hlavné nosné prvky sú spájané tesárskymi spojmi a drevenými kolíkmi. Kostol je postavený v tvare gréckeho kríža. Klenba kostola tvarom pripomína prevrátenú loď. Kostol spája viacero európskych stavebných prvkov a je jediný na Slovensku so škandinávskymi architektonickými prvkami.

Dreveny_UNESCO_kostol_v_Hronseku-5
Aktikulárny kostol

Kostol bol vcelku veľký, čomu naznačuje aj to, že má kapacitu až 1 100 ľudí. Lavice sú amfiteatrálne usporiadané. Jeho rozmery sú 26 m x 18 m x 11,5 m. Kostol má 5 vchodov a 30 okien v tvare šesťuholníka. Ako bolo spomínané, do kostolíka sa vchádza cez hlavný vchod, ktorý sa však nenachádza smerom od dediny. Ako nám pán pri obhliadke povedal, každá obec má svoju časť lavíc, na ktorých pri omšiach sedela. Z každej časti je však dobre vidieť na oltár, čo si môžete overiť pri prehliadke. Hore sedávali ženy a dole chlapi.

Dreveny_UNESCO_kostol_v_Hronseku-5

Vnútro kostola môžete aj navštíviť. Pri mojej návšteve bol otvorený. Starší pán nám čo to porozprával o jeho histórií. V jeho neprítomnosti bol nahradený audio-záznamom z ktorého sa taktiež niečo dozviete. Navyše ak prídete ku kostolu v Hronseku vo chvíli kedy je úplne uzamknutý, môžete požiadať o prehliadku na tel. čísle, ktoré je uvedené na vstupných dverách kostola. Pravdepodobne som mala šťastie, keďže som kostol navštívili v hlavnej sezóne (apríl – september).

VSTUPNÉ DO KOSTOLA V HRONSEKU

Strecha kostola je šindľová a v súčasnosti prebieha zbierka na jej opravu. Nádvorie kostola tvoria 4 lipy, z ktorých 2 sú staré ako samotný kostol.  Platiť nejaké vstupné nie je pri návšteve kostola podmienkou, no dozaista vám bude naznačené, že milodary aspoň v hodnote 1 € sa neodmietajú. 🙂

Kostolík je zaujímavý aj tým, že sa v ňom sobášil básnik Andrej Sládkovič s Hronsečankou Júliou Senkovičovou. Okrem dreveného kostola sa v obci nachádza aj Kaštieľ v Hronseku. Ten je síce poznačený zubom času, no pri jeho návšteve som nadobudla pocit, že chyba je v nedostatku finančných prostriedkov. Usúdila som to aj z toho, že o nádvorie kaštieľa a fontánu bolo krásne postarané, avšak samotný kaštieľ by potreboval vyššiu finančnú investíciu.

Kaštiel_v_Hronseku
Kaštieľ v Hronseku

Kostolík je zaujímavou zastávkou, ak sa práve nachádzate v okolí. 🙂 Na Orave však nie je jedinou pamiatkou tohto typu, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. Už ste videli článok o drevenom kostolíku v Tvrdošíne ?

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *