Sulovske_skaly
Slovensko

Túra na Súľovské skaly a zrakovú pyramídu

Už ste navštívili Súľovské skaly ? Počas nie až tak dávno absolvovaného letu ponad naše krásne Slovensko, sme z Trenčína doleteli až tam. Krajší pocit však bol pokoriť ich ľahšou turistikou. Vonku je na október pomerne teplúčko, a tak je ideálny čas na takýto výlet. Súľovské skaly sú časťou Súľovských vrchov a zároveň vyhľadávanou lokalitou na túru. Ich najvyšší vrch je Žibrid s výškou 867 m n. m. Zároveň sú národnou prírodnou rezerváciou, ktorou boli vyhlásené v roku 1971, kedže sa v nich nachádzajú mnohé prírodné úkazy.

Sulovske_skaly

Lákadlom je zrúcanina Súľovského hradu, ktorý v minulosti slúžil na stráženie a pozorovanie ciest. V súčasnosti z neho ostali len ruiny. Ak sa chcete dostať na jeho úplný vrchol, musíte prekonať užší výklenok. Potom je už namieste dopriať si siestu s výhľadom na okolitú prírodu. V tomto bode sa budete nachádzať v nadmorskej výške 660 m n. m. Hrad bol postavený v 15. storočí, no zachované sú už len zbytky obvodových múrov. Kedysi ho tvoril spodný a horný hrad, medzi ktorými bol výškový rozdiel 25 metrov.

Sulovske_skaly

Nadol z hradu už vedie iná trasa. Chodník serpentínami prudko klesá a na zabezpečenie slúžia kovové rebríky či reťaze. Každopádne treba byť opatrný. Na mna sa zhora rútil padajúci kameň a tak nikdy neviete, z ktorej skalky sa čo to zlomí. Postupne dôjdete až na lúku pod hradom, ktorá vás dovedie k miestnej kolibe. Ak si ešte budete chcieť po obede nechať vytráviť, tak sa môžete vybrať na Zrakovú pyramídu. Tá sa nachádza na kopci oproti. Vďaka tomu z nej máte výhľad na súľovské skaly.

sulovske_skaly_tip_na_vylet

ZRAKOVÁ PYRAMÍDA

Ak sa dostanete do Súľova, tak určite nevynechate Zrakovú pyramídu. Jej autorom je Juraj Gábor. Jurajovou ambíciou pri tvorbe bolo, aby „človek zastal, rozmýšľal nad tým, čo vidí a prečo by to mohlo byť zaujímavé.“ Pyramída sa od cesty nachádza už len nejakých 15 minút po lúke. Stačí ísť za nosom. Potom uvidíte ihlanovú, 18 m dlhú a 8 m širokú, drevenú stavbu do ktorej môžete smelo vliezť. Neskôr si však uvedomíte, že na to, aby ste mohli sledovať krásu prírody a Súľovských skál sa vôbec nemusíte skrývať v pyramíde. Stačí ak si sadnete na priľahlú lúku. 🙂

Zrakova_pyramida

TRASA NÁUČNÉHO CHODNÍKA NA SÚĽOVSKÝ HRAD

Prechod cez náučný chodník je možný oboma smermi. My sme si ako vstupný bod vybrali parkovisko v obci Súľov – Hradná, ktorý smeroval cez Gotickú bránu na Súľovský hrad. Odtiaľ už trasa klesla smerom na lúku. Konkrétnejšie šlo o nazeleno značený chodník

Zo Súľovského parkoviska idete strmším stúpaním až na prvé skalky. V podstate prechádzate cez les, miestami skalky, ktoré vás dostanú k prvým skalným vyhliadkam. Cesta bude značená, ale taktiež nepochybujem o tom, že na nej stretnete množstvo ďalších turistov. Táto oblasť sa nazýva Organy a ich hlavnou dominantou je 13 m vysoká Gotická brána, ktorá je umiestnená trošku z hlavnej trasy. Tá vznikla zvetrávaním skalného zlepenca. Následne je potrebné spätné napojenie na zelenú značku. Trasa trošku klesá, následne stúpa až sa dostanete k rázcestníku k Súľovskému hradu. Po ľavej strane budete mať skalu, na ktorú sa môžete vyštverať, po pravej naopak hrad. Aby sme sa dostali na jeho úplný vrchol, musíte vydržať mierny diskomfort a preliezť užším otvorom. Potom si môžete vychutnávať výhľad na celý hrebeň Súľovských skál v pozadí s Martinskými hoľami, výhľad na Malý a Veľký Manín, Javorníky či iné krásy prírody. Cesta nadol je o niečo kratšia, no dopomôcť si budete musieť rebríkmi, zábradlím či schodami. Trasa pokračuje lesom a do 15 minút ste na lúke pod hradom. Kúsok pod ňou sa už nachádza spomínaná koliba.  

sulovske_skaly_tip_na_vylet
sulovske_skaly_tip_na_vylet-4

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *