Lednicky_zámok_tip_na_výlet
Česká republika

Rozprávkový Lednický zámok

Už ste niekedy počuli o Lednickom zámku? Ak nie, tak vám dnes prinášam tip na celodenný výlet u našich českých susedov, konkrétnejšie v obci Lednice. Tá sa nachádza len 90 km od Bratislavy a tak je ideálnym miestom, ktoré dokážete autom navštíviť za približne hodinku. Navyše, aj počas cesty si môžete spraviť zopár zastávok a skúmať slovenské zaujímavé miesta, medzi ktoré nepochybne patrí Stonehange v Holíči či Šaštín-Stráže.

Lednicko-valtický_areal
Lednický zámok z diaľky

Lednický zámok som navštívila už druhýkrát a stále zostalo niečo, čo som vynechala. Práve táto pamiatka je tak cenná, že je od roku 1996 zapísaná do zoznamu svetových pamiatok UNESCO. Majestátny biely zámok, krásny priestranný trávnik s pestrofarebnými kvetmi od výmyslu sveta, skleník, ukážky lietajúcich dravcov, Janov hrad, Minaret s výhľadom zo 60 metrovej výšky či možnosť plavby po rieke, ktorá tento skvost obklopuje. K tomu pravá sviečková v miestnej reštaurácii či chutná zmrzlina v areáli zámku, a tento výletný deň úplne naberie na obrátkach.

PALMOVÝ SKLENÍK

Sklenik_Lednice
Skleník

Skleník je len prístavbou k zámku, ktorá bola dobudovaná v polovici 19. storočia a preto svojou veľkosťou nevyniká. Meria 92 m prejdením ktorých uvidíte nielen tropické kvety, ale aj niekoľko storočí staré palmy. Jeho súčasťou je aj rybník. Vstupné do skleníka je 80 Kč, mládež do 18 rokov, študenti, seniori a ZŤP majú vstup za 60 Kč.

MINARET

Ide o tureckú vežu vysokú asi 60 m, ktorá predstavuje zároveň najvyššiu stavbu tohto typu mimo islamskej zemi. Z jej vrchola sa dá pekne pozorovať celý Lednicko-valtický areál. Zaujímavosťou je aj to, že ide o najstaršiu zachovanú rozhľadňu na území Českej republiky. História hlási, že umelci z arabských zemí túto stavbu doplnili o ornamenty a arabské nápisy. Tie sú v preklade citátmi z Koránu.

Lednice_minaret_
Minaret

Minaret sa nachádza asi 2 km od zámku. Pešo k nemu dôjdete za cca 40 min. Túto trasu si môžete zjednodušiť buď jazdou kočom ťahaným párom koní (25 minút) alebo plavbou na lodi po rieke Dyje (25 minút). Minaret má 3 medziposchodia, ktoré sú turistom dostupné. Na to, aby ste sa dostali na tretie, najvyššie, musíte vyšľapať 302 kamenných schodov na špirálovitom schodisku. Vstupné do minaretu je 80 Kč, mládež do 18 rokov, študenti, seniori a ZŤP majú vstup za 60 Kč.

Lednice_minaret_
Výhľad z Minaretu

RÍMSKY AKVADUKT

Na Lednickom zámku som už síce bola, no tu sa ukázalo, že aj po druhýkrát je čo objavovať. Akvadukt nachádzajúci sa na ceste od zámku k minaretu ostal predtým bez povšimnutia, a tak bol milým prekvapením. Akvadukt bol pôvodne napodobeninou rímskeho vodovodu, ktorý zároveň slúžil ako umelý vodopád. Cez polozrútený pilier na akvadukte sa tak voda prepadla priamo do rybníka. Bol postavený v r. 1805 a je pamiatkou UNESCO. Akvadukt je dlhý 30 m, vysoký 7 m a má 8 oblúkov. Na jeho výstavbu boli použité kamene zo skutočných barokových a antických stavieb, ktoré boli dovezené priamo z Talianska.

Aquadukt_v_ledniciach
Rímsky akvadukt

ZÁMOK LEDNICE

Lednický zámok patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v Českej republike. K tomu ho obklopuje jeden z najväčších európskych parkov. Ten má rozlohu okolo 200 ha. V tesnej blízkosti zámku sa nachádza aj benátska fontána. Nielen exteriér ale aj interiér zámku je turistom dostupný. K dispozícií majú 3 okruhy:

  • Reprezentačné sály – základný okruh – 50 minút – 200 Kč
  • Súkromné apartmány – 50 minút -180 Kč
  • Detské izby a múzeum bábok –  50 minút – 180 Kč

Navyše je aj Grotta, umelá jaskyňa v pivnici zámku – 20 minút – 60 Kč

lednicky_zamok

PLAVBA LEDNICKO-VALTICKÝM AREÁLOM

V areáli sa môžete pohybovať aj loďou. Na výber sú 2 možné plavby. Jednou z nich je plavbak Jánovmu hradu (Janohradu), ktorý je romantickou napodobeninou zrúcaniny hradu z r. 1807. Plavba sa koná raz za hodinu a trvá 40 minút. Cena za plavbu je 180 Kč, zľavnená 90 Kč. Druhou alternatívou je kratšia plavba k Minaretu. Tie prebiehajú v pravidelných intervaloch, každých 20-30 minút. Plavba trvá 25 minút a stojí 150 Kč až zľavnených 70 Kč. Plavby prebiehajú od 10:00 – 18:00 hodiny.

Tento zámok je dokonalý a na výlet ako stvorený. Jeho areál tiež doplňajú krásne záhrady, mnohé lesy a jazierka, ako aj okolité stavby, ktoré určite stoja za zhliadnutie.

Lednicko-valtický_areal

Viac o otváracích hodinách, cenách vstupného či možnostiach v okolí nájdete na oficiálnej stránke TU.

RADY PRI NÁVŠTEVE LEDNICKÉHO ZÁMKU:

  • Na skok, blízko pri zámku, sa nachádza parkovisko. Dá sa platiť nielen českými korunami, ale aj kartou. 
  • Priamo oproti parkovisku stojí Reštaurace ONYX. Práve tam môžete ochutnať tradičnú českú sviečkovú na ktorú sa nezabúda.
  • Pri spomínanej reštaurácií je aj bankomat. Ten padne vhod, pokiaľ ste si nevzali žiadne české peniažky. Tie budete potrebovať pri platení vstupného do Minaretu aj do skleníka.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *