Hallstat_austria
Rakúsko

Rakúsky Hallstatt s návštevou jazera Gosausee

Nielen Plitvické jazerá v Chorvátsku, ale aj mestečko Hallstatt v Hornom Rakúsku je ideálnym miestom na jesennú návštevu. Takto, pred niečo viac ako rokom, na mňa Hallstatt vyskakoval z každej instagramovej fotky. Neprešlo veľa času a už som bola v centre diania. A musím povedať, že jesenná hmla v tomto prípade mala svoje čaro. Hallstatt je snáď najmalebnejším rakúskym mestečkom s malými domčekmi ťahajúcimi sa k nebesám. Tie sú umiestnené uprostred hôr, niektoré z nich sú čiastočne postavené nad vodou, pomocou kolíkov zapustených v jazere. Dedinka patrí k svetovému dedičstvu UNESCO.

Hallstat_austria

Hallstatt je z fotografií známy najmä týmto výhľadom. Výhľadom na jazero Hallstatter See spred ktorého vytŕča zvonica kamenného kostola sv. Márie. Ten obklopujú miestne penzióny, reštaurácie, obchodíky so suvenírmi, ako aj domčeky. A tak ako aj tráva, tak aj kvety na balkónoch domácich ani v tomto období nestrácajú svoju sýtu farbu. Atmosféru mesta dopĺňa ranná hmla nad jazerom, bez ktorej si Hallstatt neviem už ani predstaviť.

Hallstat_austria
Hallstatter See

Jazero Hallstatter See spája tri malé mestá: ObertraunBad Goisern a Hallstatt. Je hlboké 125 m a minulosti slúžilo aj na prepravu soli. Navyše, mesto sa môže chváliť aj svojou históriou. Ja som sa v ňom nezdržala dlhšie, no spraviť si program na celý deň by určite nebolo ťažké.

Hallstat_austria

Hallstatt je od Bratislavy vzdialený 374 km, čo je možné prejsť autom za cca 4 hodinky. To je výhoda oproti minulosti, kedy bola dedina dostupná len loďou alebo horskou cestou.

Hallstatt_abtenau
Abtenau
  • Známa je kostnica, miestnosť plná lebiek, ktorá sa nachádza v Kaplnke sv. Michala. Na lebkách sú namaľované kvety, obrázky, dátumy či rodinné mená. Dôvodom jeho vzniku bol nedostatok miesta na nové hroby. Tak bolo 1 200 starých pozostatkov uložených v kostnici a nové miesta získali mladší mŕtvy. 
  • Mesto bolo pôvodne vybudované kvôli ťažbe soli. Soľné bane v tomto okolí sú najstaršie v Európe. K jednej z baní, Salzwelten, sa môžete vyviesť lanovkou. Nachádza sa vo výške 300 m nad hladinou jazera.

JAZERO GOSAUSEE

Gosausee_austria
Jazero Gosausee

Jazero Gosausee je od Hallstattu vzdialené 20 km. Ide o malebné jazero s krištáľovo čistou vodou, výhľadom na hory a okolitú prírodu. Najmä s výhľadom na ľadovec Dachstein, ktorý sa odráža na vodnej hladine. Okolo jazera prechádza chodník dlhý 4 km, ktorý je ľahko prechodný a vhodný pre každého. Dokonca aj pre kočíky.  Každopádne, toto miesto je ideálne na spestrenie dňa a načerpanie novej energie.

Gosausee_austria
Jazero Gosausee

V lete sa môžete v jazere kúpať a loďkovať. Navyše je okolie jazera vhodné aj pre lezcov, ktorí sa na skalách zjavili aj v tomto chladnejšom období.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *