Praha_titulna_fotka
Česká republika

Pozoruj Prahu z výšky. Tieto 3 atrakcie ti to umožnia.

O tom, že sa Praha právom nazýva stovežatou niet pochýb. Je takým malým rajom pre turistov, ktorý krásne spája minulosť so súčasnosťou a ponúka na každom rohu okulahodiace výhľady. Nielen zo zeme, ale aj z výšky je krásne mať Prahu ako na dlani. A síce atrakcií, ktoré to umožňujú je v nej habadej, my sme sa tentokrát rozhodli pozrieť sa na mesto zo Žižkovskej televíznej veže vo výške 93 m, Petřínskej rozhľadne vo výške 55 m a zo 70 m vysokej budovy Radnice s Orlojom, priamo na Staromestskom námestí. A veru, stálo to za to.

zizkova_televizna_veza

ŽIŽKOVSKÁ TELEVIZNÍ VĚŽ

zizkova_televizna_veza

Žižková televízna veža je najvyššou stavbou v Prahe. Bola postavená v rokoch 1985 – 1992 a je dielom Ing. Václava Aulického. V súčasnosti patrí do medzinárodnej asociácie World Federation of Great Towers. Je vysoká 216 metrov, čo znamená, že Žižková veža je v súčasnosti nielen najvyššou stavbou v Prahe, ale zároveň stavbou s najvyššie umiestnenou vyhliadkovou plošinou v ČR.

zizkovska_televizna_veza

Aj keď podľa môjho skromného názoru táto veža až tak zle nevyzerá, svet si to nemyslí. V roku 2009 bola stavba označená za Najškaredšiu stavbu sveta a v roku 2012 sa vysielač umiestnil medzi desiatimi najškaredšími stavbami sveta podľa amerického CNN. Umiestnil sa na 4. mieste, hneď za hotelom Rjukjong v kórejskom Pchjongjangu, hotelom Atlantis v Dubaji a budovou parlamentu v rumunskej Bukurešti.

 • Vysielač mal aj svojich priaznivcov, keďže pripomína vesmírnu loď.
 • Dave Stevenson ho tiež umiestnil na obálku románu Lost Tribe of the Sith: Savior, ktorý je zasadený do sveta Hviezdnych vojen (Star Wars).

Základ veže tvorí železobetónová doska hlboká 15 m a hrubá 4 m, jej priemer je 30 m. Na tomto základe sú nasadené 3 oceľové tubusy. Hlavný, najvyšší tubus, zakončený anténovým nástavcom, má priemer 6,4 m. Dva ďalšie majú 4,8 m. V hlavnom tubuse sú umiestnené 2 rýchlovýťahy, ktoré sa pohybujú rýchlosťou 4 m/s. Vo vedľajších tubusoch sa nachádza technologický výťah a núdzové požiarne schodisko so 736 schodmi.

miminka

V roku 2000 sa súčasťou veže stali charakteristické bábätka. Týchto 10 obrích batoliat sa šplhalo po veži nahor v rámci projektu Praha – Európske mesto kultúry. Stali sa však tak populárnymi, že boli o rok neskôr na vežu nainštalované nanovo. Tieto laminátové sochy zvané Miminka (Babies ) sú 3,5 m dlhé, 2,6 m široké a približne 150 kg ťažké. Tri z týchto bábätiek, len v bronzovom prevedení,  sa nachádzajú v pražskom parku na Kompe. Bábätka sú dielom českého umelca Davida Černého. Ten je známy provokatívnymi a kontroverznými dielami a tak je aj význam týchto bábätok zahalený rúškom tajomstva.

miminka_praha_babies

Interiér veže je moderne zariadený. Najnižšia kabína s panoramatickou reštauráciou sa nachádza vo výške 66 metrov. O niečo vyššie, vo výške 70 m, je umiestnený atypický One Room Hotel v ktorom za noc zaplatíte okolo 1 000 eur. Ďalšia kabína je vo výške 93 m, nachádza sa na 4. poschodí a slúži ako observatórium či oddychová zóna s hojdacími kreslami, ktoré pri pohybe vydávajú zvuky mesta. Týchto 93 m prejdete výťahom za 38 sekúnd. Pri dobrej viditeľnosti z nej vraj môžete dovidieť do vzdialenosti až 100 km. Práve tam sme sa dostali aj my.

 • Platiť sa dá ako v českých korunách, tak aj v eurách
 • Cena vstupného: základné 250 Kč, znížené 180 Kč
 • Otvorené je celoročne, každý deň od 9:00 – 24:00
 • Adresa: Mahlerovy sady 1, Praha 3 Žižkov

Posledná, tretia avšak neprístupná kabína je vo výške 120 m. Práve v nej sú umiestnené technológie na šírenie televízneho, rozhlasového signálu, mobilnú sieť, meteorologické merania a záchranný rádiový systém. Do celej veže sa vojde až 450 hostí.

zizkovska_televizna_veza

Pred Žižkovským vysielačom slúžil k šíreniu signálu provizórny vysielač umiestnený na Petřínskej rozhľadni, ktorý sa stal našou ďalšou zastávkou.

PETŘÍNSKA ROZHĽADŇA

Petřínska rozhľadňa je jednou z najznámejších dominánt Prahy s výškou 63,5 metrov. Na stavbu bolo spotrebovaných 175 ton železa. Stavba bola postavená za 4 mesiace v roku 1891 a inšpirovaná Eiffelovou vežou. K tej je v pomere 1 : 5 a nachádza sa v rovnakej nadmorskej výške, 378 m n. m., ako skutočná Eiffelova veža. Na vrchol do 55 metrov sa môžete dostať buď výťahom alebo dvoma točivými schodiskami s 299 schodmi. Na Petřín vedie lanová dráha, ktorá meria 511 m a má 3 zastávky (Újezd, Nebozízek a Petřín). Súčasťou areálu je aj zrkadlové bludisko.

petřínska_rozhledna
 • Cena vstupného: základné 150 Kč, znížené 80 Kč
 • Otvorené je celoročne, každý deň od 10:00 – 20 až 22 hod. v závislosti od ročného obdobia
 • Adresa: Petřínské sady 633, 118 00 Praha 1-Malá Strana

VEŽA STAROMESTSKEJ RADNICE

Prazska_radnica_vyhlad_vianocne_trhy

Mať Prahu ako na dlani môžete aj s výhľadom z orloja na Staromestskom námestí. Stačí vám len vstupný lístok atrakcie Staromestská radnica s orlojom, ktorý predávajú hneď naľavo od orloja. Radnica bola zriadená v r. 1338 ako sídlo samosprávy Starého Mesta. Jej najstaršiu gotickú časť tvorí nádherná veža s kaplnkou a unikátny orloj na ktorom sa každú celú hodinu objavuje 12 apoštolov. Veža Staromestskej radnice je vysoká takmer 70 m a je neprehliadnuteľnou dominantou mesta. Vznikla v 14. storočí, kedy sa pokladala za najvyššiu vežu v Prahe. V tej dobe slúžila najmä na dávanie varovných signálov v prípade nebezpečenstva. Z výšky sa vám naskytne pohľad na historické jadro mesta, poprípade v tomto zimnom období aj pohľad na premávajúcich sa ľudí po vianočných trhoch.

Prazska_radnica_vyhlad_vianocne_trhy

Na vrchole je vyhliadková plošina so štyrmi postrannými vežičkami. Veža je súčasťou prehliadky okruhu Staromestskej radnice a tak zakúpené lístky platia aj do sály, gotického podzemia a kaplnky Panny Márie.

kaplnka_Panny_Márie
 • otváracie hodiny: Pondelok od 11:00 – 22:00, zvyšné dni od 9:00 – 22:00
 • vstupné: 200 czk dospelý / 120 czk študent
 • adresa: Staroměstské náměstí 1/3, 110 00 Praha 1- Staré Město
praha

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *