Slovensko

Poklady, ktoré Bojnice ukrývajú

Aj vy poznáte túto pesničku? V rádiu začala náhodne hrať práve pri vstupe do Prievidze. Po prejdení „najväčšej diery“ nám tak odštartoval denný trip v znamení spoznávania klenotov Bojníc. A nudiť sa veru nebolo možné.

BOJNICKÝ ZÁMOK

Bojnický zámok je vraj najkrajším a najnavštevovanejším zámkom na Slovensku. Pre mňa aj tým najrozprávkovejším. A preto je ideálnym tipom na výlet nielen pre malých, ale aj veľkých. Od roku 1970 je národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho majiteľmi boli v minulosti známe mená ako Matúš Čák Trenčiansky, kráľ Matej Korvín, Frantíšek Turzo či rod Pálfyovcov. Práve ten ho prestaval do barokového štýlu. Do vojny bol aj vlastníctvom firmy Baťa. V súčasnosti slúži ako múzeum a zámockú návštevu sa oplatí plánovať o niečo viac počas najznámejšieho festivalu duchov a strašidiel.

bojnice

ZÁMOCKÝ PARK

Známy je nielen Bojnický zámok, ale aj zámocký park, ktorý ho obklopuje. Ten je domovom vzácnych stromov, ako aj ideálnym miestom s odstupom na fotenie zámku. Najznámejšou drevinou je Lipa kráľa Mateja, ktorý pod ňou v minulosti usporadúval veľké hostiny a porady. Súčasťou areálu je malé jazierko, pri ktorom si môžete upnúť svoj zámok lásky. To v zime vyzeralo aj takto. 

bojnice

JASKYŇA POD HRADNÝM BRALOM

26 m pod úrovňou 4. nádvoria sa nachádza travertínová jaskyňa s priemerom 22 m a výškou 6 m. Jej súčasťou sú 2 jazierka. Prvýkrát bola verejnosti sprístupnená v roku 1967 a teraz je súčasťou ponúkanej prehliadky zámku.

Bojnicky_zamok

PRÍSTUP, VSTUPNÉ A OTVÁRACIE HODINY DO BOJNICKÉHO ZÁMKU:

  • Už od Prievidze sa na každom kroku nachádzajú orientačné tabule, ktoré vás ku zámku dovedú. Aj bez nich je však zámok neprehliadnuteľný. Výhodou je to, že Bojnicami nemusíte blúdiť, keďže všetky podstatné miesta sa nachádzajú na rovnakej trase a blízko pri sebe. Areál je na to pripravený a ponúka mnoho platených (5 €/hod.) parkovacích miest.
  • Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup na prehliadku expozície zdarma. (7.7.2019, 4.8.2019, 1.9.2019, 6.10.2019, 3.11.2019,1.12.2019)
  • V hlavnej sezóne od 1.6.2019 – 30.9.2019 je múzeum otvorené denne od 9:00 – 17:00 hod.
  • V ponuke sú prehliadky: Zámocký okruh, Galerijný okruh a Komplexná prehliadka oboch. Vstupné sa tak pohybuje v cene okolo 10 €- dospelý, 6 €– študenti, 4 € – deti do 15 rokov. Celý aktuálny denník nájdete na tejto stránke.

NÁRODNÁ ZOO BOJNICE

Viac ako 430 druhov zvierat a 3 500 jedincov nájdete v Bojnickej ZOO, ktorá sa pýši titulom najstaršej a najnavštevovanejšej ZOO na Slovensku. Bola otvorená už v roku 1955 a je jedinou štátnou zoologickou záhradou. Ako jediná na Slovensku sa venuje chovu afrických slonov, Antilop bongo ako aj Orangutanov bornejských.

Bojnice_ZOO

Jedinečnou pre mňa bola motýlia záhrada, v ktorej lietajú motýle priamo okolo vás. Hneď pri nich stojí aj zmrzlina, ktorá vám v týchto horúčavách padne určite vhod. Pri vstupe do ZOO zaujala lenivá Panda červená či neskôr moje obľúbené surikaty.

VSTUPNÉ A OTVÁRACIE HODINY DO ZOO:

Bojnice_ZOO

ČAJKA V OBLAKOCH – VYHLIADKOVÁ VEŽA V BOJNICIACH

Minulý rok sa akoby mech roztrhol s novými vyhliadkami v obaloch. Rok vzad som písala o známom chodníku korunami stromov a tentokrát prišla na rad Čajka v oblakoch v Bojniciach. Vyhliadka siaha do výšky 30 metrov, miesto pôvodných 60 metrov od zeme, no aj napriek tomu ponúka krásny výhľad na Bojnický zámok ako aj okolitú prírodu. Nám navyše poskytla aj letecké divadlo, keďže pri nás krúžilo minimálne 5 vetroňov.

Vyhliadka_v_oblakoch_cajka

Vyhliadka má oceľovú konštrukciu a len 6 % stúpanie, a tak je vhodná ako pre veľkých, tak aj pre malých návštevníkov. Tí sa určite potešia aj dedinke z rozprávkových domčekov, ktorá sa nachádza v lesíku pri vstupe. Cestu z veže nadol si môžete skrátiť aj toboganom. Tak ako aj v Ždiari, tak aj v Bojniciach sa na vrchole chodníka nachádza sieť, po ktorej sa môžete prejsť.

vyhlad_z_vyhliadky_v_bojniciach

TRASA KU CHODNÍKU:

Hneď pri atrakcii sa nachádza camping s bezplatným parkoviskom. Odtiaľ vedie štrková cesta, ktorá vás po 10 minútach dovedie k vstupu.

VSTUPNÉ A OTVÁRACIE HODINY:

  • Cena vstupného je 8 €, deti do 15 rokov – 4 €, deti do 3 rokov – zdarma
  • Za jazdu toboganom si priplatíte 1 €
  • Chodník je otvorený denne od 8:00 do 21:00
vyhliadky_v_oblakoch

Bojnický zámok je rozprávkový, Zoologická príjemne prekvapila a chodník priniesol krásnu bodku za dňom stráveným v tomto mestečku. Okrem týchto atrakcií však Bojnice ukrývajú omnoho viac miest, ktoré sa určite pri dlhšej návšteve oplatí navštíviť. Medzi nimi aj:

  • Termálne kúpalisko Čajka, nachádzajúce sa hneď pri zámku
  • Známe Bojnické kúpele
  • Múzeum praveku – Prepoštská jaskyňa

Poznáte aj iné miesta, ktoré v Bojniciach stoja za návštevu?

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *