titulna_smelo.sk
Taliansko

Po stopách turistu v Ríme II. – Pantheon, Piazza Venezia, Piazza Navona a ďalšie rímske pamiatky

Kedže Rím nebol najmenší a pamiatok v ňom je habadej, tak pri tejto téme ostávame aj dnes. Stále však platí, že sme všetko obehali za jeden deň, a tak to zvládnete kľudne aj vy. Tentokrát sa pozrieme na známy Pantheon, najhlavnejšie námestie Piazza del Popolo, najväčšie námestie Piazza Navona, urbanistické centrum Ríma Piazza Venezia s pamätníkom Viktora Emanuela II. či pár rád na záver, ktoré sa vám určite pri prvej návšteve Ríma zídu.

PIAZZA VENEZIA

piazza_venezia_christmas_rim

Z tejto druhej rímskej vlny pamiatok ma najviac zaujala Piazza Venezia. Ide o benátske námestie, ktoré je taktiež považované za urbanistické centrum Ríma, kedže sa práve na tomto mieste stretávajú jeho najväčšie dopravné tepny. Na námestí Piazza Venezia sa nachádza aj Benátsky palác, ktorý vo mne  svojou podobnosťou vyvolal ešte krajšie spomienky na návštevu Benátok a benátskeho karnevalu. V renesančnej stavbe je zakomponovaná stredoveká veža, a tak predstavuje prechod od stredoveku k renesancii.

piazza_venezia_viktor_emanuel_II-2

Tento palác bol postavený ešte v roku 1455 pre pápeža Pavla II. Neskôr v období fašistickej vlády v ňom sídlil Mussolini, počas ktorého sa v paláci stále svietilo. Dôvodom bola snaha o presvedčenie ľudu, že sa v ňom stále pracuje.

Pomnik_viktora_emanuela-2

PAMÄTNÍK VIKTORA EMANUELA II.

V tesnej blízkosti sa nachádza aj pamätník kráľa Viktora Emanuela II., odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad na mesto. Ako to bolo v našom prípade, rovno aj na námestie stále dýchajúce vianočnými sviatkami. Tento pamätník bol odhalený verejnosti v roku 1911 a je tak mohutný, že svojou dĺžkou 135 m, šírkou 130 m a výškou 70 m patrí k tým najväčším pamätníkom Talianska. Bol postavený v roku 1870 ako spomienka na zjednotenie Talianska. Zaujímavosťou je, že bol postavený z bieleho vápenca, a tak vyzerá aj po toľkých rokoch existencie stále krásne a najmä vcelku bielo. Vďaka svojmu tvaru bol tiež prirovnávaný k písaciemu stroju, falošným zubom Ríma či svadobnej torte. Ak sa vám pošťastí, tak ako nám, dostanete sa do interiéru či na terasu tejto pamiatky, a to k tomu celkom zadarmo.

pomnik_viktora_emanuela_II

Po oboch stranách pamätníka sú umiestnené dve fontány predstavujúce dve moria, ktoré oblievajú Apeninský polostrov: Jadranské more s levom svätého Marka a Tyrrhenské more s rímskym vlkom a sirénou Partenope.

Na vrchole schodiska sa môžete zazrieť hrob neznámeho vojaka s večným ohňom, ktorý je 24. hod denne strážený čestnou strážou. V strede celého pamätníka je socha Viktora Emanuela II. patriaca medzi najväčšie sochy na svete.

PANTHEON „CHRÁM VŠETKÝCH BOHOV“

Pantheón je najzachovalejšou antickou stavbou Ríma. Jeho stavba začala už v roku 27 pred Kristom, a tak stojí krásne zachovaná celkom dlho.

pantheon_rim

Budova je zakrytá mohutnou kopulou s priemerom 43,2 m, ktorou spevňuje okrúhly otvor „veľké oko“ s priemerom 9 m, ktorým dovnútra preniká svetlo. Ide o najväčšiu kupolu, aká bola kedy vymurovaná. Jej hmotnosť je 5 000 ton. Zaujímavosťou je aj to, že samotná budova má tiež tvar kruhu s priemerom 43,2 m. Steny Pantheonu sú hrubé 6 m a s narastajúcou výškou sa stenčujú. Podlaha v interiéri je tvorená mramorovou dlažbou s 22 dierami, ktoré slúžili k odvádzaniu vody. Nejedného turistu pri vchode do Pantheonu zaujme aj stĺporadie. Ide o 16 stĺpov vysokých 12,5 m.

 • Pantheon je aj hrobkou kráľov a významných osobnosti – Raffael, Vittorio Emanuel II., Umberto I.
 • Podľa legendy stojí budova na mieste, kde anjel vzal zomierajúceho Romula do neba
 • Vstupné je zdarma
 • Pres vstupom vás nečakajú žiadne špeciálne kontroly, a tak to ide celkom rýchlo.
 • Otvorené je od 8:30 – 19:30
 • Adresa: Piazza della Rotunda 70

PIAZZA DEL POPOLO

Neďaleko od benátskeho námestia sa týči aj námestie Piazza del Popolo. Ide o najhlavnejšie námestie prepojené s nádherným parkom, v ktorom by som dokázala sedieť hodiny. Z hora je tiež nádherný výhľad nielen na námestie, ale aj na väčšiu časť Ríma. V strede námestia je taktiež obelisk dovezený v r. 10 z Egypta, ako symbol víťazstva Ríma nad Egyptom. Obelisk obklopujú štyri nádrže napájané štyrmi levmi. Levy v tomto prípade zosobňujú silu svietiaceho slnka a vrhajú prúdy vody na štyri svetové strany. Do roku 1826 sa práve na tomto námestí vykonávali verejné popravy. Dnes si tu môžete oddýchnuť pri obelisku či popočúvať miestnych hrajúcich hudobníkov.

PIAZZA NAVONA

Najväčšie a asi najviac preplnené námestie, aké sme v Ríme videli. Ľudia stáli v rade, aby sa naň dostali. Mne tento okamih prinášal skôr klaustrofóbiu, ktorú som nikdy nemala, a tak mi ostala len chuť odtiaľto čo najskôr odísť. Samo o sebe bolo námestie krásne, teda aspoň to, čo som z neho zahliadla. Vraj je práve toto námestie námestím pouličných maliarov, hudobníkov a umelcov či námestím nočného talianskeho života. V minulosti stál na tomto mieste oválny štadión, ktorý dokázal zniesť až 30 000 ľudí pozerajúcich sa na pravidelné hry. Zaujímavosťou je aj to, že územie na ktorom sa rozprestieral, bolo kedysi väčšie ako samotné Koloseum.

Námestie je preslávené najmä svojimi fontánami. Tá najväčšia, Fontana dei Quattro Fiumi, stojí v strede. Dokončená bola v roku 1651 sochárom Berninim. Je nazývaná ako fontána štyroch riek, keďže z jej základne vychádza obelisk so štyrmi prúdmi reprezentujúcimi štyri rieky kontinentov – Níl, Gangu, Dunaj a rieku Rio de la Plata. Po stranách sa nachádzajú ďalšie dve fontány, Fontana di Nettuno ( Neptúnova fontána, 1576 ) a Fontana del Moro zo 17. storočia.

AK SA CHYSTÁTE DO RÍMA, TAK VÁM SNÁĎ POMÔŽU AJ TIETO RADY:

 • Aj keď sme si mysleli, že pamiatky v Ríme sú od seba rozmiestnené ďaleko, nebolo tomu tak, a preto radím: V Ríme sa pohybujte pešo. Večer vás dozaista budú bolieť nohy, avšak za každou uličkou sa ukrýva ďalšia a ďalšia pamiatka, ktorá stojí za to.
 • 1. nedele v mesiaci bývajú vstupy do pamiatok zdarma.
 • 1. piatok v mesiaci bývajú pamiatky otvorené aj do 22:00 hod.
 • V Ríme platia aj tzv. Roma Pass, v ktorých cene je 1 či 2 voľné vstupy do pamiatok, cestovné, mapa ako aj zlacnené vstupné. Viac o nich nájdete TU.
 • Metro: premáva od 5:30 – 23:30 ( v sobotu do 00:30 ). Hlavnou zastávkou je stanica Termini, ktorá križuje obe linky metra.
 • Taktiež si môžete zakúpiť prestupné lístky na MHD, ktoré platia pre metro, autobusy ATAC či električky. Tie sú dostupné ako na letisku, stanici metra a v novinových stánkoch, tabacchi. ( 100 min – 1,5 €, 24 – hod. – 7 €, 48 – hod. – 12,50 €, 72 – hod. – 18 €, týždenný – 24 € )
 • Taxi: odporúča sa využívať žlté alebo biele taxíky, ktoré sú licencované. Taktiež je rozumnejšie a lacnejšie zastaviť si taxík na ulici, keďže pri objednávkach platíte taxikárovi aj za cestu k vám.
 • Pitná voda: je v Ríme zadarmo a najčistejšia. V meste je 2 500 verejných fontán v tvare nosa, ktoré vám poskytnú osviežujúcu a nezávadnú vodu. Taktiež existuje aplikácia „Rome-drops“, ktorá vám ju pomôže rýchlo vyhľadať.
 • Pri návšteve Ríma si potrpte na dresscode. My sme s tým v tomto chladnom období problém nemali, no odhalené ramená či kolená vám pri letnej návšteve kostolov veľmi neprejdú.
 • Letisko: v Ríme sa nachádzajú dve, Ciampino a Fiumicino. My sme leteli Ryanairom, a práve tieto nízkonákladovky končia na menšom Ciampine. Odtiaľ máte viacero možností ako sa dostať do mesta. My sme si kúpili 100 minútový lístok a do mesta sa dostali mestským autobusom 520 alebo 720. Hneď vedľa však leží autobusová stanica s vypísanými aktuálnymi autobusmi spoločnosti ATRAL, COTRAL, TERRAVISION, FlexiBus, Sit Bus Shuttle, Rome Airport Bus či iné. Cena týchto autobusov je okolo 5- 7 eur. Z letiska Ciampino sa môžete dostať aj taxíkom za 30 eur.
 • Bus 720: Ide každých 20 až 30 minút od 5:30 do 23:30 vrátane víkendov ku stanici metra B Laurentina,
 • Bus 520: Ide každých 15 až 30 minút od 5:30 do 23:30 vrátane víkendov ku staniciam metra A Cinnecitá a Subaugusta,
 • Celková doba cesty z letiska Ciampino do centra Ríma bude asi 75 minút, rýchlejšia je kombinácia autobusu 520 + metro A,
 • Lístok stojí 1,50 € ( 100 minútový ) a je prestupný. Je možné ho kúpiť rovno v letiskovej hale. Taktiež tam kúpite aj lístky na ostatné autobusy.
 • Späť na letisko už tieto spoje nejazdili, a tak sme využili aj my jeden z ponúkaných súkromných autobusov.
 • Ubytovanie: tak ako aj v iných častiach Talianska, tak aj tu platilo, že zohnať dobré ubytovanie za 30 eur/noc nie je žiaden problém. Aspoň v januári sa nám podarilo nájsť dokonca ubytovanie za 20 eur/noc/osoba. Šlo o ubytovanie len 1,2 km od centra v Happy B&B, ktoré je síce minimalistické, no cenovo výhodné. ?
 • Taktiež stále platí, že s objednávkou ubytovania cez Booking pomocou tohto linku vám pri objednávke nad 100 eur bude vrátených 10 % z celkovej sumy

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *