Oravska_priehrada
Slovensko

Plavba loďou Oravskou priehradou

Máte chuť na plavbu loďou? Na Slovensku ponúka túto možnosť viacero riek a jazier. A nielen tie. Plaviť sa môžete aj po najväčšej priehrade na Slovensku, Oravskej priehrade. Tá pri plnom napustení vodou vytvára jazero na ploche 35 km². Hĺbka pri priehradnom múre je 35 m a priemerná hĺbka priehrady je 15 m.

Oravska_priehrada
Vyhliadková loď Oravskej priehrady

AKO VZNIKLA ORAVSKÁ PRIEHRADA?

Tak ako to býva zvykom, aj tu padlo za obeť niekoľko obcí. Pod vodnou hladinou sa v roku 1953 ocitli obce Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie, dolná časť obce Bobrov a ⅔ Námestova. V strede Oravskej priehrady sa nachádza Slanický ostrov, ktorý vznikol zo zatopenej obci Slanica. Je tiež prezývaný Ostrov umenia alebo Vtáčí ostrov. Z tejto obce pôvodne pochádzal aj A. Bernolák, a tak je na ostrove umiestnená jeho socha. Tá pôvodne stála v záhrade jeho rodného domu. 

Oravska_priehrada
Mapka pre lepšiu predstavivosť

Ale trošku viac z histórie… Kotlina bola už v 16. storočí, v čase valaskej kolonizácie, značne odlesnená. A tak sa v časoch prudkých lejakov dolu Oravou valil prúd vody, ktorý ohrozoval ľudí a polia. V snahe využiť tento nespútaný živel bola už v bývalom Uhorsku v r. 1870 vypracovaná štúdia a projekt železobetónovej priehrady na Orave. Konkrétny projekt bol vypracovaný aj v čase 1. svetovej vojny. V 1. republike bol zahrnutý do vodohospodárskeho plánu rieky Váh a bol prevedený prvý geologický prieskum miesta. S prílivom nových problémov sa projekty prepracovávali a až na základe projektu z r. 1943 sa začalo s betónovaním jamy. Stavbu slávnostne dokončili a 2.5.1953 sa spustila prvá turbína.

SLANICKÝ OSTROV

Oravska_priehrada
kostol Povýšenie sv. Kríža

Ide o ostrov s rozlohou 3,5 ha, ktorý je pozostatkom obce Slanica. V strede je zachovaný kostol Povýšenie sv. Kríža, v ktorého interiéri sa nachádza stála výstava výtvorov ľudových sochárov a maliarov. Pred kostolom, v lapidáriu zasa nájdete zbierku oravskej kamenárskej tvorby z 18. a 19. storočia. Na ostrove sa tiež nachádza pôvodný cintorín, ako aj hrobka Klinovských, v ktorej je nainštalovaná expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.

Oravska_priehrada
interiér kostola Povýšenie sv. Kríža

PLAVBA

Plavba sa začína v prístave č. 2., konkrétne v Slanickej Osade. Plavba trvá približne 1,5 hod. Za pol hodinky preplavíte jednu časť priehrady, obídete okolo Vtáčieho ostrova a následne vás vysadia na Slaneckom ostrove. Po 25 minútovej pauze a výklade z histórie pokračujete v plavbe ďalšiu pol hodinu smerom na pevninu.

  • plavby začínajú v časoch: 9:30, 11:00, 13:00, 15:00 a 16:30 počas letnej sezóny.
  • plavebná sezóna začína od 1.5. – 27.10
  • cena plavby – dospelí – 6 €, študenti,dôchodcovia, ZŤP, vojnoví veteráni – 4 €
  • lístky sa kupujú priamo na lodi

Plavbu po Oravskej priehrade si zároveň môžete spojiť s chutným obedom v miestnej kolibe alebo s návštevou sochy Rio de Klin, ktorá sa nachádza len 10 km od Slanickej Osady. A keď sme už na lodi, tak prečo si nevyskúšať aj ďalší dopravný prostriedok. Moje cesty v tento deň ešte viedli k Oravskej lesnej železnici, ktoré je od lode vzdialená len 30 km.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *