Oravsky_hrad_tip_na_vylet
Slovensko

Oravský hrad

Je Oravský hrad tým najkrajším na Slovensku? Mnohé články by sa zhodli, že áno. U mňa určite patrí medzi tie TOP hrady, ktoré Slovensko má. Hrad začali budovať v r. 1241 a medzi jeho majiteľov patrili známe mená ako Matúš Čák Trenčiansky, Ctibor zo Ctiboríc, Matej a Ján Korvín, Ján Zápoľský či rod Thurzovcov. Hrad sa neustále menil, rozširoval a v súčasnosti má 154 miestnosti. Miestnosti tak nesú črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka aj moderných slohov. Oravský hrad úspešne odolával bojom, až do r. 1800, kedy ho nečakane postihlo iné nešťastie. Rozsiahly požiar zničil väčšinu drevených časti, no hrad bol opäť postavený na nohy v jeho plnej kráse. 

Oravsky_hrad
Oravský hrad

FILMOVÁ HISTÓRIA ORAVSKÉHO HRADU:

V súčasnosti je Oravský hrad známy najmä vďaka filmom, ktoré všetci poznáme: Kráľ drozdia bradaPrincezná a žobrákAdam Šangala, Sokoliar Tomáš, Dračie srdce II., Rozprávka rozprávok či známa novinka Láska na vlásku. Taktiež sa na Oravskom hrade nakrúcali scény jedného z prvých hororových filmov na svete. Ide o čiernobielu verziu filmu Dracula z roku 1922, zvanú Upír z Nosferatu, ktorý bol prvým nemým nemeckým hororom. Tejto skutočnosti, ako aj filmovej histórií hradu je na Oravskom hrade venovaná miestnosť. 

Oravsky_hrad_tip_na_vylet
Upír z Nosferatu

Ak sa na hrad vyberiete, pripravte sa na 754 schodov, ktoré budete musieť zdolať. Hrad sa delí na Dolný, Stredný a Horný hrad s palácmi, opevnením a vežami. Prehliadka hradu sa končí pri studni. Tú dal vyhĺbiť František Turzo v polovici 16. storočia a mala hĺbku 90 m. Najvyššia časť hradu, citadela, sa nachádza vo výške 112 m nad hladinou rieky Oravy. A tak sa vám z hradu naskytnú krásne výhľady. 

Oravsky_hrad_tip_na_vylet

VSTUPENKY NA ORAVSKÝ HRAD:

Vstupenky na Oravský hrad je možné zakúpiť v informačnom centre pod Oravským hradom. Kupujú sa na rôzne okruhy v rôznych časoch. Pripravte sa na to, že prehliadky trvajú od 70 minút do 180 minút v závislosti od vybraného okruhu.

CENNÍK VSTUPENIEK:

Cena vstupeniek do hradu je od 5 € – 10 € v závislosti od veku a okruhu, ktorý chcete absolvovať. Bližšie informácie nájdete TU. Fotografovanie je počas prehliadky možné za 3 €, kamerovanie za 5 €.

AKO SA DOPRAVIŤ NA ORAVSKÝ HRAD:

K Oravskému hradu môžete dôjsť autobusom, ako aj vlastnou dopravou. Pre automobily Oravský hrad nezabezpečuje parkovanie. K dispozícií je verejné parkovisko, ktoré spravuje obec Oravský Podzámok. Parkovné stálo 5 € na celý deň. Zastávka autobusu je od hradu vzdialená približne rovnako, ako aj parkovisko pre autá.

Oravsky_hrad_tip_na_vylet

Oravský hrad sa určite oplatí navštíviť. A to nielen kvôli jeho krásnemu exteriéru, ale aj vďaka stálym expozíciam, ktoré ponúka: etnografická, prírodovedná a historická. Navyše sa na hrade organizujú rôzne podujatia, ktorí vám oživia návštevu. 

Ktorý hrad na Slovensku sa najviac páči vám? 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *