Oravska_lesna_zeleznica
Slovensko

Oravská lesná železnica

Pri návšteve Oravy som zavítala aj k Oravskej lesnej železnici. Tá bola peknou bodkou za odchodenými dňami. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá sa nachádza v atraktívnom prostredí. Konkrétne na hranici regiónov Oravy a Kysúc a je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných železníc na svete. Úzkorozchodné znamená, že majú trate so zníženým rozchodom koľajníc – oproti štandardnému rozchodu 1 473 mm majú len 760 mm. Lesná železnica bola v praxi lacnejšia a dokázala si poradiť aj s členitejším terénom. Zatiaľ čo v minulosti slúžila na prepravu dreva, v súčasnosti sa ňou môžete previezť aj vy.

Oravska_lesna_zeleznica

Kedysi bola Oravská a Kysucká železnica prepojená. V súčasnosti je kysucká časť pod správou Kysuckého múzea v Čadci a oravská časť patrí pod Oravské múzeum. O histórií sa však dozviete priamo pred zastávkou Tanečník, kde sa nachádza vagón s fotografiami, ktoré vám povedia viac.

Oravska_lesna_zeleznica

Dopravný systém Kysuckej a Oravskej lesnej železnice využíval 5 úvratí. Úvrate riešili problém prevýšenia pomocou kývadlového presmerovania premávky zbiehajúcich sa tratí do tvaru “V”. Dve spojené trate pokračovali spojené do 1 koľaje, ktorá tvorila samotnú úvrať. Vlak tak vchádzal do úvrate z 1 strany, ale vychádzal zo svojej protismernej strany, čiže cúval. Využíval tak schopnosť lokomotívy ťahať a tlačiť, čiže ísť dopredu a dozadu rovnakou silou. Úvrať tak znižovala uhol stúpania trate v teréne. Jej stavba bola menej nákladná ako stavba tunela či viaduktu. Prvá úvrať a zároveň jediná je na Oravskej lesnej železnici spomínaná stanica Sedlo Beskýd. Nachádza sa v najvyššie položenom bode, ktorý musela spojovacia železnica prekonať.

ORAVSKÁ LESNÁ TANEČNÍK

Výlet sa začína na parkovisku, priamo pred vchodom do stanice “Oravská Lesná Tanečník”. Tam si môžete zakúpiť lístok na vlak, ktorý stojí 5 eur. Vlak vyráža každé 2 hodiny. Prvá jazda začína o 9:30, 11:00, 13:00 a 14:30 a 15:45. Aktuálny cestovný poriadok si môžete pozrieť TU. Previezť sa môžete motorovým vlakom, drezinou ako aj parnou lokomotívou. Lokomotívu by ste však museli vychytať, keďže jazdí iba vo vybraných dňoch, počas plánovaných akcií.

Oravska_lesna_zeleznica

DREVENÁ VYHLIADKOVÁ VEŽA

Vlak vás vyvezie do stanice Sedlo Beskýd, kde sa môžete 20 minút poobzerať. Jednou z možností je aj návšteva drevenej vyhliadkovej veže, ku ktorej sa dostanete cestičkou po lúke za 5 minút. Vyhliadka je postavená v 970 m n. m. a má výšku 12 metrov.

Oravska_lesna_zeleznica

GORALSKÁ DREVENICA

Na tejto zastávke sa v goralskej drevenici nachádza aj vnútorná expozícia. Ide o 3 miestnosti: kuchyňu, pitvor a komoru, zariadené dobovým nábytkom.

Oravska_lesna_zeleznica

Oravská lesná železnica bola krásnym zážitkom, vyhliadkovou jazdou v lone oravskej prírody. Počas jazdy sme tiež zazreli známe rozprávkové postavičky, ktoré sa ukrývali v lese.

Oravska_lesna_zeleznica

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *