Neusiedl_am_see_rakusko
Rakúsko

Neusiedler See s majákom len na skok od Bratislavy

Nielen na Slovensku, ale aj na skok k Rakúšanom máme čo obdivovať. Najznámejšie rakúske jazero Neusiedler See sa nachádza len necelých 50 km od nášho hlavného mesta. Práve Neziderské jazero je k tomu s výnimkou Balatónu jediným stepným jazerom v Európe. Svojou atmosférou sa podobá malému moru, pričom najväčšie čaro má práve časť so známym majákom. K tomu, aj keď to tak pri sedení na móle nevyzerá, jeho maximálna hĺbka je len 1,8 metra a priemerne sa kolíše medzi 0,6 až 0,8 m. Vraj je aj mierne slané. To by som pri jeho čistote neskúšala zisťovať, no verím, že surfisti, milovníci plachtenia, windsurfingu a kitesurfingu už to šťastie v nešťastí mali.

Neusiedl_am_see_rakusko

Samotný bielo – červený maják leží v obci Podersdorf am See. Je vysoký 12 m a týči sa na konci 200 metrov dlhého dreveného móla. Neusiedler See odporúčam navštíviť všetkými desiatimi, a to v každom období. Či už ako športovec, fotograf, zaľúbený párik alebo milovník relaxu v podobe vysedávania na móle a počúvania nárazov vĺn. Toto miesto bude zážitkom pre každého. Na svoje si prídu aj cyklisti, keďže po pobreží vedie niekoľko cyklotrás. Jedna cyklotrasa k tomu priamo z Bratislavy, spod mosta Lafranconi. A preto, ak si trúfate na 50 km dlhú jazdu, len smelo do toho.

V lete si tu môžte užiť prírodné kúpalisko. Vstup je však spoplatnený a kúpalisko ohradené, preto sa dopredu pripravte. Na druhej strane však ponúka priestrannú pláž s malými kamienkami. Dno jazera je pieskovité a vďaka plytkému dnu sa voda v jazere rýchlo zahreje. Internet hlási, že aj keď ma voda hnedastú farbu, je biologicky a chemicky mimoriadne čistá.

Neusiedl_am_see_rakusko

ZAUJÍMAVOSTI O NEZIDERSKOM JAZERE:

  • Jazero bolo dvakrát vyschnuté. V roku 1811 čiastočne a v r. 1867 úplne.
  • Rozloha vodnej plochy je okolo 315 km². Z toho sa nachádza 240 km²  v Rakúsku a ďalších 75 km²  už patrí Maďarsku.
  • Oblasť je chránená dvoma národnými parkmi, rakúskym Neusiedler See – Seewinkel a maďarským Fertő-Hanság.
  • Od roku 2001 je Neziderské jazero zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Neusiedl_am_see_rakusko

DOSTUPNOSŤ:

  • Autom to máte po diaľnici asi tak za 50 minút. Potom sa dostanete na parkovisko pri reštaurácií. A rovno promenádou až k majáku. Diaľnicu môžete aj vynechať, ak ste ochotní posedieť si v aute o cca 20 minút dlhšie.
  • Pre nadšených cyklistov: Okolo celého jazera je približne 120 km dlhá cyklotrasa s minimálnym prevýšením. Počas nich sa však nebudete prizerať na jazero, keďže trasy vedú pomedzi vinič či polia. Bicykle si môžte požičať priamo na mieste.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *