mohyla_milana_rastislava_stefanika
Slovensko

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle

Po troch anglických článkoch sa opäť vraciam na Slovensko. A keďže sa aj pomedzi tieto sychravé dni nájdu dni teplejšie a slnečnejšie, tak som sa vybrala na ďalší výlet. Tentokrát ku Brezovej pod Bradlom, kde sa nachádza známa Mohyla Milana Rastislava Štefánika. Inak, pri písaní tohto článku som si len s úsmevom spomenula na časy, kedy som sedela v školskej lavici a hundrala si popod nos že „načo mi len toto v živote bude“. Prešlo pár rokov a ja sa každým článkom viac a viac vraciam k minulosti Slovenska.

mohyla_milana_rastislava_stefanika

Informácie o stavbe

Mohylu je s jej rozmermi možné sledovať už z diaľky a taktiež je možné vyjsť k nej až na vrchol. Stavba je dlhá 95,5 m, široká 65,5 m a je postavená z prírodného kameňa, travertínu. Skladá sa z 2 terás. Tá dolná má rozmery 93 x 62 m, 2 schodiská a 4 vatrové komory v rohoch. Horná terasa má rozmery 45 m x 32 m, taktiež 2 schodiská a 4 obelisky tiahnuce sa k nebesám. Tie majú výšku 12,5 m a symbolizujú 4 obete leteckého nešťastia. Mohyla zároveň symbolizuje 4 krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil.

Zo všetkých štyroch strán pamätníka sú umiestnené nápisy:

  1. Čs. minister a generál dr. Milan R. Štefánik 21. júla 1880 4. mája 1919
  2. Zahynul pádom lietadla dňa 4. mája 1919 pri Bratislave
  3. S ním kráľ. taliansky serg. U. Merlino a sol. G. Aggiunti
  4. Veľkému synovi oslobodený národ československý
mohyla_milana_rastislava_stefanika

Od r. 1968 je pamätník národnou kultúrnou pamiatkou. Postavený bol v r. 1927 – 1928 podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča. Na mohyle sa nepretržite pracovalo 280 dní. Do práce bolo zapojených 150 až 200 robotníkov. Pod vrcholom mohyly, v hĺbke 10 metrov, sa nachádza verejnosti neprístupná hrobka s telesnými pozostatkami M. R. Štefánika a dvoch talianskych pilotov. Telo mechanika bolo odvezené do rodného Talianska v roku 1921.

Rodný dom M.R.Štefánika

Mohyla je symbolom samostatnosti a slobody nášho národa a pamätník významnej historickej udalosti, kedy sa Slováci zaradili medzi slobodné národy sveta. Obyvatelia s nadšením privítali vznik samostatnej Československej republiky, pri ktorej zrode stal práve M. R. Štefánik. On sa už návratu nedožil, keďže jeho lietadlo 4.5.1919 neďaleko Bratislavy v Ivanke pri Dunaji havarovalo. Jeho tragická smrť a pohreb sa stali celonárodnou udalosťou. Priamo pod Bradlom leží Brezová pod Bradlom a obec Košariská, kde sa nachádza aj rodný dom M. R. Štefánika. Z neho je v súčasnosti spravené múzeum.

mohyla_milana_rastislava_stefanika-3
Rodný dom M.R.Štefánika

Ja som sa k pamätníku dostala autom skoro až na vrchol. Podľa Google však hore vedú viaceré cestičky. Turistický chodník z mesta má červenú farbu (Štefánikova Magistrála) so zelenou odbočkou na bradlo. Z Košarísk vedie žltá a následne zelená turistická značka.

mohyla_milana_rastislava_stefanika
Výhľady z Mohyly M.R.Štefánika

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *