hrad_beckov
Slovensko

Majestátny hrad Beckov so zaujímavou čitárňou

HRAD BECKOV

Hrad_beckov_mury

Hrad Beckov bol jedným z tých zrúcanín hradov, ktoré vo mne zanechali úplne mega spomienky a rada sa naň kedykoľvek vrátim. Myslím, že je jedným z najkrajších na Slovensku. Hrad stojí na 60 m vysokom brale nad obcou Beckov a od roku 1970 patrí medzi Národné kultúrne pamiatky. Je z neho nádherný výhľad na Považské Podolie, svahy Bielych a Malých Karpát a na Považský Inovec. Areál hradu turistom ponúka aj víkendové akcie. Súčasťou areálu je aj nezvyčajná čitáreň ako aj atrakcie v podobe drakov.

Hrad_beckov_citaren

Jeho vznik siaha až do 9. storočia. Počas rokov sa stále menil a v rokoch  r. 1296 – 1321 bol jeho vlastníkom aj známy Matúš Čák III. Trenčiansky. Medzi jeho ďalších majiteľov patril Karol Róbert, Žigmund Luxemburský, poľský Stibor zo Stiboric, „pán Váhu“ či rod Bánffiovcov. Hrad chátral a v roku 1727 bol zničený požiarom z obce.

beckov_atrakcie

POVESTI HRADU BECKOV:

K hradu Beckov sa viažu aj povesti. Jednou z nich je povesť o šašovi Beckovi, ktorému sa ako jedinému podarilo rozosmiať unaveného Stibora oddychujúceho neďaleko brala. Ten mu sľúbil splnenie želania. Šašo Becko si však želal jediné, postavenie hradu na neďalekom brale. Stibor slovo dodržal, hrad dal postaviť avšak páčil sa mu natoľko, že si ho chcel ponechať. Šašo sa hradu vzdal za odmenu toľkého zlata, koľko kíl sám vážil avšak pod podmienkou, že hrad bude niesť jeho meno. Tak tu máme hrad zvaný Beckov.

slovensko_hrad_beckov

Ďalšia povesť hovorí, ako dal hradný pán zvrhnúť zo skaly jedného zo svojich sluhov za to, že poranil jeho obľúbeného psa, chrániac pred jeho útokmi svoje deti. Pri páde zo skaly sluha pred svojou smrťou ešte zakričal, že sa stretnú „do roka a do dňa!“ Jeho kliatba sa splnila. Presne po tom čase spiaceho hradného pána uštipla do oka vretenica, a ten sa oslepený v šialenstve zrútil na tom istom mieste do priepasti.

ŽIDOVSKÝ CINTORÍN NA HRADE BECKOV:

Hneď pri hrade sa nachádza židovský cintorín s viac ako 100 náhrobnými kameňmi. Najstaršie z nich pochádzajú z roku 1739 -1749. Je to jeden z najkrajších a najstarších židovských cintorínov na Slovensku. Niektoré hroby pochádzajú až z 15. storočia, kedy gróf Pongrácz povolil židom v okolí hradu obchodovať, postaviť si modlitebňu a cintorín. Náhrobky sú z pieskovca, mramoru alebo zo žuly.

zivdovsky_cintorin_hradu_beckov

SKANZEN BUBELAND NA HRADE BECKOV:

Povyše hradu sa nachádza aj malý skanzen. Návštevníci v ňom môžu vidieť maketu historického mesta zo 16 storočia. Expozíciu pohrebísk z doby brondzovej, maketu hradu Beckov zo 14 storočia a taktiež ďalšie atrakcie ako dobové odevy hradných pánov či predmety, s ktorými sa kedysi pochovávali zosnulí. Vstupné sú 2 €, deti 1 €.

DOSTUPNOSŤ, OTVÁRACIE HODINY A VSTUPNÉ NA HRAD:

hrad_beckov
  • Prístup: Hrad je ľahko dostupný a vhodný pre každého. My sme sa na hrad dostali z Nového Mesta nad Váhom (železničná stanica, MHD), odkiaľ viedol autobus priamo do obce Beckov (Beckov,,OÚNZ). Je to cca 10 km ktoré prejdete autobusom za 15 minút. Od zastávky potom vedú navigačné tabule priamo na hrad. Pod hradom sa nachádza bezplatné parkovisko.
  • Vstupné: Pre dospelých je vstupné v tomto období 3,5 € / dôchodcovia a študenti – 2,50 €. To sa mení v závislosti od sezóny a preto viac TU. Na hrade si je možné vybrať buď prehliadku so spievodcom alebo sa po ňom prejsť sami.
  • Otváracie hodiny: tie sa počas celého roka menia a tak je lepšie si ich pozrieť pre výletom dopredu TU. Počas novembra bude hrad otvorený len počas víkendov aj to od 9.00 – 16.00 h. Otváracie hodiny sa tiež upravujú podľa aktuálnych poveternostných podmienok či prebiehajúcich akcií.
hrad_beckov_kam_na_vylet

Na hrade sa odohrávajú aj mnohé akcie spojené so šermiarskymi zápasmi, lukostreľbou či remeselníckym umením. Medzi nimi sa tento víkend (10.11.2018) odohráva Hradná zabíjačka so zabíjačkovými špecialitami či kapustnicou. V juni, kedy sme hrad Beckov navštívili my, sa konal Medový víkend. Šlo o stretnutie so včelármi a medovinármi spojené so zaujímavým rozprávaním nielen pre dospelých, ale najmä pre malé ratolesti.

nádvorie_hradu_beckov

Inak práve v Beckove sídlil dom, v ktorom sa narodil v r. 1817 beckovský rodák Jozef Miloslav Hurban, vodca slovenského povstania. Ten pri návšteve hradu Beckov a prechádzke dedinkou určite nepriehliadnete.

hrad_beckov

V BLÍZKOSTI SA NACHÁDZAJÚ:

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *