Budmerice_zamok
Slovensko

Kaštieľ v Budmericiach

Cesta na Červený kameň z minulého článku je ideálnou príležitosťou na zastávku v obci Budmerice. Zastávku píšem preto, lebo je tento kaštieľ už dlhodobo kvôli rekonštrukcii uzatvorený. Otvorené sú aspoň brány jeho areálu a tak sa môžu návštevníci pokochať anglickými záhradami či zaujímavou architektúrou. Cez víkendy sa v okolí konajú aj rôzne kultúrne podujatia.

Budmerice_zamok_slovensko

Budmerický kaštieľ stojí od r. 1888. Je výnimočný tým, že sa na Slovensku nenachádza žiadny kaštieľ či zámok, ktorý by svojou architektúrou pripomínal tento. V kaštieli je cítiť viacero stavebných slohov inšpirovaných Francúzskom. Povesti vravia, že bol postavený z lásky k mladej Francúzske, ktorej mal pripomínať domovinu. Pravda je asi iná a stavba bola primárne určená na to, aby slúžila ako poľovnícke sídlo. Kaštieľu dominuje viacero menších vežičiek a jedna vysoká veža priamo nad vstupom. 

Zámok Budmerice

V okolí Budmerického kaštieľa sa nachádza krásny anglický park, ktorého úlohou bolo zabezpečiť súkromie grófskej rodine. Inak, tak ako aj mnoho iných, tak aj tento kaštieľ patril rodu Pálffyovcov. Pri prechádzke po okolí sa navyše dostanete k topoľovým alejám s mohutnými stromami.

Budmerice_zamok_slovensko-3

V interiéri kaštieľa bol v roku 2018 natočený seriál Hotel. Pre turistov bola donedávna dostupná prehliadka 6 miestností, avšak interiér kaštieľa nie je preplnený pôvodným nábytkom. Poväčšine išlo o exponáty dovezené zo znárodnených šľachtických sídiel alebo z hradu Červený kameň. Unikátom v Budmericiach bola posteľ. Išlo o prvú manželskú posteľ v našej oblasti. Po vojne bol kaštieľ znárodnený. V r. 1946 a r. 1986 bol rôzne upravovaný a do r. 2011 slúžil ako Dom slovenských spisovateľov. V súčasnosti spadá pod Ministerstvo kultúry. Vstupné do kaštieľa bolo za bežných okolností 1 € – 1,5 €.

AKO SA DOSTAŤ K BUDMERICKÉMU KAŠTIEĽU:

Autom: autom je možné parkovať priamo pri bráne do anglického parku

Autobusom: autobusy vedú do obce Budmerice. Od zastávky “Budmerice, námestie” je následne potrebné prejsť pešo pár ulicami, čo vám zaberie možno 15 minút. Cesta k kaštieľu je značená informačnými tabuľami.

Budmerice_zamok_slovensko

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *