kaplnka_sv._kriza-2
Slovensko

Kaplnka na Sivej Brade či Spišská Kapitula – Sprav si výlet na Spiš aj ty

Či už cestujem na západ alebo na východ, moje cesty vždy vedú okolo Spišského hradu. Ten však nie je jedinou krásou, ktorú z cesty vídavam. Neďaleko Spišského Podhradia mi zrak stále padne na siluetu Kaplnky sv. Kríža, ktorá stojí na travertínovom kopci zvanom Sivá brada. A až teraz sa mi k nej podarilo dostať bližšie.

kaplnka_sv._kriza

Kaplnka sv. Kríža sa týči na 25 m vysokom kopci, súčasťou ktorého sú aj viaceré minerálne vody. Voda v týchto prameňoch je plná látok, ktoré sa po vyvretí usádzajú na okraji jazierka a vytvárajú tak bielu travertínovú kopu. Toto jazierko má cca 3 m s hĺbkou len okolo 0,3 m. Pôvodné erupcie gejzíru na Sivej Brade dosahovali až 15 m výšku a opakovali sa 3 krát denne po dobu 2 minút. Teraz už erupcie slabnú a intervaly sa oddiaľujú. A tak voda buble už len na hladine jazierka.

Aj keď ide o minerálne pramene, tak je voda svojim spôsobom nebezpečná, a to z dôvodu vysokého obsahu oxidu uhličitého. Môžeme tu nájsť aj malé krátery, z ktorých nevyteká voda, ale v podobe plynu uniká spomínaný oxid uhličitý. Práve to je príčinou, prečo hore môžete nájsť aj otrávené mŕtve malé živočíchy či vtáctvo.

  • Gejzír vznikol v r. 1956, kedy tu bol vyhĺbený vrt B2. Ten mal pôvodne slúžiť na zásobovanie kúpeľov na Sivej Brade minerálnou vodou. Vrt je hlboký 132 m.
siva_brada_gejzir
GEJZÍR

KAPLNKA SV. KRÍŽA

Baroková kaplnka bola postavená v roku 1675 a o čosi neskôr v roku 1768 bola prestavaná v rokokovom štýle. Ide o jednoloďovú sakrálnu stavbu s presbytériom v tvare podkovy. Na južnej strane, pred vchodom do kaplnky, stojí vysoký kríž, ktorý je dodnes cieľom pútnikov.

kaplnka_sv._kriza
KAPLNKA SV. KRÍŽA

KATEDRÁLA SV. MARTINA – SPIŠSKÁ KAPITULA

Spišská Kapitula bola kedysi samostatnou obcou, ktorá je od roku 1948 súčasťou Spišského Podhradia. Tvorí ju Katedrála sv. Martina, biskupský palác (dnes biskupský úrad), seminár pre kňazov, či kanonická ulička, na ktorej kedysi v jedenástich kanóniách bývali kanonici − cirkevní hodnostári, ktorí Spišskú kapitulu tvorili. My sme sa vybrali navštíviť najmä Katedrálu sv. Martina. Ide o románsko-gotickú katedrálu postavenú medzi rokmi 1245-1273 s dvoma vežami, ktorá je súčasťou pamiatok UNESCO. Katedrála má mimoriadne cenný interiér – najmä gotické oltáre, sochy, náhrobné tabule, náhrobky, kalichy, zvony a podobne.

spisska_kapitula
SPIŠSKÁ KAPITULA

ZAUJÍMAVOSTI:

  • V katedrále sa zachovala len jedna stredoveká nástenná maľba z roku 1317. Tá zobrazuje korunováciu Karola Róberta za uhorského kráľa.
  • Spišská Kapitula je často označovaná aj ako malý slovenský Vatikán, je sídlom spišského biskupa a centrom spišskej diecézy.
  • Najstaršou a najvzácnejšou pamiatkou chrámu je románska plastika Bieleho leva – Leo albus, ktorý je jedinou zachovanou románskou plastikou tohto druhu na Slovensku.
  • Súčasťou je aj kaplnka Zápoľských postavená podľa vzoru francúzskej Saint Chapelle.
  • V kostole sa nachádza osem oltárov. Oltár Korunovanie Panny Márie je starý vyše 500 rokov.
  • Mňa najviac zaujali vyrezávané barokové lavice z roku 1630. Ich predné čelá znázorňujú výjavy: Narodenie Krista, Klaňanie sa troch kráľov, Útek do Egypta a Kristus na Olivovej hore.

OTVÁRACIE HODINY A VSTUPNÉ:

Spišská Kapitula je otvorená celoročne a každý deň s obmenou otváracích hodín.

  • november – apríl OTVORENÉ 09:00 – 15:00 (soboty, nedele ZATVORENÉ)
  • máj – október OTVORENÉ DENNE 10:00 – 12:00 + 13:00 – 16:30 (nedele 13:00 – 16:30)
  • bohoslužby sa v katedrále konajú v nedele o 7:00 a 9:00 hodine.

Na nádvorí sa nachádza informačné centrum, kde si môžete zakúpiť lístok a počkať na prehliadku. Aj napriek tomu, že prehliadka bola zaujímavá, v interiéri je zakázané fotiť, z čoho som bola sama sklamaná, kedže bol krásny. Cena vstupného je 2 € pre dospelých a dôchodcov a 1 € pre deti a študentov.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *