Haluzice_titulna_fotka
Slovensko

Haluzice – obyčajná dedinka s neobyčajným kostolíkom

Mohlo by sa zdať, že zašité dedinky, o ktorých sa tak často nerozpráva, by už nemali čo ponúknuť. Opak je však pravdou. Pekným príkladom je aj dedinka Haluzice. Tá sa nachádza neďaleko Nového mesta nad Váhom v Bošáckej doline. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1398 a aj keď mala v minulosti väčší význam ako dnes, tak sa v nej dokáže turista stále dobre vyšantiť. Medzi zaujímavosti Haluzíc patrí napríklad rozhľadňa Hájnica, Haluzická tiesňava či neskororománsky kostolík bez strechy. S kostolíkom sa spája aj známe meno ako Matúš Čák Trenčiansky.

Haluzicky_kostolik

ROZHĽADŇA HÁJNICA:

Hneď na začiatku dedinky sa nachádza označená odbočka z cesty. O možno 1,5 km a po 20 minútach chôdze sa ňou dostanete nenáročným, turisticky označeným chodníčkom k drevenej rozhľadni. Tá je vysoká 7,3 metra. Nazýva sa Hájnica a nachádza sa vo výške 342 m. n. m. Pri dobrom počasí z nej krásne vidíte nielen samotný kostolík a dedinku ale aj hrad Beckov.

Haluzice_vyhliadkova_veza_hajnica
ROZHĽADŇA HÁJNICA

KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH:

Asi najväčšou zaujímavosťou v Haluziciach je zrúcanina neskororománskeho Kostola Všetkých svätých z 13. Storočia. Jeho postavenie sa predpokladá na rok 1240. V minulosti bol jeho súčasťou aj obranný múr so vstupnou vežou a strieľňami. Samotný kostol mal zvonicu a postupom rokov bol najskôr goticky a neskôr aj renesančne upravený. Od roku 1810 kostol prestal slúžiť a bola z neho odvezená aj jediná zachovaná vec z pôvodného interiéru, socha Madony. Tá sa dnes nachádza vo farskom kostole v Beckove.

Haluzice_kostolik

HALUZICKÁ TIESŇAVA:

Na areál v tesnom susedstve kostolíka priamo nadväzuje aj prírodná pamiatka Haluzická tiesňava. Je asi kilometer dlhá, 200 metrov široká a 50 metrov hlboká. K tej sme sa nedostali pre zmenu my. Neviem akým omylom, avšak určite ju zbehnite pozrieť. Vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka. A stále sa prehlbuje. Aj vďaka tomu sa do nej zrútilo niekoľko domov pôvodnej osady Halusych (pod týmto názvom sú Haluzice známe už z roku 1398), ako aj časť opevnenia kostola.

ZAUJÍMAVOSTI A DOSTUPNOSŤ:

Haluzice_vyhliadkova_veza_hajnica_vyhlad
  • V 19. storočí bola v Haluziciach založená prvá pálenica. Tá dala základ legendárnej Bošáckej slivovici.
  • Obyvatelia sa zaoberali najmä poľnohospodárstvom, výrobou drevených výrobkou či obchodom s drevom. Najväčší význam malo ovocinárstvo. Sušené ovocie sa vyvážalo do Viedne a Budapešti.
  • Dostupnosť: My sme sa k obci dostali autobusom z Nového mesta nad Váhom. Ten nás vysadil na zastávke Haluzice, rázcestie. Odtiaľ sme pokračovali 2,5 km dlhou asfaltovou cestou do dedinky Haluzice.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *