Rozhladna_spicak_na_vrchu_spicak_strecno-2-min
Slovensko

Dva hrady, Paseka, rozhľadňa, pamätník či plte na Váhu – Strečno ťa vie zabaviť

Koncom augusta sme sa vybrali navštíviť Nezbudskú Lúčku ležiacu priamo pri brehu rieky Váh. Nad dedinkou sa na 103 m vysokom brale vypína hrad Strečno s okolitými pamiatkami a atrakciami. Medzi najznámejšie z nich nepochybne patrí okrem hradu Strečno aj Starý hrad, Pamätník  francúzskym partizánom, stredoveká dedinka Paseka ale aj novšia zážitková rozhľadňa Špicák či plte na Váhu. K tomu sa vám z každého miesta naskytnú krásne výhľady. Preto si myslím, že v tejto obci sa určite nudiť nebudete. Veď posúďte sami.

Hrad_strecno

HRAD STREČNO

Strečniansky hrad je zrekonštruovaná zrúcanina nachádzajúca sa na brale nad riekou Váh vo výške 439  m n. m.. Hrad je od roku 1970 zapísaný aj na zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Vďaka silným múrom, vežiam, bastiónom a 4 bránam bol najlepšie opevneným hradom na strednom Považí.

  • prvá písomná zmienka bola v roku 1384
  • v roku 1994 sa na hrade točil americký film Dračie srdce /Dragonheart/
  • Bol domovom Žofie Bosniakovej, ktorá zomrela ako 35 ročná v roku 1644. 45 rokov po jej smrti bolo jej telo nájdené neporušené, aj keď nebolo vopred balzamované. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým bola označované za „Sväticu zo Strečna“.
  • Od roku 2007 je v krypte na hrade umiestnené kópia Žofiinej múmie.
  • Na hrade sa pravidelne konajú akcie ako: Noc múzeí a galérií, divadelné hry Žofie Bosniakovej. Pre najmenších sa koná akcia Rozprávkový hrad
  • V podhradí sa nachádza stredoveká obec Paseka.
Hrad_strecno

DOSTUPNOSŤ, OTVÁRACIE HODINY A VSTUPNÉ:

  • vlakom zo Žiliny nám cesta trvala 11 minút do stanice Nezbudská Lúčka – Strečno ( 12 km ). Potom sa poprechádzate 400 m po dedinke, prejdete mostom cez Váh a ste skoro pod hradom. K hradu následne vedie 150 schodov nahor. V podhradí sa nachádza Zóna s amfiteatrom a lavičkami, občerstvením, drevené ihrisko pre deti ako aj dobudovaná stredoveká dedinka Paseka.
  • autobusom zo Žiliny. Vystúpite na zastávke s názvom Strečno, Jednota. Odtiaľ je to popri Váhu asi 300 m. Je možné vystúpiť priamo pri moste, zastávka má názov Strečno, pri lávke.
  • otváracie hodiny: hlavné je, aby ste sa na hrad nevybrali od novembra do konca marca. Od apríla do konca októbra je hrad dostupný každý deň od 9:00 do 15-17-tej. Presné otváracie hodiny hradu nájdete TU.
  • vstupné: Dospelí: 5,50 eur. Dôchodcovia, študenti a ZŤP – 3,50 eur.

PASEKA:

Dedinka_paseka_pod_hradom_strecno

Súčasťou hradného komplexu je aj stredoveká dedinka Paseka. Tá bola postavená v roku 2012 a pozostáva z 5 drevených domčekov so slamenými strechami – dom pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. V piatom domčeku je umiestnený infopult. Taktiež funkčná zvonica a studňa.

dedinka_paseka_pod_strecnom

KOMPA:

Nie, žeby som nevedela, čo je kompa, ale celkom ma prekvapilo, že sme ju našli práve tam. U nás trošku nezvyčajná preprava. Táto, cez rieku Váh, tvorí spojnicu medzi obcami Strečno a Terchová a skracuje tým cestu z Martina do Terchovej o 25 km, kedže sa úplne vynechá úsek cesty cez Žilinu. Myslím, že nejedného turistu dozaista poteší. Osobné auto vám prevezú za 2 eurá a cena za každú osobu je 0,50 eur. Je celkom veľká a zmestí sa naň až 8 áut. To len tak informačne na okraj.

kompa_pod_hradom_strecno

PLTE STREČNO

A keď už sme pri tom Váhu, tak načnem aj tému pltí. Plte som už vyskúšala na Dunajci, ale myslím, že aj tieto na Váhu v strečnianskej úžine by určite stáli za to.  Preplaviť sa môžete z Vrútok do Strečna, známe je tu aj skala Margita a Besná. Splavuje sa 7 km, čo trvá nejakú hodinku a zaplatíte za ne 10 eur. Začiatok plavby je na Pltisku Bariérová, 7 km od Strečna – smer MartinPltnícka sezóna začína v apríli a končí posledným októbrovým dňom.

ROZHĽADŇA ŠPICÁK:

leasna_cesta_na_vyhliadku_spicak-min

Začiatkom tohto roku akoby sa s rozhľadňami mech roztrhol. Inak to nebolo ani v Strečne, kde v marci otvorili rozhľadňu na vrchu Špicák. Tá je dostupnejšia trošku ťažšie ako tie ostatné. Jej začiatok sa nachádza na parkovisku priamo pod hradom Strečno. Ďalej pôjdete popri domoch až na lesný chodník. Odtiaľ nás čakala pomerne strmá cesta lesom k vrcholu s jednou prestávkou na lúke s informačnou tabuľou. Posledný úsek je istený dreveným zábradlím. Celý čas idete po žltej turistickej značke, avšak nemyslím, že sa tam už nejakej duši podarilo zablúdiť. Cesta vraj mala trvať 40 minút, no mám pocit, že sme sa hore škriabali aj hodinku. K tomu človek miestami pochyboval o tom, či to za to stojí alebo sa rovno otočí. Inak to nebolo nič, čo by sa nedalo zvládnuť, a nakoniec to stálo za to a výhľad bol boží. Avšak odporúčam vziať si lepšiu obuv. Za tú bezpečnosť to stojí. Dole už zbehnete za 20 minút. Ono dĺžka trasy je možno 1 km avšak prevýšenie 252 metrov. To dá človeku, ktorý nie je úplne zvyknutý miestami zabrať.

Rozhladna_spicak_na_vrchu_spicak_strecno-min

Rozhľadňa je vysoká 8,2 m a je postavená z dreva vo výške 620 m n. m. Jej pôdorys tvorí štvorec s rozmermi 3,4 x 3,4 metrov. Takže si viete predstaviť, že svojou výškou či veľkosťou rekordy neláme. Na druhej strane nám jej umiestnením na kopci boli dopriate krásne výhľady na Hrad Strečno či Starý hrad. Sľúbený bol aj výhľad na Lietavský a Budatínsky hrad, ale keďže sme ich až tak úplne nevideli, tak si o nich môžete prečítať tuto na blogu. Z rozhľadne je aj panoramatický výhľad na Žilinskú kotlinu, hrebeň Malej Fatry, časť Kysuckej vrchoviny a Strážovské vrchy. Kde sa čo nachádza, vám už presne ukážu tabuľky na vrchole.

Hrad_strecno_výlet

STARÝ HRAD A PAMÄTNÍK FRANCÚZSKYM PARTIZÁNOM

Poslednými pamiatkami, ktoré môžete v Strečne vidieť sú Starý hrad a Pamätník Francúzskym partizánom. K starému hradu sme sa už nedostali, no bol krásne viditeľný z vyhliadky, ale aj z nového hradu. Jeho vznik sa predpokladá na obdobie okolo roku 1241. Rovnako vzhliadnuteľný bol aj Pamätník Francúzskym partizánom padlým počas SNP. Postavený je na kopci Zvonica z bieleho travertínu. V kryptách pod ním je pochovaných 24 partizánov. Zhora sme mali celkom podozrenie, že by sme sa k nemu dostali druhou turistickou cestou, ktorá z vyhliadky viedla. Avšak nakoniec sme si zvolili navštíviť skôr hrad Strečno.

Navštívili ste už niektoré z týchto miest v Strečne aj vy? Ako sa vám páčili? 🙂

partak_do_dazda_smelo.sk-min

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *