titulna_smelo.sk
Bytové dekorácie Veľkonočné dekorácie

Drevená veľkonočná dekorácia

To, že na veľkonočných madeirových krasliciach pracujem počas celého roka, už viete. (Ak nie, môžete si ich pozrieť TU). Ale to, že k nám príde vírus, ktorý zatvorí všetky obchody nemohol nikto ani len tušiť. A tak mám síce vajíčok habadej, ale veľkonočnú misu na ne ani jednu. Preto som sa do výroby podnosu na vajka pustila sama. Teda nie tak úplne, priateľ pomáhal a tak vám ešte takto na Zelený štvrtok prinášam nový handmade postup.

Velkonocny_dreveny_podnos_postup

Na výrobu potrebujeme:

  • preglejku (pravítko, ceruzku, pílku)
  • drevené palice/konáre
  • lepidlo na drevo, šmirgeľ
  • kuchynský olej, handričku
  • veľkonočné kraslice, rôzne drobné dekorácie
  • drevitá vlna alebo iný základ pod vajka

Pár dní pred Veľkou nocou sme sa vybrali do lesa nájsť nejaké palice. Po príchode sme z obyčajnej preglejky vyrezali dosku s rozmermi 36 x 16 cm a pekne sme ju prešli šmirgľom.

Velkonocny_dreveny_podnos-postup
Príprava dreveného základu podnosu

Z dvoch palíc sme napílili drevené krúžky s hrúbkou 1,5 cm rôznej veľkosti. Tie sme tiež vyhladili brúsnym papierom so zrnitosťou 120 (šmirgľom).

Takto vyzerali drevené krúžky po napílení
Takto vyzerali drevené krúžky po napílení

Drevené krúžky sme si prv porozkladali na preglejku, aby nás pri lepení ich rôzne veľkosti neprekvapili. Následne sme ich prilepili lepidlom na drevo, a tak krúžky už po krátkej chvíli držali veľmi pevne. Navyše, po vyschnutí sa z bieleho lepidla stalo lepidlo priehľadné, čím sa zakryli aj menšie nedokonalosti. Celý podnos sme zaťažený ťažšími vedrami počas noci nechali poriadne preschnúť.

Velkonocny_dreveny_podnos_postup
Krúžky rozložené na preglejke
Velkonocny_dreveny_podnos_postup
Na lepenie sme použili lepidlo na drevo Pattex

Na druhý deň sme už náš skoro podnos po bokoch pílou orezali, aby nám drevené krúžky nepravidelne nevytŕčali. Tak sa nám ukázala aj vnútorná štruktúra drevených krúžkov, ktorá podnosu dodala šmrnc. Farba a štruktúra dreva vyšla o niečo viac na povrch, keď sme každý krúžok prešli ešte handričkou namočenou v kuchynskom oleji. Na záver sme skonštatovali, že číra epoxidová živica by prázdne miesta dokázala dokonale vyplniť, avšak tú doma nemáme, a tak sa na rad dostane možno až v nejakom budúcom postupe.

Velkonocny_dreveny_podnos_postup
Drevený podnos je hotový 🙂

Po tom, ako bol drevený podnos hotový, trebalo vymyslieť, ako ho dozdobiť. Základ tvorila dekoračná drevitá vlna, ktorú som už dlhšie skladovala z nejakého vianočného balenia. Rozhodla som sa ju umiestniť v tvare kruhu len do stredu podnosu, aby krásne vinikol aj samotný drevený podnos. (Ako základ pod vajka by zaujímavo vynikol aj v súčasnosti tak moderný umelý mach).

Velkonocny_dreveny_podnos_postup

Pri zdobení samozrejme nesmeli chýbať ani vajka. Tento rok som celkom váhala medzi farebnejšou verziou vs. verziou v zemitých tónoch. A tak som vám nafotila obe. 🙂 Posledným detailom boli drevené dekorácie v tvare zajaca a ovce, ktoré mali pôvodne dopĺňať veľkonočný veniec na dverách.

Velkonocny_dreveny_podnos_postup

A tak bol veľkonočný podnos hotový. Ako vyzerá veľkonočná výzdoba tento rok u vás ? 🙂

Velkonocny_dreveny_podnos_postup

Smelo tvorte a krásnu Veľkú noc prajem !

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *