Tvrdosin_dreveny_kostol_unesco
Slovensko

Drevená UNESCO pamiatka v Tvrdošíne

Keďže som bola počas oravského roadtripu ubytovaná neďaleko Tvrdošína, tak som sa zastavila pozrieť na miestnu pamiatku. Ide o gotický drevený kostol v Tvrdošíne, kostol Všetkých svätých, ktorý je zapísaný v Zozname svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Tvrdosin_dreveny_kostol_unesco
Tvrdosin_dreveny_kostol_unesco

V Tvrdošíne ide o najstaršiu historickú stavebnú pamiatku, ktorá pochádza z 1. polovice 15. storočia. Zápisu do zoznamu UNESCO predchádzalo ocenenie paneurópskej organizácie EUROPA NOSTRA za zachovanie a vynikajúce zreštaurovanie významnej pamiatky drevenej architektúry a jej vnútorné vybavenie ručnou prácou. Tvrdošínsky kostol je jediným kostolom na Slovensku, ktorý si nesie obe ocenenia.

Tvrdosin_dreveny_kostol_unesco

V rokoch 1650 – 1654 bol renesančne upravovaný. Zaujímavý je barokový oltár vyrobený na prelome 17. a 18. storočia s bohatou sochárskou výzdobou. V rokoch 1968 – 1993 bol kostol kompletne zrekonštruovaný. Pri prehliadke zaujme nielen drevený oltár, ale aj obrazy apoštolov, neskororenesančná kazateľnica či kazetový strop s maľbami, ktoré interiér tvrdošínskeho kostola dotvárajú.

Tvrdosin_dreveny_kostol

VSTUPNÉ DO KOSTOLA:

  • Vstupné do kostola je pre dospelých je 1 €, pre deti – 0,50 €
  • Fotografovanie v objekte je spoplatnené sumou – 1 €.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *