Danubiana_bratislava
Slovensko

Danubiana a jej „Pičusi“

Danubiana je miesto spájajúce moderné umenie, zaujímavú architektúru s pokojom a krásou okolitej prírody. Tento kontrast krásne dopĺňa fakt, že je postavená na cípe polostrova toku Dunaja. Na jej návštevu som sa chystala už dlhšie a nakoniec spĺňala aj neočakávané. Mojím hlavným cieľom boli tzv. „Pičusi“, a o to väčšiu radosť som mala po zistení, že tam od roku 2013 stále sú.

Danubiana_bratislava

Umenie mám rada, teda, slovo umenie je samo o sebe široký pojem. Pozerať sa na môj obraz v galérií by som hravo zvládla, no to, že budem ochotná cestovať cez 2 hodiny do galérie kvôli tým cudzím by som ale o sebe predtým netvrdila. Každopádne z Danubiany som mala veľmi dobrý pocit. Tak dobrý, žeby som sa tam kedykoľvek vrátila opäť. Či už kvôli kultúrnemu vyžitiu alebo posedeniu na brehu Dunaja s božím výhľadom. K tomu už len teplý letný večer, vzdušné šaty, pohár šampanského a romantická prechádzka pomedzi sochy ako z filmu.

Danubiana_bratislava

Avšak, aby ste sa tu niečo nové aj dozvedeli, tak teda, ide o jedno z najmladších európskych múzeí (r. 2 000) a od Bratislavy je vzdialené len 20 km. Jej poloha ju robí jedinečnou, keďže sa nachádza na hraniciach troch štátov (SR, Maďarska a Rakúska). Oficiálne sa nazýva Danubiana Meulensteen Art Museum a za jej vznikom stojí holandský zberateľ Gerard Meulensteen a slovenský galerista Vincent Polakovič. Ak by ste o tom, ako sa títo páni spojili chceli čítať viac, tak tu je príbeh Danubiany.

Danubiana_bratislava

V múzeu aktuálne prebiehalo viacero výstav. Medzi nimi aj výstava monumentov Ota Bachoríka, výstava ilustrácií Martiny Maltovičovej a Vladimíra Krála ako aj výstava El Lissitzky a Rudolfa Sikoru.

Danubiana_bratislava_

Mojim cieľom však boli „Pičusi“. Určite ste sa s nimi stretli už aj vy. Ide o sošku mužíka s neproporčnou postavou a arogantne nahnevaným výrazom tváre. Postava je rozdelená na 3 tretiny pričom každá časť reprezentuje jednu časť tela – hlava, trup, nohy. Práve toto rozdelenie vytvára zdanlivo anatomicky nepomer, a tak jeho hlava pôsobí ešte o čosi smiešnejšie.

Danubiana_bratislava_

A PREČO PIČUŠ? POPIS PRI VSTUPE TENTO VÝRAZ OPÍSAL AKO:

Ide o človeka na hranici medzi smiešnym chytrákom a zároveň zákerným hajzlíkom, zakomplexovaným, ale aj namysleným arogantným bastardom, akí vás v živote tak často veľmi nahnevajú. Jedným z najvýstižnejších výrazov je Niemand.“

Danubiana_bratislava

Autor, Viktor Frešo, v tejto soche narážal na sériu ľudských vlastnosti. Z ani nie meter vysokej sochy tak srší celá skladba emócií. Arogancia, negativizmus, zakomplexovanosť, podlosť, nezdravá dôležitosť, a teda ide o esenciu záporných emócií, aké sa ľudia celý život snažia skrývať. To všetko vám nakoniec vyčarí úsmev na tvári a Pičus vás pobaví. K tomu, nie je len jeden. Ja som sa na ne veľmi tešila a úsmev si niesla aj po zvyšok dňa. Ono, možno táto socha nie je ničím výnimočná, no určite neostane nepovšimnutá.

V múzeu sa však nachádza aj množstvo iných inštalácií a obrazov, ktoré vás nútia zamyslieť sa. K tomu máte navyše aj krásny výhľad na Dunaj z každej strany. Každopádne, musím uznať, že toto miesto ma dostalo a už rozumiem aj tomu, prečo autobus premáva len každý hodinu. Pretože odísť sa nechcelo ani mne.

Danubiana_bratislava

Súčasťou priestorov galérie je aj obchod so suvenírmi a darčekmi či kaviareň. Nad ňou sa už nachádza vyhliadková plošina. A práve na nej mi chýbalo už len to šampanské a leto. Čo na nej však nechýbalo bol ďalekohľad, ktorý dal tomuto miestu nový rozmer. A to nevravím preto, že bol snáď jediným ďalekohľadom, do ktorého nebolo potrebné prv investovať, ale preto, že cezeň dovidíte až na Bratislavský hrad, UFO či Kamzík. A takýto výhľad sa veru neodmieta. Vonku sa nachádza aj viacero ďalších sôch. Tak ako aj pri obrazoch v interiéri, tak aj tu sa nájdu kúsky, pri ktorých sa zamýšľate či je toto ešte umenie.

Danubiana_bratislava

ZAUJÍMAVOSTI O DANUBIANE:

 • Danubiana je symbolom modernej Bratislavy.
 • V roku 2016 získala cenu Júliusa Satinského „Bratislavská čučoriedka“.
 • Múzeum malo mať podľa pôvodnej idei tvar lode šošovkovitého tvaru, o ktorú by boli opreté drevené veslá.
 • Získala cenu „stavba roka 2014“ na Slovensku.

VSTUPNÉ A OTVÁRACIE HODINY DANUBIANY:

Vstupné: 

 • Dospelý 10 €
 • Dôchodcovia, študenti 5 €
 • Rodina ( 2 dospelí a 2 študenti ) 20 €
 • ZŤP, 75 +, deti do 6 rokov ZADARMO

My sme prišli práve vo chvíli, keď bola časť múzea kvôli inštalácia uzavretá, a tak sme to mali za polovicu.

Otváracie hodiny:

 • V pondelky je múzeum zatvorené.
 • Od utorka do nedele je otvorené od 10:00 do 18:00.
Danubiana_bratislava

DOSTUPNOSŤ:

 • My sme sa do múzea dostali autobusom č. 90 s konečnou zastávkou Danubiana. Ten vyrážal od novej budovy SND. Cesta trvala okolo 35 minút, a tak si nezabudnite v automate kúpiť 60 minútové lístky. Konečná zastávka autobusu je tak 5 minút chôdze od múzea popri vodnom diele Čunovo. Táto zastávka je zároveň nástupnou na ceste späť do Bratislavy.
 • V lete sa sem môžete doplaviť aj loďou z osobného prístavu na Fajnorovom nábreží. Plavba by trvala hodinku.
 • Autom je pre návštevníkov pripravené parkovisko zdarma.
 • Pre nadšencov cyklistiky tu vedie z BA aj cyklotrasa, po ktorej ste v Danubiane za 1,5 hod. Lepšiu navigáciu už nájdete TU.
Danubiana_bratislava_

Nech som sa snažila preniesť vám atmosféru Danubiany prostredníctvom fotiek akokoľvek, nič nenahradí priamy zážitok, ktorý získate pri návšteve múzea sami. A tak len smelo do objavovania 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *