Most_25_apríla
Portugalsko

Čo vidieť v Lisabone? Tie najkrajšie miesta, ktoré musíte vidieť. – časť III.

Posledný lisabonský deň sme sa rozhodli obehať pamiatky a krásne miesta popri mori. Počasie sa umúdrilo, tak bol dokonalý deň na celodennú poznávaciu prechádzku. Slnečných 15°C bolo vhodných nielen pre nás turistov, aj pre pre športových nadšencov, bežcov, cyklistov a malých jachtárov, ktorí sa plavili popod most.

Lisabon_most_25_aprila

Obhliadku sme začali od najvzdialenejšieho miesta nášho ubytovania. Zelenou linkou metra sme sa dostali na konečnú zastávku Cais do Sodré a odtiaľ vlakom na zastávku Belém. Práve to bol náš začiatočný bod, ktorý nás prv doviedol k pamätníku Monument to the Overseas Combatants.

Padrão dos Descobrimentos
Padrão dos Descobrimentos

MONUMENT TO THE OVERSEAS COMBATANTS

Ide o pamätník venovaný všetkým portugalským bojovníkom, ktorí padli v zámorskej vojne, portugalskej koloniálnej vojny. Pripomína všetkých ľudí, ktorí boli zapojení do vojen v ktorých sa Portugalsko zúčastnilo v zámorí. Pamätník je vcelku jednoduchý a okrem nadpisov ho obklopujú mená padlých. Životy stratilo viac ako 9 000 portugalských vojakov. Pred ním stojí stráž, ktorá má z času na čas výmenu. Pamätník bol postavený v r. 1994 a nad večným plameňom sa nachádzajú body v ktorých sa stĺpy stretávajú.

Monument to the Overseas Combatants
Monument to the Overseas Combatants

VEŽA BELÉM TOWER

Veža Belém Tower
Veža Belém Tower

Druhou zastávkou bol Belém Tower. Stavba sa skladá z bašty a štvor metrovej veže s výškou 30 m. Pôvodne šlo o obrannú vežu. Tá sa neskôr zmenila na maják pre moreplavcov. O pár krokov ďalej už vidieť pamätník Padrão dos Descobrimentos, ktorý je na foto vyššie.

MAAT

Lisabon_MATT
MAAT-Múzeum umenia, architektúry a technológie

Cestou naďabíte na Múzeum umenia, architektúry a technológie zvané MAAT, ktoré vďaka jeho architektúre určite neprehliadnete. Futuristická budova je masívne vyzerajúca a je umiestnená vedľa starej priemyselnej elektrárne. Schodami sa dostanete aj na jej strechu, odkiaľ budete mať krásny výhľad na Most 25. apríla.

LISABONSKÝ GOLDEN GATE BRIDGE

Smelo.sk
Lisabonský Most 25. apríla

Mňa najviac ohúrilo miesto, ktoré sa podobá San Franciscu a jeho Golden Gate Bridge. Lisabon z jednej strany obmýva Atlantický oceán, zo strany druhej rieka Tejo, ktorá sa doň vlieva. A tak rieku pretína najdlhší most Európy, most známeho moreplavcu Vasca de Gamu. Ten ma niečo cez 17 km. My sme sa rozhodli navštíviť druhý najznámejší most Lisabonu a to Most 25. apríla, ktorý sa podobá práve tomu v San Franciscu. A to nielen svojou červenou farbou, ale aj tvarom a mohutnosťou. Dôvodom je rovnaká firma, ktorá sa na stavbe podieľala. Ide tiež o dvojposchodový most. Na jednom poschodí premávajú automobily so 6 jazdnými pruhmi, na poschodí druhom vedie železničná trať. Pre mňa bol výhľad na tento most jedným z najkrajších výhľadov v Lisabone.

SOCHA JEŽIŠA KRISTA ZVANÁ CRISTO-REI

Christo_rei_lisbon
Socha Cristo Rei v pozadi

Na druhej strane tohto mostu sa nachádza ďalšia atrakcia podobná inej krajine. Ide o sochu Krista, Christo-Rei spájanú s mestom Rio de Janeiro v Brazílií. Alebo aj s našou sochou Krista na Orave, o ktorej som vám písala v tomto oravskom článku. Socha má podobu Ježiša Krista s otvorenou náručou. Socha má podstavec vysoký 75 m, na ktorom stojí samotný Ježiš vo veľkosti 28 m. Pre nás bola nedohľadne a tak si ju môžete pozrieť len vzdialenú na tejto fotografií.

HIPSTERSKÝ LX FACTORY

LX_Factory

LX_Factory

Poslednú zastávku cesty popri pobreží si môžete dať v LX Factory vo štvrti Alcantara. Toto miesto bolo bývalou továrňou, ktorá sa časom zmenila na hipsterskú časť s blšákmi, street food jedlom či miestom miestnych umelcov. My sme sa nechali pohltiť touto štvrťou tiež, a tak sme skončili na miestnom kuracom burgery s čipsami. A chutili výborne.

RUŽOVÁ ULICA

Ružová ulica
Ružová ulica

Poslednou zastávkou pred odletom späť na Slovensko bola ružová ulica, The Pink street. Nejde o nič výnimočné, no ak máte chvíľu čas na túlanie sa, môžete sa zastaviť.

ČO SOM V LISABONE NESTIHLA VIDIEŤ:

  • Ak sa do Lisabonu vyberiete, skúste sa previezť električkou č. 28. Ide o historickú drevenú električku, ktorú odporúča každý sprievodca Lisabonom.
  • Lisabonské oceanárium, ktoré je najväčšie v Európe.
  • Katedrálu Sé, o ktorej som ja nevedela. No teraz ju vídavam na väčšine lisabonských fotografiách.
LX_factory
Kníhkupectvo v štvrti LX Factory

Ak budete mať príležitosť, určite Lisabon navštívte. Množstvo pamiatok, rôzne národnosti,  jednoduchá orientácia a doprava, ale najmä pokoj, ktorý tam nájdete. Narozdiel od iných hlavných miest som mala práve v Lisabone pocit, že sa ľudia nikam neponáhľajú.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *