Holicsky_zamok
Slovensko

Anglický Stonehenge, benátsky kanál alebo holandský mlyn. Pozrite si pamiatky, ktoré Holíč ponúka.

Nový víkend priniesol nový výlet. Tento rok som sa rozhodla trošku viac spoznať Záhorie. Prvý výlet tak padol na Holíč a jeho okolie. V tomto článku sa tak dočítate o miestach, ktoré môžete v Holíči navštíviť. Poznáte aj iné atrakcie či historické pamiatky v tomto mestečku? 

Holicske_megality
Holíčsky zámok

História kaštieľa

Pri niektorých slovenských hradoch, zámkoch a kaštieľoch mi je fakt ľúto, že sa rozpadajú pred našimi očami. Príkladom je Holíčsky zámok, ktorý má vysoký potenciál, no za to asi o niečo menej financií na renováciu. Avšak, aby som mu nekrivdila, zjavne sa o ňu niekto snaží, keďže strecha vyzerá veľmi dobre. Pôvodne šlo o gotický vodný hrad, ktorý sa neskôr, v roku 1736, zmenil na kaštieľ. Po obvode zámku sa nachádzajú hospodárske budovy. Práve tie vyzerali celkom zrenovovane. Dokonca, v jednej z nich bola Zámocká vináreň. Okolo kaštieľa vedie opevnenie so 4 vežičkami.

Holicsky_zamok
Holíčsky zámok odzadu

Holíčsky zámok ma zaujal aj tým, že ho obklopuje vodná priekopa. Práve na nej si môžete vyskúšať člnkovanie. Plavba ako na benátskej gondole to asi nebude, no určite vám to oživí výlet. No najskôr až počas letnej sezóny. Cez túto priekopu sa prechádza dvoma vstupnými bránami. Jednou z východu na nádvorie cez hlavnú bránu a druhou zo západnej strany kaštieľa.

Holicske_zamok

Zámok bol v roku 1970 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Interiér zámku je aj napriek nie úplne dokonalému vonkajšiemu výzoru verejnosti sprístupnený. Navštíviť ho môžete počas letnej aj zimnej sezóny. Viac o otváracích hodinách zámku si môžete pozrieť TU. Počas zimnej sezóny je zámok sprístupnený len počas pracovného týždňa, čo nás pri sobotňajšej návšteve veľmi nepotešilo. Vstupné je symbolické a pohybuje sa od 1 € – 2 €.

Prístup k zámku

Holíčsky zámok sa nachádza neďaleko od centra mesta. A tak sa k nemu dá dostať aj pešo. Poprípade autom, ktoré môžete nechať na neplatenom parkovisku skoro priamo pod zámkom.

Holíčsky Stonehenge

Pri návšteve Anglicka som dlho váhala, či chcem navštíviť známy Stonehenge. Nakoniec som túto pamiatku oželela s tým, že mi to za to cestovanie nestojí. Neskôr som zistila, že aj na Slovensku vraj máme niečo ako Stonehenge. Ide o tzv. Holíčske megality, ktoré sa nachádzajú len pár metrov od Holíčskeho zámku. Holíčske megality tvorí komplex balvanov s historickými rytinami. Hlavný kameň je vysoký 6,8 m z ktorého nad zemou vyčnieva 4,5 metra. Kameň je zdobený rôznymi symbolmi a nástrojmi. Najvýraznejší je sekeromlat v strede kameňa. Kamene sa našli pri výstavbe sídliska v r. 1988. Pôvodne však išlo o 25 kameňov, ktorý boli rozdelené v dvoch kruhoch. V nich sa striedali nízke a široké kamene tzv. “ženské” s vysokými a štíhlymi “mužskými” kameňmi. Umiestnenie týchto kameňov malo astronomicky a magický význam.

Holicske_megality
Holíčsky Stonehenge

Veterný mlyn v Holíči

Keď už sme si spomenuli Benátky či anglický Stonehenge, bola by škoda vynechať Holandsko. Nielen to sa môže chváliť mlynmi. Veterný mlyn sa v Holíči nachádza tiež. Ide o murovaný mlyn s kruhovým pôdorysom, ktorý mal kedysi kužeľovú strechu s veterným kolesom. Neskôr bola otočná strecha nahradená tehlovou kupolou. V mlyne sa mlelo do 1. sv. vojny. V súčasnosti je pod správou poľovníckeho združenia. Cesta k mlynu je asfaltová až do chvíle, kedy ju vystrieda lesná cesta. Tá sa dá pokojne zdolať autom. 

Veterny_mlyn_holic
Veterný mlyn v Holíči

Už ste niekedy navštívili Holíč? Aké miesta sa zapáčili vám ? 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *