Kostol_v_sedliadkej_dubovej
Slovensko

Zrúcanina kostola v Sedliackej Dubovej

Na kopci v obci Sedliacka Dubová, medzi Tvrdošínom a Dolným Kubínom, sa týči krásna zrúcanina. Ide o kostol sv. Kozmu a Damiána. Tento tajomný kostol stál v obci od 14. storočia, približne od roku 1397. Vtedy šlo ešte len o drevený kostol. V roku 1625 sa mu postavili múry a pribudla veža, ktorá krásne stojí dodnes.

Kostol_v_sedliadkej_dubovej-3
Kostol sv. Kozmu a Damiána

Pôvodne som si pred návštevou myslela, že ako to už bolo zvykom, tak aj tu sa viedli ťažké boje, zúrili búrky či oheň, ktorý tento kostol pohltil. Pravda je však taká, že kostol v 19. storočí vymenili za nový, ľahšie dostupný. V obci nesmeli byť súčasne dva kostoly, a tak sa zo starého strhla strecha, odniesol oltár a začal chátrať. Dnes je z neho ľahko dostupná zrúcanina, ktorá má aj napriek tomuto osudu stále veľké čaro.

Kostol_v_sedliadkej_dubovej

PRÍSTUP KU KOSTOLU SV. KOZMU A DAMIÁNA:

Rybie oko v kostole
Rybie oko v kostole

My sme zaparkovali pri novom kostole, ktorý je so svojou červenou strechou viditeľný z cesty. Pokračovali sme smerom ku zrúcanine týčiacej sa na kopci. O ulicu vyššie sme sa dostali k začiatku cesty, ktorá nás po lúke dostala na vrchol. Prechod vám bude trvať do 10 minút.

Kostol_v_sedliadkej_dubovej

Zaujímavý je aj fakt, že obec Sedliacka Dubová patrí medzi najstaršie obce na Orave a už 4. krát za sebou získala titul  “Naj obec Slovenska”. Práve skutočnosť, že sa mladí ľudia naplno venujú dobrovoľnej záchrane tejto výhre len a len napomohla. Túto činnosť vykonávajú pod projektom Dubova Colonorum. Robíte pre svoju obec dobrovoľne niečo aj vy ? 🙂

Kostol_v_sedliadkej_dubovej
Nový kostol v obci Sedliacka Dubová

Dnes slúži na bohoslužby tento kostol, ktorý svojím vzhľadom taktiež neostane bez povšimnutia.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *