smelo.sk_sukna
Oblečenie

Vyšívaná kruhová sukňa

Pýtate sa, ako ušiť kruhovú sukňu? V tomto článku sa dozviete ako si vypočítať a vyrobiť strih na jej výrobu. Konkrétnejšie pôjde o 360 stupňovú, husto riasenú, satenovú kruhovú sukňu, ktorú sme doma už dávnejšie zmajstrovali. Na smelo.sk sa však dostala až teraz, keďže nejaký týždeň alebo skôr mesiac navyše trvalo dozdobenie sukne výšivkou. Nižšie preto nájdete nielen postup na výrobu elegantnej midi sukne, ale aj malú inšpiráciu vo forme výšivky.

Vysivana_midi_sukna_postup

Na výrobu kruhovej sukne budeme potrebovať:

  • množstvo látky podľa zvolenej veľkosti a dĺžky sukne
  • šijací stroj a pomôcky na šitie
  • perlovky a pomôcky na vyšívanie
  • veľkú mieru trpezlivosti

Doteraz sme mali skúsenosti iba so sukňou skladanou, ktorá sa od sukne kruhovej dosť odlišuje. Pravá kruhová sukňa sa výrazne rozširuje do tvaru písmena A. To je dôvodom, prečo je na jej výrobu potrebné väčšie množstvo materiálu. 
My sme zvolili midi sukňu s vyšším pásom, končiacu pod kolenami, ktorá v kombinácii so správnym materiálom pôsobí žensky. Voľba tak padla na satén, ktorý je z lícnej strany lesklý a z rubu matný. Materiál je o niečo ťažší a tak je aj sukňa padavejšia.

Vysivana_midi_sukna_postup

Pri šití a meraní nám pomohol tento vzorec. Môj obvod pása bol 72 cm, požadovaná dĺžka sukne 80 cm. R-ko sa v tomto prípade rovnalo cca 11,5 cm. Samozrejme, ako to pri prvom pokuse býva, aj nám sa podarilo vystrihnúť kruh o niečo väčší, čo v konečnom dôsledku sukni vôbec neuškodilo. Bola ešte o trošku viac nazbieraná.

Vyšívaná sukňa
Vysivana_midi_sukna_postup

K sukni nepochybne patrí aj pás. Ten je dlhý 76 cm z ktorých 72 cm tvorí môj obvod pása a 4 zvyšné cm tvoria priestor na upevnenie gombíka. Pás je široký 3,5 cm x 2 vrstvy, vďaka ktorým stojí pevnejšie. Samozrejme, nechali sme aj 1 cm nazvyš, ktorý sa hodí na podšitie sukne.

Vyšívaná sukňa

Keďže ide o sukňu s vyšším pásom, ktorú by som prirodzene cez širšie boky nenavliekla, tak sme zvolili zapínanie na zips. Ten je nenápadne skrytý na ľavom boku. Zips je dlhý až 28 cm, vďaka ktorým si sukňu bez problémov kedykoľvek oblečiem.

Vysivana_midi_sukna_postup-5
Vysivana_midi_sukna_postup-6

Dĺžka sukne je 80 cm. Pri strihaní sme nechali 1 cm na podšitie. Keďže naša látka nebola tak široká, museli sme pristúpiť k nadšívaniu po bokoch. Kvôli ukrytiu švov som umiestnila výšivku práve na túto oblasť. Dokončenie sukne bolo časovo celkom náročné, keďže výšivka je umiestnená nielen z prednej ale aj zo zadnej strany a pokrýva rozľahlú plochu. Pri výšivke som používala perlovky a kombinovala 11 farieb a odtieňov. Malý nákres pre predstavu prikladám nižšie :).

Vysivana_midi_sukna_postup
Vysivana_midi_sukna_postup

Čo poviete, môže byť ? 🙂

Vysivana_midi_sukna_postup

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *