Vyhliadka_duben_Zilina
Slovensko

Vyhliadková veža Dubeň

Žilina a jej okolie ponúkajú pre turistov nespočetne veľa miest, ktoré môžu navštíviť. Zaujímavé námestie, rôzne hrady v okolí (Budatínsky hrad, Hrad StrečnoLietavský hrad, Starhrad) či zaujímavé vyhliadky (Vyhliadka na vrchu Špicák) z tohto mesta vytvárajú ideálnu východziu stanicu na rôzne výlety.

Vyhliadkova veža Duben

VYHLIADKOVÁ VEŽA DUBEŇ:

Ak by ste radi videli Žilinu a jej okolie z výšky, tak odporúčam navštíviť Vyhliadkovú vežu Dubeň. Tá sa nachádza na vrchu Dubeň, s nadmorskou výškou 613 m n. m. Najvyšší bod veže je vo výške 598 m n. m. a celá vyhliadka je vysoká 27,4 m. Má kovovú konštrukciu, ktorá je lemovaná smrekovým drevom. Hustota dreveného obkladu s pribúdajúcou výškou klesá. Vyhliadka má 10 poschodí a praje tým, ktorí sa výšok neboja. Pri vstupe do veže je umiestnený aj krytý priestor s drevenými lavicami a stolom na sedenie, ktoré zaiste poslúžia ako oddychová zóna pred výstupom na vrchol či ochrana pred nečakaným dažďom.

Vyhliadkova veža Duben-

Keďže ide o atrakciu v lese, tak je voľne dostupná a celoročne otvorená. Prvýkrát bola otvorená v septembri 2017, a tak ide o pomerne novú vyhliadku. Vedú k nej turistické chodníky z mestských častí Žiliny, a to zo Zástrania, Zádubnia a Budatína.

Vyhliadkova veža Duben

My sme sa k nej vybrali z Budatína, odkiaľ vedie približne 2 km dlhá lesná cesta. Tá by sa nedala označiť za náročnú turistiku, no keďže stúpame do výšky, mierne stúpanie v nohách pocítite. Trasa začína na Námestí hrdinov. Keď už spomínam ten Budatín, nezabudnite sa staviť aj na Budatínskom hrade s priľahlým parkom, ktorý sa nachádza skoro cez cestu.

Budatinsky_hrad
Hrad Budatín

GOOGLE PONÚKA AJ INÚ AKO UVEDENÚ ODTESTOVANÚ TRASU NA VYHLIADKU:

Najkratšia trasa je z mestskej časti Žiliny – Zádubnie. Kúsok od zastávky MHD Prípojná sa nachádza panelová cesta, na konci ktorej je zásobáreň vody pre mestskú časť. Nasleduje chôdza po lúke na vrch Dubeň a prechod cez les. Celá trasa má z uvedeného miesta dĺžku približne 1,4 km.

Trasa z mestskej časti Budatín: Do Budatína sa dostanete autobusom zo zastávky Železničná stanica priamo pri železničnej stanici. Odtiaľ premávajú autobusy č. 22 a č. 30. Taktiež sa tam môžete dostať zo zastávky Hurbanova ( za Priorom ) autobusom č. 21, č. 27. 

Vyhliadkova_veza_Duben

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *