Vodopad_lucky_smelo.sk
Slovensko

Vodopád Lúčky

Vodopád Lúčky leží neďaleko Veľkého Choča v Dolnom Liptove. Konkrétne v obci Lúčky, ktorá je prirodzene rozdelená na dve časti, obec a kúpele. Ide o termálne kúpele v ktorých sa pacienti liečia na rôzne gynekologické ale aj onkologické ochorenia. Ale nie o tom som vám chcela napísať…

Vodopad_lucky_smelo.sk

VODOPÁD V LÚČKACH

Vodopád v Lúčkach som síce chcela navštíviť, no moje očakávania boli úplne iné. Predstava malého vodopádu v strede lesa sa rýchlo zmenila, keď som zhliadla kaskádovitý a 12 m vysoký vodopád priamo v strede obce Lúčky. Ten patrí medzi Národnú prírodnú pamiatku, ktorou sa môžeme pýšiť. Toto zaradenie si nesie ako jeden z piatich vodopádov na Slovensku, pričom sa na našom území nachádza viac ako 200 vodopádov.

Vodopad_lucky_smelo.sk

LÚČANSKÉ TRAVERTÍNY

Ak sa už dostanete pod vodopád, nájdite si chvíľu čas a vyjdite aj na jeho vrchol. Tam uvidíte mladšie travertíny v podobe zaujímavých kaskád. Lúčanský travertín vznikal usadením minerálov z vápenatej vody. V procese svojho vzniku pohlcoval rastlinné telá, ktoré odumreli. Po nich ostali v hornine malé dutiny, ktoré dodávajú travertínu charakteristický vzhľad. Tieto očarujúce výtvory prírody sa v Lúčkach rozprestierajú na ploche 3,8 ha a ich vrstva môže mať 40-50 m. Google hlási, že staršie travertíny vytvárajú aj plošinatú vyvýšeninu Skálie či ďalšie skalné steny na západnom a severnom okraji obce zvané Zápoly a Skaličky. V minulosti bol takto travertín ideálny na ťažbu. V roku 1930 boli lomy opustené pre nedostatok objednávok. 

Vodopad_lucky_travertíny

Pod vodopádom sa nachádza aj bazén, ktorý má vďaka travertínovému podložiu bledomodrú farbu. Na vlastné riziko je v ňom povolené aj kúpanie.

PRÍSTUP K VODOPÁDU LÚČKY:

Autom sa dostanete na miestne parkovisko. Po prejdení priľahlého parku budete priamo pod vodopádom.

Vodopád určite stojí za návštevu nielen v lete, ale aj v zime. Keďže sa doň vlievajú termálne pramene kúpeľov, tak ani v tomto ročnom období nezamŕza a tak môže hrať s okolitou zasneženou prírodou krásne divadlo. Toto miesto je neobyčajne krásne a fotogenické, čo myslíte ?

Vodopad_lucky_smelo.sk

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *