Vianocne_oriešky_ny_stromček
Vianočné dekorácie

Vianočné ozdoby z orieškov

Máte už postavený vianočný stromček? Nám už stojí asi 2 týždne a stále naň čosi pribúda. Tento rok som sa rozhodla, že všetky ozdôbky budú úplne handmade. A tak vám prinášam prvý #smelotvor tip na vianočné ozdoby, ktoré si jednoducho dokážete vyrobiť aj vy.

Hlavnou zložkou pri výrobe týchto ozdôb budú škrupinky z vlašských orechov. Veď predsa, recyklovať sa dá všetko a vlašské orechy počas Vianoc určite nechýbajú v žiadnej domácnosti. Škrupiny, ktoré sa pri lúpaní zachránili celé, som prv namočila do sava a kefkou ich očistila. Po úplnom vyschnutí nastal čas na tvorenie.

Na výrobu orieškov budeme potrebovať:

  • škrupinky z vlašských orechov
  • vatu alebo duté vlákno
  • zvyšky vzorovanej bavlnenej látky
  • lepidlo alebo tavnú pištoľ
  • jutový špagát
  • pomôcky na šitie (ihlu, niť)
Orieškove_ozdoby

Ako prvé si pripravíme látku. Keďže som týmto postupom nevymyslela nič svetoborné, a na podobné ozdoby na internete dozaista narazíte tiež, tak som sa do nich snažila vložiť aj niečo svoje. Veď prečo si tvorenie ešte o niečo viac neokoreniť. Nezvolila som vzorovanú látku, ale tzv. panamu, na ktorú som krížikovou výšivkou vyšívala rôzne veľkosti a farby srdiečok. Menej komplikované by bolo zrecyklovanie vzorovaných bavlnených zvyškov látok, ktoré doma dozaista každá žena ukrýva.

Z látky si povystrihujeme štvorce. Ich veľkosť záleží od veľkosti škrupín, no pri 3. oriešku to zistíte aj samy. Do 9 x 9 cm vám určite postačí. Vo štvorcoch si nitkou ušijeme akoby kruh, ktorého stiahnutím nám vznikne klobúčik pripravený na naplňanie.

Ja som oriešky plnila obyčajnou vatou. Vatou netreba šetriť. Plníme až kým bude klobúčik pekne vypuklý. Po naplnení klobúka niť stiahneme a uviažeme.

Na zavesenie si pripravíme jutový špagát primeranej dĺžky, ktorý v zauzlenej časti prilepíme dovnútra orieška.

Pomocou tavnej pištole alebo kvalitného lepidla na záver vlepíme prípravenú naplnenú látku. Naplnenú látku ešte trochu pritlačíme, aby sa poriadne upevnila a máme hotovo.

Na týchto ozdobách bolo časovo najnáročnejšie prave vyšívanie. Tieto orieškové vianočné ozdoby môžete vytvoriť aj bez špagátu a následne ich použiť pri výrobe adventných vencov či rôznych iných vianočných a jesenných dekorácií. Tak smelo do tvorenia. 🙂

Orieškove_ozdoby

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *