vianocne_macrame_ozdoba-13
Bytové dekorácie Vianočné dekorácie

Vianočné macramé ozdoby

Tento rok som okrem gulí zdobených decoupage technikou a plnených vyšívaných orieškov z minulého fotopostupu, stromček zdobila aj rôznymi macrame dekoráciami. Závesné dekorácie sú tvorené uzlami makramé z natural bieleho špagátu, upevnené na drevenej paličke. Dnes sa táto technika opäť dostáva do módy, najmä pri tvorbe dekorácií do domácnosti či módnych doplnkov ako sú kabelky, opasky alebo šperky. Výhodou je, že na ich tvorbu nepotrebujete žiadne ihlice a iné pomôcky. Stačí špagát a ovládanie základných uzlov.

vianocne_macrame_ozdoba

Čo sa týka týchto makramé vianočných ozdôb, skúšala som 3 rôzne tvary. Nižšie prinášam jednoduchý fotonávod na výrobu jedného z nich. Pracujem s macramé špagátom s hrúbkou 3 mm a ozdoby pripevňujem na tzv. hladké, drevené hmoždinky (kolíky) s priemerom 6 mm. Ide o tenkú tyč, ktorá sa zvyčajne používa na spájanie drevených dosiek pri výrobe nábytku. Ak chcete svoj vianočný stromček prevoňať, potom macramé krásne vynikne na škoricovom drievku.

Na výrobu macramé dekorácie budeme potrebovať: 

  • 6 x macramé špagát s dĺžkou 50 cm
  • 1 x kratší špagát na zavesenie
  • nožnice, meter
  • drevené hmoždinky alebo škoricové drievko
vianocne_macrame_ozdoba-14

Na výrobu potrebujeme 6 špagátov s dĺžkou cca 50 cm, ktoré základným uzlom pripevníme na paličku. Každú šnúrku koncami preložíme na polovicu a jednoduchým prevlečením uchytíme na drievko. Vznikne nám tak 12 špagátov s dĺžkou okolo 25 cm s ktorými budeme ďalej pracovať.

vianocne_macrame_dekorácia

V prvom kroku si vytvoríme 3 štvor-špagátové skupiny. Podľa fotografie vytvoríme s každou skupinou 2 opačné uzly, ide o tzv. základný, štvorcový uzol. Prv z ľavej a potom z pravej strany, ako na fotkách. Utiahneme a zopakujeme ešte 2 x, kým máme hotový celý rad.

vianocne_macrame_dekorácia
vianocne_macrame_dekorácia

Pri druhom rade postup so štvorcovými uzlami zopakujeme s tým, že vynecháme 2 bočné šnúrky.

vianocne_macrame_dekorácia

V treťom rade vytvoríme štvorcový uzol už iba zo 4 stredových špagátov. Po tomto kroku sa nám už rysuje celkom pekný vzor.

vianocne_macrame_dekorácia

Celkom ľavý (bočný) špagát teraz bude našim vodiacim. Každý ďalší špagát naň podľa fotografie upevníme po 2 x. Na vodiacom špagáte tak vznikne 10 uzlov.

vianocne_macrame_dekorácia

Postup zopakujeme aj na opačnej strane, kde bude taktiež úplne bočný špagát náš vodiaci. Na tejto strane sa vytvorí až 12 uzlov, keďže v mieste stretu dvoch vodiacich špagátov vytvoríme 2 ďalšie uzly tiež, čím ich vzájomne prepojíme.

vianocne_macrame_dekorácia
vianocne_macrame_dekorácia

Rovnaký postup zopakujeme ešte 2 krát. Potom sa nám vytvoria tri pekné rady uzlov, ktoré dodajú vianočnej dekorácií ešte o niečo väčší šmrnc.

vianocne_macrame_dekorácia

Následne špagáty rozstrapkáme, kľudne aj hrebeňom na vlasy, a prebytočné zvyšky odstrihneme do dĺžky a tvaru, aké sa nám páčia. Potom ešte drievko odpílime. Po boch si necháme aspoň 1 cm, na ktorý pripevníme špagát na zavesenie.

vianocne_macrame_dekorácia

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *