mydlo_z_ovsenych_vlociek_postup_na_vyrobu
Bytové dekorácie

Vanilkové mydlo s ovsenými vločkami

Dnešné DIY vzniklo v spolupráci so sperkovo.sk, z ktorého ma oslovila Deniska, a o to väčšiu radosť som z neho mala. Ako všetky ostatné postupy, tak aj tento bude veľmi jednoduchý. Ukážeme si, ako si vyrobiť mydlo podľa vlastných predstáv len v pár jednoduchých krokoch. Obľúbená vôňa, ku kúpeľni ladiaca farba, veľkosť a tvar podľa seba.

Pustiť sa do výroby mydla som sa odhodlávala už dlhšie. Na jednej strane mi to prišlo zložité a časovo náročné, na druhej som váhala s výberom tých správnych zložiek. Preto ma úplne potešilo, že šperkovo má v ponuke tzv. Štartovací balíček na výrobu mydla, v ktorom sa nachádzal všetok potrebný materiál. Tak som sa už nemusela trápiť so žiadnym výber.

Štartovacia sada obsahuje:

Všetok tento, ale aj iný materiál nájdete na stránke TU.

K výrobe budeme potrebovať ešte pár pomôcok navyše:

  • Hrniec a nádobu na vodný kúpeľ
  • Vodu
  • Lyžicu na premiešanie
material_na_vyrobu_mydla

Keďže som akosi zaťažená na vôňu vanilky, a snáď ani sviečku u mňa v inej vôni nenájdete, tak som mala pri výbere celkom jasno. K tomu nie je nič lepšie ako mať hebkú pokožku hneď po kúpeli bez potreby nanášania ton mlieka. Na to som zvyčajne využívala kávový píling. A podobne ako ten kávový slúži aj ten z ovsených vločiek.

material_na_vyrobu_mydla_postup

Bielu glycerínovú mydlovú hmotu s bambuckým maslom som si nakrájala na menšie kúsky, aby sa mi rýchlejšie roztopila. Táto hmota má rastlinný základ a glycerín v nej zabezpečuje hydratáciu pokožky. Potom som ju pomaly vkladala do nádobky a nechala roztopiť vo vodnom kúpeli. Hmota nemá zovrieť, má sa len roztopiť. Takže od nej neodchádzajte a pekne si ju sledujte. K mydlu som pridala 2-3 kvapky vanilkovej vône, keďže mydlová hmota nemá sama o sebe žiadnu vôňu. (musím uznať, že vôňa je dosť intenzívna, keďže mi mydielka rozvoniavali celú izbu ešte nasledujúce dni, čo ma celkom milo prekvapilo).

vonal_na_vyrobu_mydla_postup

Aby som využila aj farby, tak som pridala 2 kvapky červenej. Buď ich premiešate poriadne a farba bude rovnomerne intenzívna, alebo to spravíte ako ja a necháte si len jemnenejšie odtiene. Jemná ružová až biela farba sa mi viac hodili k vločkám a vôni vanilky.

farba_na_vyrobu_mydla_postup

A môžeme sa pustiť do nalievania. Na spod silikónovej formičky som nasypala ovsené vločky. Čím menej budú rozdrvené, tým väčší pílingový efekt pri sprchovaní získate, keď sa budú drviť samé. Túto formičku môžete používať pri teplote od -40°C až po + 230°C a snáď na výrobu čohokoľvek. (To píšem aby ste sa nečudovali, keď tu raz zazriete aj koláčiky v tvare ružičky).

vlocky_na_vyrobu_mydla_postup

Potom už len opatrne naliať hmotu do silikónovej formy a prihodiť pár vločiek aj na vrch, ktorý bude neskôr tvoriť dno mydielka. Mydlová hmota vám stvrdne po 20 – 30 minútach. Keď mydlo na dotyk nie je teplé a mäkké, môžeme ho vybrať von.

postup_na_vyrobu_domaceho_mydla_smelo.sk
postup_na_vyrobu_domaceho_mydla_smelo.sk
postup_na_vyrobu_domaceho_mydla_smelo.sk

Potom je mydielko pripravené na kúpeľ a formička na ďalšie smelé tvorenie.

mydlo_z_ovsenych_vlociek

Mne to akosi nedalo a experimentovanie pokračovalo. A tak som sa pustila ešte do výroby ďalšieho druhu mydielka. Tentokrát to bolo priehľadné mydlo s vôňou kuba a bylinkami v podobe nechtíka. Postup bol v podstate rovnaký ako hore. Priehľadnú hmotu som si nakrájala, roztopila vo vodnom kúpeli, pridala pár kvapiek vône kuba (vonia božsky) a vynechala farbu. Roztopenú hmotu som vyliala na dno formičky do 2/3 jej výšky. Následne som prisypala pár byliniek sušeného nechtíka a doliala mydlovú hmotu po okraj formičky. Potom už len nechala stvrdnúť a mydlo bolo na svete.

mydlo_z_nechtika_lekarskeho

Už ste si niekedy vlastné mydlo vyrábali ? Aké farby, vône a materiál ste zvolili ? 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *