Mlyn_Jelka_maly_dunaj
Slovensko

Unikátny mlyn v Jelke

Slnečných dní je čoraz viac, a tak aj výlet v podobe vysedávania na móle v krásnom prostredí vie dobre naladiť. Takýmto miestom disponuje obec Jelka neďaleko Galanty, v ktorej sa nachádza unikátny drevený mlyn. Ten je upevnený na brehu Dunaja už zopár desiatok rokov, a tak sme sa naň vybrali pozrieť aj my.

Mlyn_Jelka_maly_dunaj

Vodný mlyn leží na ľavom brehu Malého Dunaja v obci Jelka. Bol postavený koncom 19. storočia, okolo roku 1894 a pôvodne patril Józsefovi Némethovi. Po ňom sa dodnes nazýva aj Némethov mlyn. Tento kolový mlyn bol kedysi mlynom lodným, no v r. 1906 ho prestavali. Dôvodom bolo to, že lodné mlyny prekážali lodnej doprave. Terajší mlyn je tak ukotvený 52 kolmi z agátového dreva, ktoré sú upevnené v dne rieky. Mlyn potom mlel do roku 1951, a tak podal pekný 45 ročný výkon. V tomto mlyne mleli prevažne raž, ale aj obilie na múku, krupicu či iné.

Mlyn_Jelka_maly_dunaj

A PREČO JE TENTO MLYN UNIKÁTOM?

Práve preto že ide o trojpodlažnú drevenú stavbu, čo je nielen na Slovensku aj aj v strednej Európe raritou.

V okolí sa nachádza aj reštaurácia či táborisko pre turistov milujúcich vodné športy. Mlyn je v súčasnosti zatvorený, keďže prebieha rekonštrukcia, no inokedy slúži ako skanzen. Konkrétnejšie ide o skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce.

Mlyn_Jelka_maly_dunaj

OTVÁRACIA DOBA, CENNÍK A PRÍSTUP K MLYNU:

  • Otváracie hodiny:

Letná sezóna Po – Ne 8:00 – 18:00

Zimná sezóna: Po – Ne 8:00 -15:00

  • Cena vstupného je od 0,50 € – 1 €
  • Mlyn neleží priamo v obci Jelka ale z hlavnej cesty smerom do Eliášoviec odbočíte vľavo. Táto cesta vás dovedie až na parkovisko k mlynu.

Viete aj vy o nejakom zaujímavom mlyne na Slovensku? 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *