Trenčín_mestská_vyhliadka
Slovensko

Trenčín očami turistu

Keďže mám Trenčín len na skok, tak som sa v ňom už pár krát ocitla. Moje cesty zvyčajne viedli na Trenčiansky hrad, majestátnu dominantu mesta. V meste je však trošku viac zaujímavosti. Medzi nimi aj mestská veža, z ktorej sa vám naskytne výhľad na celé mesto či trenčianska synagóga. K tomu, ak sa zdržíte v Trenčíne dlhšie, odporúčam aj wellness v krásnom historickom hoteli Elizabeth priamo pod hradom či kávičku v Café Sládkovič.

TRENČIANSKY HRAD

Práve na Trenčiansky hrad padne zrak nejednému turistovi. Túto atrakciu je krásne vidieť nielen z vlaku, zo stanice či mesta, ale snáď z každého rohu Trenčína. Ako jeden z mála hradov je práve tento ľahko dostupný, keďže stojí na brale priamo nad námestím. Na hrade si potom môžete pozrieť Matúšovu vežu, delovú baštu, hladomorňu, kaplnku či množstvo iných zaujímavosti.

trenciansky_hrad

OTVÁRACIE HODINY, VSTUPNÉ A PRÍSTUP K HRADU:

Otváracie hodiny: Hrad je otvorený celoročne, každý deň od 9:00. Jeho zatváracie hodiny sú od 15:30 v zimných mesiacoch /október – apríl/ a 17:30 v letných mesiacoch.

Vstupné sa líši v závislosti od okruhov. Pre dospelých od 5 € – 6 €, študenti to majú od 3 € do 3,5 €. Presné ceny nájdete TU.

Prístup k hradu: Z vlakovej alebo autobusovej stanice sa na hrad dostanete jednoducho. Stačí ísť za nosom. Prejdete parkom, podchodom a historickými uličkami, ktoré budú označené navigačnými tabuľami. Potom už len 15 minútová chôdza nahor a ste v cieli.

trencianský_hrad

ZAUJÍMAVOSTI O TRENČIANSKOM HRADE:

  • Dejiny hradu siahajú až do 10. /11. storočia
  • Najznámejším panovníkom bol práve Matúš Čák Trenčiansky zvaný „Pán Váhu a Tatier“, o ktorom dozaista počul každý, kto si odskákal základnú školu. A nielen to, ale aj známy latinský nápis nad osadou Laugaricio z roku 179 vyrytý do hradnej steny nebude pre nikoho novinkou. Práve ten hlása víťazstvo II. Rímskej légie nad Germánmi. K tomu je práve nápis najvýznamnejšou rímskou epigrafickou pamiatkou v strednej Európe.
  • Známa je aj 80 m hlboká Studňa lásky. Podľa povestí hradný pán Zápoľský zajal tureckú princeznú Fatimu. Na jej oslobodení potom 4 roky pracoval princ Omar tak, že kopal do skaly, kým priniesol hradnému pánovi vodu so slovami „Zápoľský, vodu máš, ale srdce nie“, si Fatimu odviedol domov.
  • V roku 1780 hrad vyhorel a ako množstvo iných na Slovensku bol zrúcaninou až do polovice 20. storočia, kedy sa začala rekonštrukcia.

MESTSKÁ BRÁNA

Cestou do mesta narazíte na Trenčiansku mestskú vežu. Tá je celkom nízka, má len 32 metrov, no aj napriek tomu ponúka z jednej strany pekný výhľad na samotný hrad, Farský kostol narodenia P. Márie či celé Mierové námestie. Veža bola postavená v 15. storočí ako súčasť mestského opevnenia. Na jej vrchole sú už dnes elektrické vežové hodiny, ktoré práve s naším príchodom odbíjali 12. hodinu.

mestska_veza_v_trencine

Na vrchol mestskej veže sa dostanete výťahom z ulice, ktorý vás dovezie po prvú vyhliadku, balkón. Ďalej už pokračujete po vlastných zdolaním 52 schodov.

vyhlad_z_hradu_trencin

Veža je otvorená denne od 10 do 18 hodiny za cenu 1 €, študenti, deti do 5 rokov a dôchodcovia to majú za symbolických 0,50 €.

SYNAGÓGA V TRENČÍNE

Synagóga v Trenčíne patrí vraj k najkrajším a najzaujímavejším dielam svojho druhu na Slovensku. Škoda je len to, že sme sa dovnútra ani nedostali, a tak zastávam názor, že Synagóga v Liptovskom Mikuláši či Trnave majú väčšie čaro. Možno aj preto, že je o nich trošku viac postarané. Táto však dlhšie slúžila ako skladisko odevov a v súčasnosti Google hlási, že sa využíva len pri špeciálnych príležitostiach, akými sú výstavy. Práve vtedy je vraj pre verejnosť sprístupnená.

synagóga_trencin

Trenčianska synagóga vznikla v roku 1913, a keďže bola zatvorená, tak sa nám podarilo obdivovať aspoň jej exteriér a aj kopulu, ktorú bolo krásne vidno z Trenčianskej veže. Z vnútra je vraj jedinou zachovalou časťou práve ona. Malo by ísť o modrú kupolu s bohatým lustrom a farebnými okennými vitrážami. Synagógu využívali židia do 2 sv. vojny, po r. 1941 bola znesvätená, a tak bolo zničené aj jej vnútorné zariadenie.

synagóga_trencin

Medzi ďalšie zaujímavosti patrí aj Fontána vodníka Valentína na námestí či Morový stĺp Najsvätejšej trojice. K tomu si nezabudnite pri návšteve pozrieť aj kaviareň Café Sládkovič, ktorá sa dostala na popredné priečky najlepšie hodnotených kaviarní na Slovensku.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *