Plaz_mesta_scilla-v-talianskej_kalabrii

Kampánia, Kalábria a Toskánsko za 8 dní – časť II.

Taliansko II. – Kalábria – Tropea, Scilla

Aj keď prvé dni roadtripu sa niesli v znamení objavovania histórie, nasledujúce prišiel na rad prímorský oddych a spoznávanie talianskej „čižmy“. Zatiaľ čo pred pár mesiacmi by som nad Kalábriou ani nepremýšľala, teraz si prajem znova ležať na jej pláži.

Tropea

Ubytovaní sme boli v mestečku Tropea, pár metrov od pláže v Residenza Arena s terasou a výhľadom na more. Tropea je neskutočná, teda nie ani tak mesto ako priezračné more a skaly, ktoré ho lemovali. Krásne scenérie dotváral aj kostol Sv.Márie (Santa Maria dell’Isola) nachádzajúci sa priamo na skalnatom útese. Práve ten tvorí základ snáď všetkých katalógových fotografií. Priamo pod ním sa nachádzali skalnaté útesy ako z tých najromantickejších plážových scén. Okrem toho je Tropea výnimočná aj množstvom historických pamiatok, ako napr. normanska katedrála z 11. stočia, Kostol sv. Františka z Assisi či inými kostolmi, kaplnkami, palácmi a typickými úzkymi uličkami, ktoré mestečku dodávajú ešte väčší šmrnc.

Kostol_Sv.Marie_Tropea
utes_na_plazi_v_Tropei
skala_trope_taliansko

Život ako by sa mi na pár nasledujúcich dní zastavil a ja som mohla nasávať energiu v pokojnom, slnkom zaliatom kúte s piesočnatou plážou a tyrkysovým, krištáľovo čistým morom. Keďže je máj, teploty boli pre mňa ideálne. Síce more nebolo celkom vyhriate, ale ani to nezastavilo človeka vyskúšať ho. K tomu tu práve v májovom období nebolo mnoho turistov, a tak som mala na poloprázdnej pláži príležitosť porozprávať sa skôr s domácimi ako s turistami. Jediný pobehujúci boli akurát tak Pakistanci v snahe predať vám bižutériu, či drobné aziatky ponúkajúce masáže nôh. Podľa domácich zvyčajne práve od mája teplota vody dosahuje 22 stupňov a na rovnakú hodnotu klesá až v polovici októbra. Teplota vzduchu sa tu pohybuje okolo 30°C.

kostol_Sv.Marie_tropea_taliansko

Scilla

Druhý deň sme sa presunuli do mestečka Scilla obmývajúceho Tyrrhenským morom. Podobne ako Tropea aj Scilla mala nádhernú scenériu s výhľadom na farebné rybárske domčeky postavené na skalách, ale najmä Normandský hrad, Castello Ruffona na vrchole, ku ktorému viedli uličky s kostolmi a historickými budovami. A presne pod ním na kilometer dlhej a 60 m širokej pláži La spiagga di scilla som si na jemnom piesku našla svoje denné miestečko aj ja.

Hrad_Castello_Ruffona_v_talaisnskej_scille
domy_na_skalach_v_talianskej
Scilla

Odtiaľ sa mi naskytol aj pohľad na samotnú Sicílu, ktorá je na najužšom mieste Messinského prielivu oddelená len 3 km širokou úžinou.

mesto_Scilla_kalabria
Kopce_scilla_taliansko
Plaz_mesta_scilla-v-talianskej_kalabrii

Mesto dostalo svoje pomenovanie po bájnej Skylle, krásnej morskej víle lákajúcej námorníkov, a doteraz je symbolom tohto malého mestečka. Jej socha sa nachádza aj na malom námestí, na ktorom som na hodinku zakotvila. Len tak si sadla na lavičku, premýšľala a kochala sa výhľadom na more, lesy, kostol či turistov v snahe spraviť si tú najkrajšiu fotografiu.

bajna_skylla_ako_sybol_mesta_Scilla
Plaz_scilla_taliansko

Potom sme sa vrátili do Tropei a deň zakončili večerným kúpaním a aperolom na pláži, ako rozlúčkou s týmto krásnym kútom sveta pred odchodom do Toskánska a objavovaním ďalších zákutí Talianska, o ktorých sa dozviete v tomto článku:

Kampánia, Kalábria a Toskánsko za 8 dní – časť III.

Zaujímavosti:

Tropea:

  • Jedno z najnavštevovanejších miest Kalábrie „perla Kalábrie“ na pobreží Tyrrhénskeho mora s počtom obyvateľov do 7 000.
  • Skala na ktorej je postavený kostol sv. Márie je dutá.
  • „Raj červenej cibule“ –  z červenej cibule domáci robia pastu na hrianky, rôzne marinády, sladké marmelády, cibuľový džem, nakladajú zeleninu a dokonca ju pridávajú aj do zmrzliny.
  • Nemôžete prehliadnuť sušené štipľavé papričky – po taliansky peperoncino či ručne robené cestoviny. Tie sa dokonca nachádzajú aj na každej magnetke či suveníre.
  • Asi 40 kilometrov tunajšieho pobrežia tvoria dramatické útesy, ktorým starí Gréci hovorili „Pobrežie Bohov“.

Scilla:

  • Malebná rybárska dedinka ležiaca na úpätí pohoria Aspromonte bola spomínaná už v Homérovom diele Odysea. Mesto zo starých mýtov bolo podľa legendy domovom strašného monštra Scylla, ktorý spolu s Charybdisom strážil úzku úžinu Messina a predstavoval nebezpečenstvo pre Odysea a jeho posádku, keď sa plavili týmto územím.

➡ ????#tropea #tropeabeach #calabria

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela Mikulaninová (@michaela_mikulanin),

majitel_garazovej_galerie_torre_del_greco
Tropea

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *