Spania_dolina_orloj
Slovensko

Špania Dolina

Už ste počuli o Španej Doline? Ide o krásnu obec, ktorá sa nachádza len 11 km od Banskej Bystrice. A tak som sa ju rozhodla, cestou z viackrát v článkoch spomínanej Oravy, navštíviť. Táto obec si zo sebou nesie bohatú históriu, a to najmä vďaka banskej činnosti od doby bronzovej. Pre svoje náleziská medenej rudy obsahujúcej aj striebro, bola kedysi preslávená po celej Európe.

Spania_dolina

V súčasnosti je Špania Dolina obľúbeným miestom turistov, ktorí obdivujú najmä krásny výhľad do doliny. V nej je najväčšou dominantou kostolík. Konkrétne ide o ranogotický Kostol Premenenia Pána s vysokou vežou a románskymi základmi. Ten bol postavený v 13 storočí. Kostol, bašta, zvonica a fara tvoria jeden opevnený komplex hradbami. Ku kostolu sa dá vystúpiť po 160 schodoch kryteho schodiska. V ponuke je aj Bašta, Klopačka, ľudové domy a štôlne, banícky orloj či haldy.

Spania_dolina_smelo.sk
Kostol Premenenia Pána

Koncom 17. storočia v doline pracovalo už len 800 robotníkov. Ženy a deti pomáhali len pri triedení rudy, a tak si začali privyrábať paličkovaním čipiek. Postupne vznikla tradícia špaňodolinskej čipky. V 18. storočí boli ložiská rudy značne vyčerpané, produkcia upadala, a rok 1888 bol pre bane posledným.

Spania_dolina

BANÍCKY ORLOJ

Na námestí máte prístup k baníckemu orloju. Ten zobrazuje banícku prácu. Zobrazený je aj sv. Klement, patrón, ktorý bdel nad baníkmi. Atrakcia je sprevádzaná zvukom a orloj je v prevádzke celoročne každú hodinku od 10:00 – 16:00. Orloj je najmladšou atrakciou v obci, ktorá funguje od r. 2004.

Spania_dolina_orloj

BANÍCKE DOMY

Typickými črtami baníckych domov sú múry omietané hlinou a bielené vápnom s drevenou šindľovou strechou. Tieto domy pochádzajú z 19. storočia.

Spania_dolina_smelo.sk

KLOPAČKA

Trasa sa začína pri Klopačke. V jej drevenej veži bolo v minulosti umiestnené zvukové signalizačné zariadenie “klopadlo”, ktoré slúžilo na zvolávanie baníkov do práce. Objekt je ľahko rozpoznateľný vďaka maľovanej výzdobe na fasáde. V súčasnosti sa v tejto budove môžete ubytovať.

Spania_dolina_klopacka

ŠACHTY V ŠPANEJ DOLINE

V obci bolo vybudovaných viacero šácht. Najznámejšia bola šachta Ferdinand s hĺbkou 295 m. Ruda sa v nej ťažila do konca 16. storočia. V roku 1567 vyhĺbili šachtu Maxilimilián a neskôr šachtu Mária. Najmladšou šachtou je šachta Ludovíka, ktorá fungovala až do r. 1888 a uzatvorenia baní. Tá mala hĺbku 440 m.

Spania_dolina_smelo.sk

Špania dolina určite stojí za návštevu a to nielen vďaka výhľadu, ktorý ponúka. Po celej obci sú umiestnené objekty, ktoré pripomínajú jej krásnu históriu. 

AKO PREBÁDAŤ ŠPANIU DOLINU?

Akou cestou som sa nepripravená dostala k výhľadu ja, vám radšej písať nebudem. No napíšem vám trasu, akou to dávajú normálni ľudia. Turistický chodník sa začína na námestí pred Klopačkou. Pokračuje po ceste dohora, popri Dedičnej štôlni a baníckych domoch. Po 100 m odbočuje vľavo pomedzi domy a ďalej do lesa. Nad otvorenou štôlňou Mann Fajtovej sa chodník zatáča doľava, a pokračuje na haldu Maximilián. Z nej sa turistom naskytne panoramatický výhľad na dolinu. Trasa vedie cez les, popri šachte Maximilián, na futbalové ihrisko a k šachte Ludovika. Tá patrí k najzachovalejším banským stavbám v Španej doline. Tu sa chodník zatáča doľava a popri ďalších historických objektoch pokračuje späť na námestie obce.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *