Socha_klin_na_orave
Slovensko

Socha Rio de Klin na Orave

Napriek tomu, že určite niesom najveriacejší človek akého poznáte, tak mám kostoly a ich architektúru vcelku rada. Tých som pár na Orave navštívila. Už ste videli článok o UNESCO drevenom kostole v Tvrdošíne? Ďalšiu zvedavostnú návštevu som si dovolila v obci Klin. Na Orave ste určite zachytili sochu Ježiša Krista, ktorá sa pýši tým, že ide o kópiu známej sochy v Rio de Janeiro. 

Socha_klin_na_orave

Socha_klin_na_orave

Socha v Riusocha Krista Spasiteľa nazývaná O Cristo Redentor, je však trojnásobne väčšia. Meria 30 m a so svojim podstavcom ma krásnych 38 m. Rozpažené ruky na soche v Riu majú symbolizovať súcit a radosť z nezávislosti. Ďalšia podobná socha sa nachádza v portugalskom Lisabone. Tá sa nazýva Cristo-Rei. Jej výška je 28 m a stojí na 75 m vysokej štvor stĺpej bráne. Zaujímavosťou je to, že pod tu portugalsku môžete vyliezť. Priamo od Ježišovej nohy budete mať Lisabon ako na dlani. Ale aby sme sa vrátili späť na Slovensko …

Socha_klin_na_orave

Socha Rio de Klin stojí od r. 2008 neďaleko Námestova. Konkrétnejšie v obci Klin, na kopci Grapa vo výške 686 m. n. m. Rio de Klin váži 23 ton a meria 9,5 m. Vzdialenosť rozpažených rúk je 7 metrov. V okolí sa nachádza cintorín. Okrem samotnej sochy Ježiša Krista uvidíte aj sochu pred ním kľačiaceho pápeža Jána Pavla II. Na mieste je umiestnených aj pár lavičiek či altánok na vydýchnutie.

Socha_Jezisa_Krista_na_orave

Verím, že sa z tohto miesta dočkáte aj krásneho výhľadu na Oravskú priehradu, Roháče a okolité dediny. Ja som sa ku Klinu dostala počas rannej hmly, no myslím si, že aj tento pohľad mal svoje čaro. Čo poviete? 🙂

TRASA K SOCHE:

  • V obci sú navigačné tabule, pomocou ktorých sa k soche určite dostanete. My sme sa vybrali autom až na menšie parkovisko pri soche s cintorínom. 
  • K Riu de Klin sa dá dostať aj pešo. Síce ide o prevýšenie nad 100 m, no po cestičke to hravo zvládnete.
Socha_klin_na_orave

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *