vyhliadkova_veza_hradova_v_kosiciach
Slovensko

Sleduj krásu Košíc z výšky

Košice sú metropolou východu, ktorú by mal navštíviť každý správny Slovák. A nielen navštíviť, ale aj pozrieť sa na ňu z výšky. Práve to umožňuje ľahko dostupná Vyhliadková veža Hradová či veža najväčšej sakrálnej stavby na Slovensku, Dómu sv. Alžbety. Pre mňa bola návšteva oboch krásnym zážitkom. Zatiaľ, čo na Hradovej sme bojovali s letným no vychýreným košickým vetrom, tak na veži Dómu sv. Alžbety som bojovala sama so sebou. Síce mám výšiny rada, no točivé, úzke a šmykľavé schody so šatami dlhými po zem a nevhodne zvolenou obuvou neboli žiadna sranda. Avšak oba výhľady stáli za to, a na tieto miesta by som sa kedykoľvek vrátila.

zigmundova_veza_domu_sv._alzbety_v_kosiciach

Vyhliadková veža Hradová pri Košiciach

Vyhliadková veža Hradová ponúka nádherný panoramatický výhľad na celé Košice. Jej najvyšší bod siaha do výšky 21,5 m, kedy sa ocitnete v nadmorskej výške 466 m n. m. Svojim tvarom ani konštrukciou sa však nepodobá na typické novodobé rozhľadne. Táto je iná. Drevené podlahy, oceľová konštrukcia či ihlanová plechová strecha. Je tak zvláštna, až je celkom zaujímavá. Veža stojí v areály, ktorý v minulosti obývali hradní páni, a tak sa vyhliadka nachádza na mieste, na ktorom v roku 1909 stála Rákocziho rozhľadňa na Hradovej. Tá bola pôvodne drevená a vysoká 12 m. K jej zbúraniu došlo v r. 1919. Súčasná je už vyššia, no jej najvyššie dostupné poschodie je vo výške 16,3 m.

vyhliadkova_veza_hradova_v_kosiciach

Areál ponúka okrem veže aj iné atrakcie. Cestou nahor si môžete poopekať v altánkoch, prejsť sa s deťmi po náučnom chodníku, pozrieť si zvyšky Košického hradu, posedieť v Hradnej čajovni či nakúpiť suveníry v miestnom turistickom centre.

K tomu práve Košický hrad z prvej polovice 13. storočia patril k najrozsiahlejším na Slovensku. Rozprestiera sa na ploche 6,5 ha, čím si vyslúžil 4. miesto medzi slovenskými hradmi hneď za Nitrianskym hradom ( 8,5 ha ), Bratislavským hradom a Devínom ( 6,8 ha ). Škoda, že z neho ostalo už len tak málo.

Dostupnosť, otváracie hodiny a cenník:

  • Dostupnosť: MHDčkou č. 29 z hlavnej železničnej a autobusovej stanice smer ZOO. Tá chodieva po 2 krát každú hodinu. Po vystúpení na zastávke „Vyhliadková veža“ vás čaká už len 15-minútová lesná cestička do areálu.
  • Otváracie hodiny: Máj – september: okrem pondelkov v čase medzi 10:00-18:00. Cez víkendy od 10:00 do 19:00 Október – cez víkendy v čase od 10:00 – 17:00 V zimných mesiacoch ( november – apríl ) a v prípade extrémne nepriaznivých poveternostných podmienok je veža zatvorená.
  • Cenník: cena vstupného je za symbolických od 0,50 € do 1€.
vyhliadkova_veza_hradova_v_kosiciach

Dóm sv. Alžbety v Košiciach:

Najväčšia sakrálna stavba na Slovensku je snáď najvýznamnejšou stavbou Košíc, ktorá sa vryje do srdca každého návštevníka. Teda do môjho sa vryla najmä spomienkou na 165 úzkych točivých schodov, ktoré som prv musela zdolať. Žigmundova veža, Severná veža Dómu sv. Alžbety je aj tak top. Zhora ponúka nádherný výhľad na celú hlavnú ulicu. Niet sa čo čudovať, keď je vysoká 60 metrov. Cestou nahor si môžete spraviť aj pár zastávok. Na medziposchodiach sa potom nachádzajú zvony, hodinový mechanizmus či časť hodinového stroja. Čo si budeme klamať, prestávky na rozdýchanie sa vždy hodia. Do veže sa vchádza z bočnej strany kostola a cena vstupného sú 2 €.

vyhliadkova_veza_hradova_v_kosiciach

Keď sa vychystáte k vrcholu, nezabudnite si cestou späť obzrieť aj interiér:

  • Samostatne stojaca gotická stavba je najväčším kostolom na Slovensku a zároveň najvýchodnejšie ležiacou katedrálou západného typu v Európe.
  • Do jeho interiéru sa zmestí až 5 000 ľudí a na zemi zaberá plochu 1 200 m2.
  • Vo vnútri sa nachádza dvojité točivé gotické schodisko, ktoré je jedným z dvoch svojho typu v celej Európe. Druhé majú v rakúskom Grazi. Schodisko vedie ku kráľovskému balkónu a jeho západné rameno pokračuje až na strechu Dómu.
  • Zaujímavý je aj stredoveký chrlič vody v juhozápadnom rohu. Vraj má podobu manželky staviteľa chrámu, ktorá nebola ani pekná, ani dobrá a holdovala alkoholu. Takým spôsobom ju vraj majster potrestal za nadmerné pitie vína.
  • Známa je aj legenda o dutom kameni, ktorý keď niekto vytiahne, zrúti sa celý Dóm.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *