rozhladna_Velka_homola_pri_pezinku
Slovensko

Rozhľadňa Veľká Homoľa pri Pezinku

Ten pocit, keď sa dokonale naplánovaný a kľudný výlet zmení na hon za autobusom, ktorý aj tak nestihnete, dvojhodinový boj s víchricou, zasneženými kopcami, ľadom či štveranie sa na skoro 21 metrov vysokú drevenú vyhliadku, keď ste sami radi, že sa vôbec držíte pri zemi. Aj takto to vyzeralo, keď sme sa smelo vybrali k lyžiarskemu stredisku Zochova chata omrknúť vynovenú rozhľadňu Veľká Homoľa, a to v ten „najvhodnejší“ čas.

Rozhľadňa Veľká Homoľa je asi najznámejšia rozhľadňa v okolí Bratislavy. Tú postavili ešte v roku 2001 na kopci taktiež zvanom Veľká Homoľa. Pre bezpečnosť jej návštevníkov ju prerobili a v novembri 2018 otvorili nanovo. Tak sme sa vyhliadku vybrali navštíviť aj my.

rozhladna_Velka_homola_pri_pezinku

Ísť tam v polovici februára možno nebol až tak dobrý nápad, preto vám tento výlet odporúčam v jarnejšom počasí. Asi tak múdro to zvykne robiť každý, keďže sme počas 2 hodinovej túry narazili len na jediného turistu, aj to bežkára, ktorý vedel prečo neísť až k vrcholu. To nám mohlo naznačiť, že -3 stupne, snehové záveje, poľadovica, mrazivý vetrisko a strmé kopce nie sú dobrá kombinácia na cestu do výšin. Avšak, čo by smelé ženy nezvládli. Nakoniec sme sa dočkali odmeny a cestou nadol sa nám rozfúkali mraky a začalo sa predierať slniečko. Možno aj to zapríčinilo konečné nadšenie z výletu a to, že tento #tipnavylet posúvam ďalej.

rozhladna_Velka_homola_pri_pezinku

Konkrétnejšie sme sa vybrali pozrieť na 20,4 metrov vysokú a 4,5 x 4,5 m širokú drevenú rozhľadňu stojacu na vrchu Veľká Homoľa. Tá ma 6 poschodí, ktoré zdoláte po prejdení 120 schodov. Zo svojho vrcholu ponúka za dobrej viditeľnosti 360 stupňový výhľad na Malé Karpaty, Podunajskú nížinu, Biele Karpaty, Veľkú Fatru či Východné Alpy v Rakúsku. Nám v tomto výhľade bránila už len hmla, ľadové vetrisko a strach, že nás rovno odfúkne nadol. Navigáciu vo vzdušnom priestore zachraňovali len smerové tabule na zábradlí s označením lokalít, na ktoré môžete dovidieť. Môžete, no nemusíte tak, ako v našom prípade. Vyhliadka sa nachádza vo výške 709,2 m n. m. a vrch je jedným z 11 malokarpatských vrcholov, ktorý presahuje výšku 700 m.

rozhladna_Velka_homola_pri_pezinku

TRASA NA ROZHĽADŇU VEĽKÁ HOMOĽA:

  • My sme sa k rozhľadni vybrali z Trnavy. Odtiaľ vlakom do Pezinka a následne autobusom na zastávku „Modra, Piesok, Zochova chata“. Práve Zochova chata je najbližší východiskový bod k rozhľadni, kde vám trasa trvá už len hodinku so vzdialenosťou 2,8 km a prevýšením 266 m. Túra je za normálneho počasie nenáročná a strmé stúpanie vás potrápi až posledných 10 minút cesty k rozhľadni. Trasa začína pri Zochovej chate a vedie krásnym lesom. Na jej začiatku prechádzate popri lyžiarskom vleku či observatóriu zvanom Pri hvezdárni. Ďalej vás povedie už len červená turistická značka.
  • Ďalšie varianty vedú z miest Modra ( 2 – 3 hod. po modrej turistickej značke ), Harmónia alebo z Pezinka ( najnáročnejšia trasa trvajúca 3 – 4 hod. po červenej alebo neskôr zelenej turistickej značke )
  • Rozhľadňa je otvorená celoročne a vstup je voľný.
rozhladna_Velka_homola_pri_pezinku

ZAUJÍMAVOSTI O ROZHĽADNI VEĽKÁ HOMOĽA:

  • Meno nesie po Alexandrovi Filípkovi, ktorý bol lesným správcom v modranskom lesoparku, a taktiež otcom cestovného ruchu v tejto oblasti,
  • Obnovenie veže trvalo 5 mesiacov,
  • Prvú rozhľadňu na tomto kopci vybudovali už v roku 1894.
rozhladna_Velka_homola_pri_pezinku

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *