Gdansk_tip_na_vylet

Roadtrip po Poľsku – miesta, ktoré by ste nemali vynechať II.

Prvý poľský článok má svoje pokračovanie. Náš roadtrip smeroval ešte severnejšie, k Baltskému moru. Cesta autom trvala niečo málo cez 4 hodiny. Cieľom boli na najbližšie dni mestá Gdansk, Gdyňa a Sopot, ktoré tvoria trio zvané aj Trójmiasto (Trojmestie).

Gdansk_napis_Polsko

Ubytovanie v Gdansku

Gdansk je relatívne lacné mesto, v ktorom si dokážete zohnať príjemné ubytovanie za pár drobných. My sme boli takto v jari ubytovaní v penzióne Guesthouse Baltic. Šlo o penzión nachádzajúci sa len 400 m od pláže Brzžezno beach, ktorý vyšiel na 2 osoby/2 noci/49 €. Takže, ak ste si po celom dni strávenom objavovaním nových zákutí chceli poležať na pláži či omočiť nohy v mori, táto pláž bola na to ako stvorená.

Gdansk_polsko

Gdansk

Gdansk je jedným z najstarších, najznámejších a najväčších poľských miest. Zároveň je prístavným mestom, ktoré má úplne inú atmosféru ako ostatné časti Poľska. Zaujímavá architektúra, vodné kanály, úzke uličky, obchodíky s jantárom či pirátske lode, ktorými sa môžete previesť. Históriu miestami striedajú moderné plachetnice a novostavby priamo pri rieke. Na druhej strane je aj miestom na prímorskú dovolenku, keďže disponuje ako morom, tak aj piesočnatými plážami. Ja som sa do Gdanska zaľúbila na prvý pohľad. 🙂

Gdansk_polsko

Čo vidieť v Gdansku?

 • Žeriav / Žuraw
 • Múzeum 2. sv. vojny / Muzeum II. Wojny Swiatowej
 • Neptúnova fontána / Fontanna Neptuna
 • AmberSky / Kolo Widokowe
 • Dlhá ulica / Dluga ulica
 • Westerplatte
 • Zlatá brána / Zlota Brama
 • Radnica / Ratusz Głównego Miasta

 

Gdansk_zdvihaci_most

Žuraw

Snáď najznámejšou turistickou atrakciou tohto mesta je Žeriav (Žuraw), ktorý sa nachádza na brehu rieky Motlawy. Ide o stavbu z 15. storočia, ktorá v minulosti pomáhala pri vyberaní tovaru z lodí. Dnes slúži ako múzeum.

Gdansk_polsko_vylet

Prejdením popod Žeriav sa dostanete do jeho historického centra s ulicou zvanou Dluga Ulica. Tá ponúka krásnu rozmanitú architektúru, radnicu či miestne kaviarničky. Zaujímavosťou je aj Neptúnova fontána. O tej história hovorí, že z nej tiekla miestna vodka Goldwasser aj so zlatými šupinkami. Vodku sme už síce neochutnali, no fontána s Neptúnom stále stojí.

Neptunova_fontana_Gdansk

Gdansk mi miestami pripomínal Amsterdam a z fotografií si podobne predstavujem aj Kodaň či iné severské krajiny. Tak ako aj iné známe európske mestá, tak aj Gdansk disponuje svojim vlastným kolesom, Amber Sky, čo v preklade znamená Jantárové nebo, ale taktiež nápisom „Gdansk“, pri ktorom si fotku nenechá ujsť dozaista žiaden turista.

Amber_sky_polsko_Gdansk

Vyhliadkové koleso je už takou neoddeliteľnou súčasťou každého väčšieho mesta, ktoré ho zapájajú do svojej turistickej ponuky. Na kolese je umiestnených 36 klimatizovaných kabín, ktoré počas 15 minút jazdy 3x prejdu svojej osi. Najvyššia kabínka sa pritom nachádza vo výške 50 m, odkiaľ sa vám naskytne pohľad na staré mesto. Súčasťou atrakcie je aj VIP kabína so sklenenou podlahou. Tá je o nejakých tých pár desiatok zlotých drahšia.

Lístok na AmberSky:

 • celý 30 zl/ 7 €,
 • deti do 1,4 m – 20 zl/ 4,7 €,
 • prenájom VIP kabíny/ 30 minútová jazda/ 300 zl/ 70 €.

Vyhliadková plavba Gdansk – Westerplatte:

V Gdansku je k dispozícií pirátska loď, ktorá vás dovedie na polostrov Westerplatte. Tá kotví hneď pri spomínanom žeriave a vstupné naň bolo nejakých 60 zl/15 eur na osobu. Za túto cenu sme si užili skoro dvojhodinovú plavbu na polostrov a späť, počas ktorej nás sprevádzala pirátska hudba, letný vánok vo vlasoch či anglicko, aj poľsko hovoriaci sprievodca. Ten vám cestou ukáže aj miesta, na ktorých sa ešte stále opravujú ako veľké lode, tak aj menšie športové lode a jachty.

Na polostrove Westerplatte si môžete spraviť prestávku alebo sa bez prestupu vrátiť späť do Gdanska. Westerplatte bolo zároveň miestom, na ktorom sa odštartovala 2. sv. vojna. Poliaci sa Nemcom dokázali brániť celých 7 dní, a práve týmto obrancom bol na znak úcty na polostrove postavený pomník. My sme síce čas na prehliadku nemali, no z výhľadu z lode som usúdila, že by som jeho návštevu neoľutovala. Inak, zážitkom bolo aj samotné vyplávanie a priplávanie z a do Gdanska, keďže sme prechádzali popod každú polhodinu zdvíhajúci sa most.

Westerplatte_Gdansk_poloostrov

Múzeum 2.sv. vojny / Muzeum II. Wojny Swiatowej

V Poľsku, o niečo viac ako v iných krajinách, cítiť spomienky na vojnu. A inak to nie je ani v Gdansku, ktoré disponuje najväčším múzeom venovanom obdobiu vojny. Budova múzea je už z vonku architektonicky zaujímavá a interiér múzea je rozdelený do viacerých častí a miestností, ktoré poukazujú na boje s rôznymi krajinami. Múzeum je neskutočne zaujímavé a dalo by sa povedať, že je asi najdetailnejšie spracovaným múzeom, aké som videla.

Muzeum II. sv. vojny_Gdansk-4

Nachádza sa v ňom množstvo zbraní, plagátov, osobných predmetov, kostýmov ale aj 3D spracovaných miestností so skutočnými tankmi či vlakovým vozňom. Úplne najzaujímavejšie boli skutočné ulice s kníhkupectvom, miestnym kinom či obchodníkmi zobrazujúce 40. roky. Nechýbali ani interaktívne obrazovky znázorňujúce mesta pred vojnou v porovnaní s nanovo vybudovanými budovami v súčasnosti.

Muzeum II. sv. vojny_Gdansk-3
Muzeum II. sv. vojny_Gdansk

Pokiaľ by ste si chceli čítať každú informačnú tabuľu, ktoré sú v angličtine a poľštine, dokážete v múzeu stráviť aj viac ako 4 hodiny. Lístky do múzea sú obmedzené a je potrebné ich objednať na konkrétny deň a čas priamo na tejto stránke. Ich cena sa pohybuje pri celom lístku 23 zl/5,40 € a pri zlacnených 16 zl/3,70 €.

Všetky atrakcie Gdanska sa v podstate nachádzajú tak blízko pri sebe, že ich nie je možné prehliadnuť. Rovnako ako nie je možné prehliadnuť ceny, ktoré sú tak nízke, že si tieto zákutia môže dovoliť navštíviť každý lowcost cestovateľ.

Gdansko_pristav_zeriav

Sopot

Sopot sme poctili návštevou až druhý deň. Od Gdanska je toto mestečko vzdialené 13 km, a tak sme sa doň autom dostali za 20 minút. Jeho návšteva však netrvala dlho. Prioritou bol Krivý dom, poľský „Krzywy Domek“ na hlavnej ulici Monte Cassino. Ten krivý síce bol, no výhľadu naň bránili stromy a letné terasy navôkol. Určite krajší výhľad na túto budovu turista získa na jeseň. Inšpiráciou pri jeho výstavbe boli rozprávkové ilustrácie Jana Marcina Szancera a Pera Dahlberga. Využitie budovy by som čakala o niečo zaujímavejšie, pravda je však taká, že slúži ako nákupné centrum.

Sopot ukrýva ešte zaujímavejšie miesta. Jedným z nich je mólo, ktoré je najdlhším dreveným mólom v celej Európe. Má 515,5 m a bolo postavené ešte v roku 2004.

Kriwy_domek_Sopot

Gdyňa

Treticu Trojmiasta uzatvárala Gdyňa, druhé najväčšie prístavné mesto ležiace len 36 km od Gdanska. Tak ako ostatné miesta, aj Gdyňa disponuje prístavom, v ktorom kotvia vojenské či historické lode slúžiace ako múzea.

Gdyňa_polsko

Akwarium Gdynskie MIR

V Gdyni sa nachádza viacero múzeí, no my sme si zvolili morské akvárium, Akwarium Gdyňskie a spravili sme dobre. Počas prehliadky návštevník zazrie viac ako 68 výstavných akvárií a uvidí okolo 240 druhov vodných živočíchov.

 • celý lístok stoji 29 zl./ 6,8 €
 • zlacnený 19 zl./ 4,5 €
rybky

Pre milovníkov histórie môže byť zaujímavý aj poľský torpédoborec, ORP Blyskawica. Ide o najstaršiu loď svojho druhu na svete, ktorá bola uvedená do prevádzky ešte v roku 1937, takže prežila aj 2 sv. vojnu. O túto loď sa stará Naval Muzeum, ktoré má v Gdyni aj svoju vnútornú expozíciu. V prístave vedľa nej kotvila loď Dar Pomorza, z ktorej sa už rovnako stala múzejná loď.

Gdyna_Polsko_pristav

Napriek tomu, že google v tomto mestečku hlásil viacero atrakcií, šlo skôr o múzeá. Preto, ak práve tie nie sú vašou parketou, na Gdyňu si stačí vyčleniť len pár hodín.

Gdansk_polsko

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *