Varsava
Poľsko

Roadtrip po Poľsku – miesta, ktoré by ste nemali vynechať I.

Začiatok mesiaca sa niesol v znamení roadtripu u našich severných, poľských susedov. Diaľnica z Bratislavy bola o 5 ráno tak prázdna, že sme čo nevidieť dorazili k prvej zastávke zvanej Varšava. Náš plán cesty bol následne takýto: Bratislava > Waršava > Gdaňsk > Gdyňa > Sopot > Krynica Morska > Krakow > Bratislava. A to, čo sa oplatí vidieť, kde sa oplatí prespať či rady a tipy, na ktoré netreba pri návšteve Poľska zabudnúť vám napíšem v najbližších článkoch.

VARŠAVA VÁS PREKVAPÍ

Rovnako ako mnoho miest na svete, tak aj Varšava je mestom dvoch tvárí. Na jednej strane nanovo dobudovaná historická časť, ktorú na strane druhej prelínajú novodobé sklenené mrakodrapy. Je tiež kombináciou dynamicky rozvíjajúceho sa hlavného mesta, ktoré popritom nezabúda ani na svoju históriu a boje, ktorým čelilo. Jednoducho, toto mesto určite prekvapí.

Polsko_cesty_smelo_cestuj_varsava

ČO VIDIEŤ VO VARŠAVE?

Varšava je síce hlavným a najväčším mestom Poľska, no v minulosti už toho zažila dosť. V roku 1939 ju intenzívne bombardovalo Nemecko, keďže práve tu tvorili židia až 30 % populácie. Možno aj preto, že bola počas 2. svetovej vojny z 90 % zničená a museli ju postaviť takpovediac z popola z nej ostalo tak málo pôvodne historického. Napriek tomu ju podľa pôvodných fotografií dokázali dokonalo postaviť na nohy.

Na také ľahké obzretie si Varšavy by vám stačil aj jeden deň. U nás to bolo dokonca len jedno popoludnie, a tak sme sa po príchode stihli vrhnúť asi na to najznámejšie. Pridávam aj zoznam miest, ktoré som síce nevidela, no pri tvorbe itineráru na váš budúci výlet určite padnú vhod.

 • Zamek Krolewski w Warszawie / Kráľovský zámok na Zámockom námestí
 • Palace of Culture and Science/ Palác kultúry a vedy
 • Národný futbalový štadión vo Varšaves kapacitou 58 000 divákov
 • Múzeum histórie poľských Židov POLIN
 • Barbakan Warszavski/ Varšavský Barbakán
 • Łazienki-Krolewskie park, ktorý je najväčším parkom vo Varšave
 • Zámok Wilanów
 • Copernicus Science Centre / Koperníkovo centrum vedy
 • Multimedia Fountain Park / Park fontán
 • The Neon Muzeum / Muzeum Neonów

Osobne som bola najviac zvedavá na dominantu Varšavy, Palác kultúry a vedy, ktorý svojím vzhľadom pripomína americké mrakodrapy ala Empire State Building. Vojnou zničenej Varšave ho daroval Stalin a preto je občas nazývaný aj „Stalinova erekcia“. Dodnes je tak tŕňom v oku domácich, keďže pripomína ťažké obdobie neslobody v socialistickom režime. Ono to už asi býva zvykom, že práve tie, pre turistov najzaujímavejšie atrakcie, domácim najviac prekážajú. Podobne na tom je aj Eiffelova veža v Paríži či Londýnske oko, London Eye.

Varsava
Palace of Culture and Science/ Palác kultúry a vedy

Za zmienku stojí panoramatická vyhliadka na jeho 30. poschodí vo výške 114 metrov, na ktorú sa vyveziete výťahom za necelých 20 sekúnd. Vstupné je 15 – 20 zlotých čo je v prepočte okolo 3,5 €– 4,7 €. Budova ma celkovú výšku 231 metrov rozloženú medzi 42 poschodí. Nachádza sa v nej divadlo, plaváreň, kino, obchody, reštaurácie aj rôzne firmy.

Polsko_cesty_smelo_cestuj_varsava

Palác kultúry a vedy je umiestnený hneď oproti hlavnej železničnej stanici a je najvyššou budovou nielen Varšavy, ale aj celého Poľska. K tomu, ak sa k nemu vrátite aj v noci, uvidíte ho pestrofarebne vysvietený.

Muzeum_vedy_a_kultury_smelo_cestuj_varsava
Muzeum_vedy_a_kultury_smelo_cestuj_varsava

Príjemná je aj večerná prechádzka varšavských Starým mestom, kde sa nachádza aj vyššie spomínaný Kráľovský zámok/Zamek Krolewski slúžiaci ako múzeum či vysoký stĺp s bronzovou sochou kráľa Žigmunda. Na námestí máte možnosť vidieť pouličných umelcov, predajcov, množstvo turistov, ale taktiež možnosť ochutnať miestnu kuchyňu a známe pierogy za ľudové ceny.

Zamek Krolewski w Warszawie / Kráľovský zámok na Zámockom námestí
Zamek Krolewski w Warszawie / Kráľovský zámok na Zámockom námestí

FREE WALKING TOUR VARŠAVOU:

Práve pri spomínanom stĺpe začína aj „Free walking tour“, ktorú ponúkajú miestni nadšenci. Tí vás zadarmo ( chápte za prepitné, ktoré by ste im mohli nechať ) prevedú mestom. K tomu vám prezradia množstvo zaujímavostí, ktoré sa inde nedozviete. Na výber sú okruhy ako Varšava vo vojne, Alternatívna Varšava, Komunistická Varšava, Historické centrum Starého mesta, To najlepšie z Varšavy či iné. Prehliadky sú dostupné v Angličtine, Nemčine a Taliančine.

Za povojnové obnovenie Starého mesta podľa pôvodných fotografií a dokumentov je táto časť zapísaná aj do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Cesta zo Starého mesta pokračuje k hradbám Barbakán.

BARBAKÁN VO VARŠAVE:

Varšavský Barbakán bol postavený okolo roku 1548 ako súčasť opevnenia mesta. Ako mnoho iných budov, tak aj on bol počas 2 sv. vojny zničený. K rekonštrukcii následne došlo v 50. rokoch 20 storočia. Stále ide o opevnenia mesta, ktoré spája Varšavské Staré a Nové mesto.

Barbacan_Varsava_polsko
Barbakan Warszavski/ Varšavský Barbakán

KDE SA VO VARŠAVE UBYTOVAŤ?

Ubytovanie odporúčam v ClickTheFlat Wilcza Apart Rooms. Krásne a čisté ubytovanie blízko centra Varšavy, s prijateľnou cenou 26 € (110 zl) / 2 osoby/ 1 noc

PRAKTICKÉ RADY PRI NÁVŠTEVE VARŠAVY:

 • Peniaze: 1 poľský zlotý je okolo 0,24 €. My sme si peniaze nemenili. Či už na cestách, v reštauráciách alebo atrakciách všade je možné platiť kartou, čo len príjemne prekvapilo.
 • Doprava vo Varšave MHD: MHD je vo Varšave celkom lacná a má 2 zóny. Zóna 1 je v rámci mesta a zóna 2 je mimo Varšavy. Celodenný lístok (svetlomodrý) v centre (zóna 1) stojí okolo 15 zlotých (3,5 €), víkendový (fialový) platí od piatka 17:00 do pondelka 8:00 a stojí 24 zlotých (5,60 €). K dispozícií sú aj červené 20-minútové (zóna 1 a 2) za 3,40 PLN a svetlozelené 75 minútové (zóna 1) za 4,4 PLN. Ak sa nejdete naháňať za pamiatkami a netlačí vás čas, tak MHD nebudete ani potrebovať. Viac o cenách listkov nájdete na tomto odkaze.
 • Letiská: Ak sa do Varšavy chystáte lietadlom dostanete sa buď na Letisko Fryderyka Chopina alebo letisko Modlin. Warsaw Chopin Airport je medzinárodným letiskom, ktoré leží od Varšavy približne 10 km. Do mesta sa dostanete autobusovou dopravou, autobusom č. 175 za 23-30 minút.Letisko Modlin slúži najmä nízkonákladovým leteckým spoločnostiam a od centra je vzdialené až 40 km. Prepravu potom zabezpečuje nielen autobusová ale aj železničná doprava.
 • Doprava autom: Diaľnice sú v Poľsku spoplatnené mýtnym. Tie je možné platiť manuálne v mýtnych bránach, kde prijímajú platobné karty ako aj hotovosť vo forme eur aj zlotých. Cena mýtneho je počítana podľa počtu brán, ktorými na diaľnici prejdete. Spoplatnených ciest nie je príliš veľa a mýtne stojí len pár eur. K tomu je zaujímavé to, že sa na poľských rýchlostných cestách bežne nachádzajú križovatky, a preto nie je opatrnosti nikdy dosť.
 • Jedlo vo Varšave: Čo sa týka stravovania, môžete vojsť snáď všade. Ceny sú veľmi prijateľné a prirovnateľné k tým naším. Ja som okúsila typické poľské pirohy (pierogy) aj keď so špenátom či naľešníky (placki ziemniaczane). Známe sú aj polievky Boršč či Žurek ako aj bageta, zapiekanka. Na každom kroku na nás číhala aj vôňa sladkých Gofry.
 • Jazyková bariéra: Presne tú mať v Poľsku nebudete. Či už slovensky, anglicky alebo rukami nohami, pôjde to ľahko.

Prvý poľský článok má už svoje pokračovanie. Bol ním severnejší Gdansk, Gdyňa a Sopot, o ktorých si taktiež môžete prečítať

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *