veľkonočne_pstrosie_vajce
Veľkonočné dekorácie

Príbeh zo života pštrosieho vajca

Ôsmeho novembra, teraz už minulého roku bolo to ráno, kedy ma na kuchynskej linke čakal prikrytý druhý narodeninový darček. O tom prvom ste si mohli prečítať TU. Išlo o 3 plné pštrosie vajíčka, ktoré by som ani vo sne nečakala. Následne sa začal odratávať čas do ich zjedenia, keďže som vajcia dlhšie ako mesiac nechcela držať v chladničke. Nikdy predtým som sa s touto veľkosťou nestretla. O to väčšou dilemou bolo to, kto ho skonzumuje.

veľkonočne_pstrosie_vajce

Prvý pokus vajce vyfúknuť bol celkom úsmevný. Vajíčko vážilo viac ako 1,8 kg a dokázalo by nasýtiť aj 10 osôb. Miska naň pripravená bola po okraj plná, a to ešte stále nebol koniec. Podľa Google by sa dal jeho obsah prirovnať k 25 – 30 slepačím vajciam, čo som si samozrejme pred zákrokom nenaštudovala. Jeho vyfukovanie by som prirovnala k nikdy nekončiacemu príbehu. Na konci tejto akcie mi ostalo prázdne pštrosie vajce, chutná praženica a francúzske zemiaky, zaliate až po okraj zapekacej misy.

veľkonočne_pstrosie_vajce
veľkonočne_pstrosie_vajce

Chuťovo je pštrosie vajce podobné tomu slepačiemu. Zhodnotila by som, že je o niečo jemnejšie. Taktiež má iný pomer žĺtka a bielka: ⅓ tvorí žĺtok a ⅔ bielok. Odbornejšie sa jeho obsah delil podľa google aj takto: bielok 54,3 %, žĺtok 23,8 % a škrupina s blanami 22 %. Jeho škrupinka sa tiež pekne líši od tej slepačej. Je pórovitejšia ale najmä hrubšia. Jej priemer je okolo 2 – 3 mm, a tak bol celkom problém vyvŕtať doň diery. Na vajci sa podieľala celá rodina. Priateľ kúpil, mamča sa pustila do vŕtania a ja som pomaly doklepla zvyšné očistenie, nafarbenie a navoskovanie.

Fakty o pštrosom vajci:

 • Uvariť pštrosie vajce natvrdo trvá 60-90 minút.
 • Na pštrosie vajce sa môžete kľudne postaviť. Unesie dospelého človeka.
 • Má menej cholesterolu ako vajcia slepačie.
veľkonočne_pstrosie_vajce

Tradične ako aj pri slepačom vajci som na výrobu tejto pštrosej kraslice potrebovala:

 • veľkú mieru trpezlivosti
 • centrofixu a predkreslený vzor
 • hobby vŕtačku s väčším nástavcom
 • savo na odstránenie vnútorných blán
 • potreby na nafarbenie (akrylový sprej, fólia na ochranu podkladu, stojan na vajíčko) 
 • potreby na voskovanie (sviečku, biele voskovky, ceruzku so špendlíkom)
veľkonočne_pstrosie_vajce-

Postup na výrobu:

A keďže som tušila, že toto pštrosie vajíčko určite neposuniem ďalej, tak som sa rozhodla vybrať môj najobľúbenejší vzor a pre mňa najkrajšiu tohtoročnú farbu z tých, ktoré vytváram na veľkonočné vajcia slepačie.

 1. V prvom kroku sme vajce spoločnými silami vyfúkli. Jeden ho držať, druhý vyfukoval. 
 2. Potom som doň naliala vodu, pretrepala a vyfúkla, aby vajíčko po vyschnutí nesmrdelo.
 3. Vajko som pár dní nechala poriadne preschnúť.
 4. Následne sme vytvorili šablónu dierok a prekresili ich na vajce.
veľkonočne_pstrosie_vajce

5. Páratkom či okrúhlym pilníkom je fajn si dierky trošku vydlabať. Inak sa vŕtačka môže po klzkom povrchu vajca šmýkať.

6. Po tomto kroku prišlo na rad samotné vŕtanie, avšak už s väčším vrtákom.

7. Po vyvŕtaní ostali vo vajíčku biele blanky. Tie odstraňujem namočením vajíčka do bežného Sava. Postupne sa blanky stratia a vajíčko po prepláchnutí vodou nechávam poriadne uschnúť.

veľkonočne_pstrosie_vajce

8. Pred farbením je fajn vytvoriť si podstavec, na ktorom bude vajíčko počas striekania nasadené. V prípade slepačích vajec dobre poslúži toaletná rolka. Na pštrosie som použila menšie vedierko od zmrzliny.

9. Vajko prestriekam z každej strany po 3 krát aby bola jeho farba pekne sýta. Tentokrát som zvolila fialovú farbu.

10. Na záver nasleduje moja obľúbená činnosť, a to zdobenie voskom, ktoré bolo pri tejto veľkosti a pórovitosti o niečo komplikovanejšie.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *