co_vidiet_vo_vatikane
Taliansko

Po stopách turistu v Ríme III. – Najmenší štát sveta – Vatikán

V treťom, a teda poslednom rímskom článku, viedli moje cesty do Vatikánu. Tento najmenší štát sveta má rozlohu iba 0,44 km² a počtom obyvateľov sa pohybuje niečo málo pod 1 000. A aj keď ma do Vatikánu, popravde, až tak nelákalo, tak ako tisíce turistov ročne som sa tu napokon ocitla aj ja. A veru, toto sídlo pápeža malo napokon niečo do seba a my sme tu strávili celý deň. Jediné šťastie bolo v mojom prípade to, že sme sa do tohto slávneho mestského štátu vybrali v pondelok, a tak sme nezažívali tlačenku z každej strany.

bazilika_sv.Petra_vo_vatikane

NÁMESTIE SV. PETRA

Snáď najznámejšou súčasťou Vatikánu je pre turistu Námestie sv. Petra spolu s Bazilikou sv. Petra. Toto barokové námestie je dlhé 240 m, má tvar elipsy a za jeho návrhom stojí už toľkokrát v súvislosti s Rímom spomínaný Bernini. Námestie pozostáva z 284 stĺpov v štyroch radoch a dvoch polkruhoch. Na vrchole sa nachádza 164 sôch. Najkrajšie je ho pozorovať z kupoly Baziliky sv. Petra, odkiaľ ho máte ako na dlani. Námestie má k tomu kapacitu okolo 400 000 ľudí.

namestie_sv.Petra_vo_vatikane

Na námestí sa týči taktiež krásny obelisk. Je vyrobený z jedného kusu červenej žuly, má hmotnosť viac ako 350 ton a výšku 25,5 m. S podstavcom je jeho výška 41 m. Bol ešte kedysi dávno, pred 3 000 rokmi, postavený pre egyptského faraóna a v polovici 16. storočia bol presunutý na Námestie sv. Petra, kde plní funkciu obrovských slnečných hodín. Po jeho oboch stranách sa nachádzajú fontány. Tie majú 8 metrov do výšky a sú od Carla Maderna (1613) a Berniniho (1675).

BAZILIKA SV. PETRA

bazilika_sv_petra_vo_vatikane

Bazilika sv. Petra je najväčšou bazilikou, aká bola kedy postavená. Jej stavba sa uskutočnila v roku 324. Práve z jej balkóna sa každoročne prihovára veriacim pápež. Bazilika ukrýva množstvo sôch. Medzi nimi aj mramorová socha zachytávajúca Máriu s Ježišom, sňatým z kríža, ktorá zdôrazňuje žiaľ matky nad mŕtvym synom. Ide o jediné dielo na svete, ktoré Michelangelo autorsky podpísal.

 • Do roku 1990 bola najväčším kostolom. Potom ju predbehla Bazilika Panny Márie Pokoja v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny, Yamoussoukro.
 • V interiéri a taktiež pod stavbou sa nachádza vyše 100 hrobov.
bazilika_sv.Petra_vo_vatikane

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE:

 • Vstup na námestie je zdarma
 • Do Baziliky sv. Petra sa dostanete až po kontrole, tá prebieha podobne ako na letisku, avšak oveľa miernejšie. Nevadia žiadne šperky ani malé tekutiny či ruksaky. Problém môže nastať až pri väčších taškách či kufroch, avšak susedom odvedľa prešlo aj to.
 • Lístky je možné kúpiť vopred online, všade hlásia, že turistov je vždy habadej a v radoch sa načakáte nekonečne veľa hodín. Neviem, buď sme mali šťastie, alebo sme mali šťastie, pretože do pol hodinky sme boli vybavení s úsmevom na tvári.
 • Do Baziliky sv. Petra je vstup zdarma a má kapacitu 60 000 ľudí.
 • Vstupné 8 eur sa platí až pri návšteve kupoly Baziliky sv. Petra. Na vrchol vedie neskutočne veľa schodov, a tak sa na začiatku šetrite.

VATIKÁNSKE MÚZEÁ SO SIXTÍNSKOU KAPLNKOU:

Povinnou súčasťou cesty každého turistu vo Vatikáne sú aj Vatikánske múzeá na ktorých konci nájdete aj známu Sixtínsku kaplnku. Na to, aby ste sa k nej dostali však musíte absolvovať minimálne hodinu trvajúcu prehliadku múzeí, pri ktorej miestami rozmýšlate, či ju ešte chcete vidieť. Teda, aspoň tak to bolo v mojom prípade. Google tvrdí, že vatikánske múzeum je dlhé 9 km.

SIXTÍNSKA KAPLNKA

Na jej pravej strane sa nachádza 12 malieb predstavujúcich výjavy zo života Ježiša Krista. Na ľavej strane znova výjavy z Mojžišovho života. V Sixtínskej kaplnke sa koná taktiež voľba pápeža – konkláva, ktorá v prípade neúspešného hlasovania o novom pápežovi končí tmavým dymovým signálom. Biely dym naopak oznamuje zvolenie nového pápeža.

sixtinska_kaplnka_vo_vatikanskych_muzeach

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE:

 • V Sixtínskej kaplnke je zakázané fotografovať.
 • Vstupné do Vatikánskych múzeí je 17 eur, študenti to majú za 8 eur.
 • Pri vstupe do múzeí taktiež prechádzate bezpečnostnou kontrolou.

ANJELSKÝ HRAD – CASTEL SANT’ANGELO

Anjelský hrad je najznámejším hradom v Ríme. Je hradom ochraňujúcim živých aj mŕtvych. Má nezvyčajný kruhový tvar a podľa legiend sa tu pápežovi Gregorovi Veľkému zjavil archanjel Michael, čo bolo znakom toho, že morová epidémia je na konci. Na vrchole hradu sa teraz anjel pýši svojou sochou. Anjelský hrad bol útočiskom pápežov ale taktiež mučiarňou či väzením. Väznený tu bol aj Giordano Bruno, ktorý sa preslávil výrokmi o tom, že Zem ani Slnko nie je stredom vesmíru a vesmír je nekonečný. Taktiež tu bola vybudovaná tajná chodba spájajúca Anjelský hrad s chrámom sv. Petra.

Hrad v súčasnosti slúži ako múzeum

 • Otváracie hodiny: utorok – nedeľa od 9:00 – 19:30
 • Vstupné: základné – 7 eur, zľavnené – 3,5 eur
anjelsky_hrad_vo_vatikane

ZAUJÍMAVOSTI O VATIKÁNE:

 • Vatikán a Filipíny sú jediné dva štáty na svete, ktoré oficiálne nerozpoznávajú možnosť rozviesť sa, a teda existuje iba možnosť anulovať manželstvo, takže sa na neho potom zákon pozerá, ako keby ani nikdy neexistovalo.
 • Medzi dlaždicami na námestí sa nachádza aj jedna červená. Práve tá označuje miesto, kde bol 13. mája 1981 spáchaný atentát na pápeža Jána Pavla II.
 • Príjmy Vatikánu tvoria len poplatky za vstupné do múzeí, predaj suvenírov či dobrovoľné príspevky od ľudí.
 • Vatikán a vesmír niesu až tak vzdialené. Vatikán má vlastný teleskop, Vatican Advanced Technology Telescope v americkom štáte Arizona.
 • Z miestnej Vatikánskej pošty môžete odoslať priamo pohľadnicu.
 • Vatikán má vlastnú registračnú značku vozidiel – SCV, CV, vlastné tlačové médiá ako aj “ Rádio Vaticana „.

Prikladám aj tip na ubytko blízko centra v Happy B&B, ktoré je síce minimalistické, no poskytuje všetko potrebné.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *