koloseum_titulna
Taliansko

Po stopách turistu v Ríme I. – Koloseum, Fontána di Trevi či Španielske schody

Aj keď boli u mňa prvé dni nového roku celkom lenivé, tak so sebou priniesli aspoň nový výlet. A ako sa na začiatok roka patrí, tak rovno zahraničný a letecký. Tentokrát všetky cesty viedli do Ríma, hlavného mesta Talianska, ktorý v r. 1870  prebral tento titul po krásnej Florencii. V Ríme sa nachádza 280 fontán a 900 kostolov, a tak sa v spojení s krásnym slnečným počasím bolo na čo pozerať. Pred návštevou ma lákalo najmä KoloseumFontana di Trevi či Piazza Di Spagna so španielskymi schodmi, a preto sú práve tieto architektonické skvosty súčasťou prvého rímskeho článku.

KOLOSEUM (COLOSSEO)

Našou prvou zastávkou bolo Koloseum (Colosseo) na námestí Piazza del Colosseo. Je asi najznámejšou pamiatkou v strede Ríma, ktorá si pamätá množstvo preliatej krvi, súbojov divých zvierat a gladiátorov či krutých popráv. V priebehu jedného dňa bolo na tomto mieste zabitých až 5 000 zvierat. Odhaduje sa, že v rímskom koloseu prišlo o život 500 000 ľudí a milión zvierat. Koloseum bolo najväčšou budovou v Rímskej ríši. Vzniklo v r. 72 na podnet rímskeho cisára Vespasiána. Na jeho stavbe pracovali prevažne Židia, zajatí a prevezení z Judei.

coloseum

Ide o veľký amfiteáter postavený z travertínu. Na stavbu bolo potrebného toľko travertínu, že ho sem privážali každý deň na 200 vozoch ťahaných 4 volmi po celé 4 roky. Práve vďaka využívaniu tohto materiálu má Koloseum stále svetlú, miestami žltkavú farbu. Pre predstavu jeho robustnosti tu máme aj čísla. Koloseum je vysoké 48 m s obvodom vyše pol km. Základy sú zapustené až do hĺbky 9 m. Pôvodne malo kapacitu 45 – 50 000 divákov. Tí sa mohli dostať dovnútra 76. z 80. vchodov a zároveň východov. V hľadisku sedeli podľa sociálnych vrstiev. Koloseum je rozdelené do 4 poschodí.

 • Od r. 1980 je zapísaný v zozname UNESCO.
 • Aréna mala drevenú podlahu pokrytú asi 15 cm piesku, ktorý lepšie absorboval krv a zápach.
 • V podlahe bolo 36 poklopov, ktoré umožňovali, že sa gladiátori a zver nečakane objavili v aréne.
 • Do arény viedli 2 vchody. Jeden slúžil na príchod, druhý na odnášanie mŕtvych tiel.
 • Pod arénou sa nachádzali zvieracie klietky a miestnosti pre väzňov, otrokov a gladiátorov.
 • Z každého zápasu vyšiel víťaz a porazený, o čom rozhodoval cisár alebo publikum palcom nahor a nadol.
Koloseum_rím_taliansko

V súčasnosti k tejto stavbe mieria tisíce turistov ochotne čakajúcich aj dve hodiny v rade. My sme to čakanie vynechali a prehliadky interiéru sa radšej vzdali.

 • Vstupné do tejto pamiatky je 12 eur.
 • Otvorené je od 8:30 – 18:30.
 • Prvú nedeľu v mesiaci je vstupné zdarma.
 • Prístup: zastávka Colosseo.

Cestou od Kolosea zazriete aj Forum Romanum.

foro_romano_rim

Rímske fórum, námestie, ktoré bolo postavené na starom pohrebisku a ohraničovala ho Via sacra – Svätá cesta. Ide o miesto, v ktorom sa odohrával všetok spoločenský život. Nachádzali sa tu chrámy, oblúky a stĺpy, budova senátu či krytá tržnica.

FONTÁNA DI TREVI NA NÁMESTI PIAZZA DI TREVI

K tejto, najznámejšej fontáne v Ríme som sa tešila najviac. Moju radosť však prekazili turisti, ktorých bolo na môj vkus všade až príliš veľa. Každopádne bola sama o sebe nádherná. Fontána je vytesaná z mramoru a je obklopená viacerými sochami. Jedna predstavuje plodnosť, druhá zdravie. Uprostred nej stojí na veľkej lastúre boh mora, Neptún, ktorý je ťahaný morskými, okrídlenými koňmi. Jeho socha je vysoká 5,8 m. Súčasťou fontány sú aj sochy reprezentujúce 4 ročné obdobia.

Fontana_di_trevi_rim

Celkovo má socha úctyhodné rozmery. Je vysoká 26,3 m a široká 20 m. S týmito rozmermi je tak najväčšou barokovou fontánou Ríma. Bola postavená v polovici 18. Storočia, podľa návrhov Berniniho.

S fontánou sa kedysi spájala aj legenda o hode mincou. Podľa nej sa hádžu 3 mince, ktoré majú dopomôcť k nájdeniu novej blízkej osoby pre partnerský život, prípadne upevnenie manželstva či naopak rozvodu. V súčasnosti legenda hovorí, že ak si do fontány hodíte mincu, tak sa do Ríma ešte vrátite. Na to, aby sa prianie splnilo musíte ku fontáne pristúpiť chrbtom a hodiť mincu vždy pravou rukou cez ľavé plece.

 • Od takýchto poverčivých sa ročne nazbiera aj 3 000 eur, ktoré sú venované charite a rímskym bezdomovcom.
 • Fontána Di Trevi sa zapísala do filmovej histórie, a to aj vďaka filmu Sladký život (La Dolce Vita), kde v jednej zo scén elegantne oblečená dvojica Marcello Mastroianni a Anita Ekberg vojde do fontány a pobozká sa.

ŠPANIELSKE SCHODY (PIAZZA DI SPAGNA)

Piazza_di_spagna_spanielske_schody

Sú známe vďaka 135 schodom, ktoré vedú ku kostolu Trinità dei Monti. Schody boli postavené ako symbol mieru medzi Francúzskom a Španielskom. Schodisko spája španielske námestie s francúzskym kostolom. Avšak tak ako aj Fontána Di Trevi, tak aj tieto schody boli úplne preplnené turistami. Nedeľa teda asi nebola ideálnym dňom na objavovanie Ríma. Pod schodmi sa nachádza aj fontána Barcaccia, postavená Pietrom Berninim, ktorá tiež stojí za zastavenie.

UBYTOVANIE V RÍME:

Prikladám aj tip na ubytko blízko centra v Happy B&B, ktoré je síce minimalistické, no cenovo výhodné. 

Ryanair

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *