Plavecky_hrad_plavec_smelo

Plavecký hrad

Medzinárodný Deň detí bol s krásnym počasím ako stvorený na výlet. Tentokrát boli cieľom Malé Karpaty a zrúcanina Plaveckého hradu dostupná z obce Plavecké Podhradie. Zrúcanina sa nachádza na kopci a tak je dobré viditeľná už z diaľky. A nielen dobre viditeľná ale ponúkajúca ešte krajšie výhľady na okolité lesy a vrchy.
Plavecky_hrad_plavec_kam_na_vylet
  • Názov „plavecký“ súvisí s prítomnosťou Plavcov, Kumánov, ktorí pohraničné územie strážili,
  • Signálmi či poslami následne upozorňovali vojsko aby zaujalo obranné postavenie,
  • Hrad vznikol v 13. storočí, okolo roku 1256, kedy mal slúžiť ako strážny hrad,
  • Posledné boje sa na ňom odohrávali v roku 1706, kedy došlo k rozsiahlym poškodeniam hradu.
Plavecky_hrad_plavec_kam_na_vylet

Prístup k Plaveckému hradu:

Najľahšie dostupná je z obce Plavecké Podhradie, odkiaľ vás modrá turistická značka dovedla až na vrchol. Z dediny je potrebné napojiť sa na cestu, ktorá začína alejov stromov. Neskôr ju vystrieda lesná kamenistá cestička. Trasa nie je náročná, no treba sa pripraviť na aké – také neustále stúpanie. Tak ako na iných hradoch, tak aj na Plaveckom zrejme zvyčajne prebiehajú opravné práce. Výnimočne sa na tomto počas našej návštevy nepracovalo, a tak bol hrad skôr plný detí. Hore sa nachádzalo aj pár táborísk a tak tu je zjavne dovolené aj opekanie.
Plavecky_hrad_plavec_kam_na_vylet

Dostupnosť:

Autom trvá cesta z Bratislavy približne hodinku. Zaparkovať je potom možné v strede obce oproti miestnej krčme alebo na malom parkovisku, a teda trávniku na začiatku cesty k hradu.

Plavecky_hrad_plavec

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *