Neusiedl_am_see_rakusko

Neusiedler See s majákom len na skok od Bratislavy

Nielen na Slovensku, ale aj na skok k Rakúšanom máme čo obdivovať. Najznámejšie rakúske jazero Neusiedler See sa nachádza len necelých 50 km od nášho hlavného mesta. Práve Neziderské jazero je k tomu s výnimkou Balatónu jediným stepným jazerom v Európe. Svojou atmosférou sa podobá malému moru, pričom najväčšie čaro má práve časť so známym majákom. K tomu, aj keď to tak pri sedení na móle nevyzerá, jeho maximálna hĺbka je len 1,8 metra a priemerne sa kolíše medzi 0,6 až 0,8 m. Vraj je aj mierne slané. To by som pri jeho čistote neskúšala zisťovať, no verím, že surfisti, milovníci plachtenia, windsurfingu a kitesurfingu už to šťastie v nešťastí mali.

Neusiedl_am_see_rakusko

Samotný bielo – červený maják leží v obci Podersdorf am See. Je vysoký 12 m a týči sa na konci 200 metrov dlhého dreveného móla. Neusiedler See odporúčam navštíviť všetkými desiatimi, a to v každom období. Či už ako športovec, fotograf, zaľúbený párik alebo milovník relaxu v podobe vysedávania na móle a počúvania nárazov vĺn. Toto miesto bude zážitkom pre každého. Na svoje si prídu aj cyklisti, keďže po pobreží vedie niekoľko cyklotrás. Jedna cyklotrasa k tomu priamo z Bratislavy, spod mosta Lafranconi. A preto, ak si trúfate na 50 km dlhú jazdu, len smelo do toho.

Neusiedl_am_see_rakusko

V lete si tu môžte užiť prírodné kúpalisko. Vstup je však spoplatnený a kúpalisko ohradené, preto sa dopredu pripravte. Na druhej strane však ponúka priestrannú pláž s malými kamienkami. Dno jazera je pieskovité a vďaka plytkému dnu sa voda v jazere rýchlo zahreje. Internet hlási, že aj keď ma voda hnedastú farbu, je biologicky a chemicky mimoriadne čistá.

Neusiedl_am_see_rakusko

Zaujímavosti o Neziderskom jazere:

  • Jazero bolo dvakrát vyschnuté. V roku 1811 čiastočne a v r. 1867 úplne.
  • Rozloha vodnej plochy je okolo 315 km². Z toho sa nachádza 240 km²  v Rakúsku a ďalších 75 km²  už patrí Maďarsku.
  • Oblasť je chránená dvoma národnými parkmi, rakúskym Neusiedler See – Seewinkel a maďarským Fertő-Hanság.
  • Od roku 2001 je Neziderské jazero zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Dostupnosť:

  • Autom to máte po diaľnici asi tak za 50 minút. Potom sa dostanete na parkovisko pri reštaurácií. A rovno promenádou až k majáku. Diaľnicu môžete aj vynechať, ak ste ochotní posedieť si v aute o cca 20 minút dlhšie.
  • Pre nadšených cyklistov: Okolo celého jazera je približne 120 km dlhá cyklotrasa s minimálnym prevýšením. Počas nich sa však nebudete prizerať na jazero, keďže trasy vedú pomedzi vinič či polia. Bicykle si môžte požičať priamo na mieste.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *