Lietavsky_hrad_Slovensko
Slovensko

Nedobytný Lietavský hrad

Posledný rok som sa nejako rozcestovala po slovenských hradoch. A s čistým svedomím môžem povedať, že tu máme byť právom na čo hrdí. Jedným z tých krajších, aj keď ťažšie dostupnejších, je Lietavský hrad. Ten leží len cca 10 km od Žiliny a svojou rozlohou je na Slovensku jedným z tých väčších. Zrúcanina Lietavského hradu sa rozkladá na ploche 1,5 ha a nachádza sa na vrchu Cibuľník v nadmorskej výške 633 m n. m. 

Lietavsky_hrad_vylet

Práve vďaka svojej mohutnosti a výške v ktorej je umiestnený, nebol nikdy dobitý. Zjavne títo páni vedeli, čo robia. Zvolili správnu strategickú polohu a hrad tak slúžil ako obytné, administratívne a vojenské sídlo. Nedokázali ho dobyť ani Turci. Smutnejšie však je, že ho nechali schátrať ľudia a ich hlúposť.

Lietavsky_hrad_vylet

Hrad vznikol koncom 13. storočia. Jeho prvým známym majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky a jeho posledným Imrich Turzo. Práve po jeho smrti sa panstvo rozdelilo na päť častí. A iste mi dáte za pravdu keď napíšem, že na jednom smetisku nemôžu byť dvaja kohúti, nie to ešte piati. Tí sa chvíľu o hrad starali no neskôr zostal na pospas osudu. Od roku 1698 tak začal Lietavský hrad opustený chátrať.

Lietavsky_hrad_vylet

Práve kvôli tomu sa oprave hradu od r. 1999 venujú dobrovoľníci a Združenie na obnovu Lietavského hradu, ktorí ho postupne zachraňujú. Asi 20 pracantov sme na vrchole stretli aj my. Tí tu miestami aj prespávajú, a tak im chuť do práce určite nechýba. Jeden z nich nás previedol areálom, vzal nás na strechu najvyššej veže, odkiaľ bol neskutočný výhľad na okolitú prírodu a ukázal nám nové nálezy v jaskyni, ktorá postupne odkrýva svoju minulosť. Práve vďaka tejto skúsenosti dostala návšteva zrúcaniny oveľa väčší rozmer.

Jaskyna_Lietavskeho_hradu

Aj keď je hrad zrúcaninou, jej múry dodnes pôsobia veľmi majestátnym a estetickým dojmom. Na hrade sú zachované otvory okien či zvyšky múrov a omietok. A dostať sa naň je len takou miernou, aj keď dlhšou turistikou.

Lietavsky_hrad_vylet

DOSTUPNOSŤ K LIETAVSKEMU HRADU:

Autom: My sme sa k Lietavskemu hradu dostali z obce Lietavská Svinná. Auto sme zaparkovali priamo v obci pri cintoríne. Od cintorína nás čakala asi 50 minútová cesta až k vrcholu. Najskôr pôjdete po asfalte, ktorý sa čoskoro zmení na lesnú cestičku s nie úplne príjemným, avšak stále jednoducho pokoriteľným stúpaním. Počas cesty sme nepostrehli žiadne informačné tabule, len niečo ako prícestné kríže, avšak ak sa budete držať na modrej značke, tak sa k hradu určite dostanete. Touto trasou sme mali na hrad krásny výhľad nielen na jeho vrchole ale aj počas cesty naň.

Lietavsky_hrad_vylet

AUTOBUSOM HLÁSI GOOGLE TIETO TRASY:

Z autobusovej zastávky “Lietava, Majer pri moste” (395 m.n.m.) stúpame po modrej turistickej značke (2749) širokou stráňou na vrch Cibulník a z rázcestia významovou odbočkou na hrad. Výstup trvá asi 45 minút.

Lietavskej Svinnej, z autobusovej zastávky v centre obce (420 m.n.m.), po zelenej značke (5657) stúpame asi 30 minút strmo na vrch Cibulník a po významovej odbočke modrej turistickej značky priamo na hrad.

Lietavsky_hrad_2019

VSTUPNÉ NA LIETAVSKÝ HRAD:

Keďže ide o zrúcaninu, tak je Lietavský hrad dostupný zadarmiko. Súčasťou hradu je aj expozícia, ktorá podobne ako miestny bufet nie je otvorená nepretržite, a preto je potrebné sledovať otváracie hodiny na facebookovej stránke hradu Lietava.

Expozicia_Lietavskeho_hradu
Expozícia Lietavského hradu

Na hrade sa počas roka konajú aj rôzne podujatia ako Valentín aj pre nezamilovaných, Cesta rozprávkovým lesom, Noc hradných zrúcanín, Štefan či Silvester na hrade.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *