Brecon_beacons
Anglicko

Národný park Brecon Beacons vo Walese

Anglicko. Niektorými nenávidené, mnou milované. Do ktorej kategórie patríte vy ? Ja som ho navštívila už azda 4 krát. Niekedy moje návštevy trvali mesiace, niekedy len pár dní. Zakaždým to však bola jazda, ktorá priniesla nové zážitky. Pláže, architektúra, rôznorodosť ľudí, pracovné skúsenosti, jedlá či typické anglické počasie. Zatiaľ čo niektorí pri definícií Anglicka skončia pri slovách ako je škaredý, upršaný Londýn, ja sa naň pozerám úplne opačne.

Brecon_beacons
Cesta na vrchol Pen y Fan

Moje “poprvé” v Anglicku trvalo mesiace. Štyri mesiace náročnej práce, ale aj krásnych #smelocestuj zážitkov. Jedným z nich bola návšteva Národného parku Brecon Beacons. Ten sa rozprestiera na na ploche 1 344 km² a zároveň ide o najvyššie pohorie juhovýchodného Walesu. Jeho najvyšším vrchom je Pen y Fan s výškou 886 m n. m. Cesta na vrchol trvá 2-3 hodinky, avšak vedú naň až 4 rôzne cesty. Preto je vhodný tak ako pre outdoorových nadšencov, tak aj pre rodiny s deťmi. Miestami je táto túra považovaná za nebezpečnú, ale ako sa hovorí, pomaly ďalej zájdeš a obmedziť vás môže skôr len nevyspytateľné počasie. Z vrcholu je krásny výhľad nielen na zeleň, ale aj na malé jazero Llyn Cwm Llwch, ktoré je najlepšie zachovaným ľadovcovým jazerom v Južnom Walese.

Fakty o Brecon Beacons: 

  1. Brecon Beacons pokrýva 520 štvorcových míľ južného a stredného Walesu.
  2. Ide o medzinárodnú rezerváciu, ktorá ma výbornú kvalitou nočnej oblohy.
Brecon beacons
Výhľad na jazero Llyn Cwm Llwch

SGWD YR EIRA

Tento národný park vo Walese v sebe ukrýva množstvo krás. Jeho súčasťou sú aj vodopády. Mňa najviac zaujal Sgwd yr Eira, „Fall of snow“, na ktorý síce vedie šmykľavá kamenitá cesta, avšak pohľad naň určite stojí za to. K tomu je jedným z mála vodopádov, ktorý si môžete vychutnať z diaľky, ale aj úplne zblízka či spoza jeho prúdov. Potom už len stojíte a počúvate ťažký dopadajúci prúd vody a cítite jemné kvapky, ktoré hneď po túre padnú vhod. K tomu mi ešte väčšiu radosť vyvolala práve vznikajúca dúha.

Brecon_Beacons
Nádherný vodopád Sgwd yr Eira

PRE TÝCH, KTORÝ BY SA NA TOTO MIESTO CHYSTALI PRIPÁJAM AJ KRÁTKY POPIS TRASY:

  1. Pred Národným parkom sa nachádza parkovisko, kde je možné odstaviť auto, kúpiť občerstvenie a smelo sa pustiť na túru. 
  2. Následne prejdete cez kovovú bránu, cez rieku a prudko začnete stúpať na hrebeň Craig Fan Dbu. Pokračujete smerom k hrebeňu Corn Du. Kde už sledujete krásu okolia a ľadovcových údolí. Cestou zazriete aj miesta zvané Y GyrnFan Fawr či Mynydd Du. Aj takéto zaujímavé názvy si nesie NP Brecon Beacons.
  3. Najkrajší výhľad je z najvyššieho vrchu Pen y Fan, odkiaľ vidíte údolie Cwm Llwch s jazerom, horskú ľadovcovú morenu Llyn Cwm Llwch.
  4. Z Pen y Fan je na záver strmý zostup, až na kamennú cestu, ktorá vás zavedie po Craig Cwm Sere a po prudkom stúpaní na vrchol Cribyn
  5. Ďalším bodom kde sa ocitnete bude aj Fan y Big.
Brecon_beacons

Názvov vrchov si môžeme písať mnoho, no ak sa vydáte na túru po vyznačených chodníkoch uvidíte všetko, čo vidieť máte. Tak či tak sa na záver dostanete na asfaltovú cestu, ktorá vás dovedie k odparkovanému autu.

DAN-YR-OGOF

Do tohto národného parku som sa vrátila aj druhý krát. Tentokrát kvôli jaskyni DAN-YR-OGOF v  The National Showcaves Centre. Jaskyňa je súčasťou 17 km dlhého jaskynného komplexu a jednou z hlavných turistických atrakcií v Južnom Walese. Súčasťou jaskyne je Cathedral Cave, v ktorej je povolené vykonávať sobášne obrady. Druhú časť tvorí Bone Cave, tu bolo objavených 42 ľudských kostier z doby bronzovej. Taktiež je v komplexe množstvo exponátov znázorňujúcich boj o prežitie v tejto dobe. Nechýbajú ani hyeny, vlci či jaskynné medvede. Súčasťou komplexu je jedna z najväčších zbierok modelov dinosaurov z celého sveta v ich životnej veľkosti. Tá obsahuje 220 modelov či dedinu a múzeum z doby železnej. Centrum je otvorené denne od 26. marca do 4. novembra od 10-15 hod s cenou lístka 15£ (deti 11£).

Brecon_beacons
Jaskyňa DAN-YR-OGOF

Každopádne, snáď vás aspoň tieto fotografie presvedčili o tom, že Anglicko, teda Wales má čo ponúknuť. 🙂 V prípade že máte záujem túto lokalitu navštíviť, tak si viac informácií o tomto národnom parku, otváracích hodinách či cenníkoch môžte nájsť TU alebo TU

Brecon_beacons

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *