Muzeum_betliar_tip_na_vylet_roznava
Slovensko

Najnavštevovanejší kaštieľ JV Slovenska. Kaštieľ Betliar stojí za prehliadku.

Ak ťa nebavia nákupy, choď na výlet. A tak sa druhá adventná nedeľa niesla v duchu košických vianočných trhov a návštevy Kaštieľa Betliar, ktorý je jednou z expozícií SNM – Múzea Betliar. Kaštieľ je jedným z mála na Slovensku, ktorému doprial osud to, že môže slúžiť ako múzeum a nie ako ďalšia schátraná či okradnutá pamiatka. A to aj vďaka tomu, že hneď po znárodnení v roku 1945 začal slúžiť ako múzeum. Tak sa v ňom zanechalo množstvo pôvodného nábytku, trofejí, obrazov, či kníh, ktoré dotvárajú atmosféru turistom.

Muzeum_betliar_tip_na_vylet

V minulosti toto sídlo patrilo k panstvu Krásna hôrka, preto sa jeho dejiny spájajú s tými istými mocnými rodmi, ktorí vládli aj na hrade. Betliar bol od nepamäti majetkom rodu Andrássy, ktorí sa považovali za najvýznamnejších aristokratov 19. storočia v Európe. Práve tento rod spravil z obrannej budový so strieľňami, vežami a delami, luxusné sídlo, ktoré malo reperezentatívny charakter.

História kaštieľa

Kastiel_Betliar_interier
 • Od r. 1905 bol kaštieľ zmodernizovaný a tak mal elektrické osvetlenie, ústredné kúrenie, 16 kúpeľni a krásnu knižnicu.
 • Súčasťou kaštieľa je expozícia egyptológie, ktorá disponuje unikátnymi cennosťami. Medzi tie patrí múmia kňaza Amona z pohrebiska v Gize ktorá má 3 500 rokov či o tisíc rokov mladšia múmia dieťaťa.
 • Ďalšou z expozícií je expozícia exotických trofejí na prízemí v zimnej záhrade, kde sa nachádzajú rôzne preparáty z Afriky a Ázie. Medzi nimi preparát slona, štít z jeho kože, stojany na odkladanie zo sloních nôh, krokodíl či korytnačka.
 • Okrem týchto expozícií ma najviac zaujala knižnica. Tá disponuje s viac ako 15 000 zväzkami tlačí a rukopisov z čoho je viac ako 60 % písaných v nemčine.
Kastiel_Betliar_interier_kniznica
 • Na každom rohu v kaštieli narazíte na obrazy, ktoré majú na starosti muži rodu Andrássy.
 • Za povšimnutie stoja kúpeľne a ich obloženie, pri ktorom má každá obkladačka inak maľovaný motív.
 • Častokrát sa v kaštieli stáva, že narazíte aj na nejakú výstavu. V čase našej návštevy sa konala výstava „Grófka bez kaštieľa“ Elizabeth Olgyay Andrássy a jej pozostalosť. Výstava potrvá do 30.4.2019.
 • Zaujímavou súčasťou kaštieľa Betliar je momentálne aj múmia Žofie Serédy, ktorá bola prevezené z hradu Krásna Hôrka, kde sa jej mumifikované telo našlo a kam sa opäť vráti po jeho hradu.
 • V kaštieli sa natáčal aj historický slovenský seriál 1890.
Kastiel_Betliar_interier

Žofia Serédy

Žofia bola manželkou Štefana I. Andrássyho a patrila medzi legendárne hradné panie. Žofia žila v 18. Storočí, zomrela v roku 1703. Jej neporušené telo objavili pri rekonštrukcii kostola v Krásnohorskom Podhradí v roku 1770. V kaštieli Betliar sa nachádza od r. 2012. Múmii na Betliari zadovážili novú rakvu a taktiež nové šaty, ktoré jej ušil známy Boris Hanečka. K tomu nelen ušil ale aj doň Žofiu obliekol. Samotná róba stála 3 000 eur.

Kastiel_Betliar_interier_prehliadka

Areál Kaštieľa je taktiež krásny. Priamo pred kaštieľom Betliar stojí fontána s bronzovou sochou Psyché, ktorá v antickej mytológií zosobňovala krásu duše. Ďalšie 2 fontány sú súčasťou parku a slúžili ako bazény na kúpanie.

Areál dopĺňa aj prírodný park s 80 ha, ktorý patrí medzi najcennejšie a najzachovalejšie objekty svojho druhu na Slovensku. Po celom areály sú roztrúsené malé stavby. Najväčšou atrakciou bol kamenný vodopád s nádržou ktorú využívali aj ľadové medvede v 20 storočí chované Anrássyovcami.

 • Komplex areálu kaštieľa bol v r. 1985 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku ako vzácne kultúrno – historické dedičstvo niekoľkých storočí.
Kastiel_Betliar_interier_prehliadka

Dostupnosť a otváracie hodiny:

Dostupnosť: Obec Betliar sa nachádza na trase Rožňava – Dobšiná

Autobusom: Z autobusovej zastávky sa peši popri Krivom potoku dostanete za 15-20 min priamo k areálu kaštieľa Betliar.

Otváracie hodiny kaštieľa Betliar:

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupmedzi 9:30 – 15:30 zdarma.

V iných dňoch je kaštieľ otvorený okrem pondelkov následovne:

 • November – marec od 10:00 – 16:00
 • Apríl – október od 9:30 – 16:30

Prehliadka so sprievodcom trvá okolo 60 min. Za tento čas stihnete prejsť celé 1. a 2. poschodie kaštieľa aj s výkladom.

Muzeum_betliar_tip_na_vylet_roznava

Cenník

 • 8 € pre dospelého
 • 5 € pre študentov do 26 rokov/dôchodcov nad 62 rokov

Ceny sa menia v závislosti od sezóny a preto je nutné si ich pred výletom pozrieť TU.

V kaštieli sa konajú rôzne podujatia, tvorivé dielne, prednášky za ktoré sa čo to dopláca. Dopláca sa aj za fotenie v areály a to sumou 2 €.

Kastiel_Betliar_interier

„GRÓFKA BEZ KAŠTIEĽA“ ELIZABETH OLGYAY ANDRÁSSY A JEJ POZOSTALOSŤ

Elizabeth pochádzala zo staršej betliarskej vetvy Andássyovcov a počas svojho života ako mladá spoznala nezmyselnosť rozdeľovania ľudí podľa pôvodu či národnosti. Už ako 20 ročná si prešla strastiplnou cestou naprieč vojnou ničenou Európou do Švédska. Slobodu našla v USA, v krajine založenej na slobode s kapitálom budovaným na otvorenosti k imigrantom.

Elizabeth ostalo len málo predmetov odkazujúcich na bohatú minulosť jej rodu no práve tie boli vďaka jej dcére Joy Olgyay dostupné na výstave.

„ Elizabeth po zmene režimu viackrát navštívila Maďarsko, aj Slovensko. Pri príležitosti svojej návštevy na hrade Krásna Hôrka v roku 2010 vyjadrila želanie byť pochovaná v tunajšej rodovej hrobke vedľa svojho prastarého otca. Posledné roky svojho života prežila u dcéry Joy na farme v štáte Oregon. Zomrela 24. januára 2017 vo veku 93 rokov. Jej telesné pozostatky boli podľa jej priania uložené na večný odpočinok 20. augusta 2017 na hrade Krásna Hôrka. Elizabeth je jedinou z Andrássyovcov, žijúcich v Amerike, ktorá sa napokon, aj keď po smrti, predsa len vrátila domov… „ Zdroj: TU

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *