muzeum_oravskej_dediny

Múzeum Oravskej dediny

Múzeum oravskej dediny je jedným z najkrajších ľudových múzeí v prírode, aké som na Slovensku videla. Pri návšteve Oravy sme v tomto kúte strávili 4 dni plné spoznávania. Jedným z bodov programu bolo aj toto múzeum. Ide o veľký komplex, ktorý disponuje s viac ako 50 stavbami ľudovej architektúry. K tomu nejde iba o domy, ale aj budovy ako olejáreň, vodný mlyn, hrnčiarska pec či Krčma u mlynárky, v ktorej sa môžete občerstviť. Stredom areálu preteká Studený potok.

muzeum_oravskej_dediny

Krčma u mlynárky

Krásne sú aj ukážky ľudových umení a remesiel. Následne si môžete výrobky a magnetky zakúpiť. Pri domoch môžete vidieť záhradky s typickými plodinami či miestne menšie zvieratá.

muzeum_oravskej_dediny

Tradičný interiér oravských domčekov

Plusom bolo to, že domčeky na sebe nie sú “nalepené”. Tak je medzi nimi dostatočný odstup a priestor na pasienky, záhrady a lúky, ktoré navodzujú neskutočnú atmosféru. Múzeum sa v Zuberci začalo stavať v roku 1967. Postupne boli stavby odkupované od ich majiteľov, boli rozobraté, ošetrené a nanovo postavené. Múzeum sa delí na viacero časti: Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy, Kostol a Mlynisko. Ide o vcelku veľký areál, a tak sa dozaista nebudete nudiť. Nám bola dopriata rýchlo prichádzajúca letná búrka, a preto bola moja návšteva o čosi kratšia ako by som si predstavovala.

Dolnooravský rínok

Dolná Orava bola osídľovaná ako prvá. Predstavuje typ vidieckeho mestečka s námestím, ktoré slúžilo ako trhovisko. Stavby boli v tomto regióne omietané hlinou a bielené vápnom. Dôvodom boli lepšie izolačné vlastnosti domu a taktiež to, že domy pôsobili honosnejšie. Dominantou pri vstupe je baroková zvonica z r. 1860. Tá má 2 časti: dolnú časť tvorili obecný archív a požiarna zvonica, hornú znova zvon z Kraľovian. Na vrchole je kovový kohút, ako symbol ochrany pred požiarom.

muzeum_oravskej_dediny

Dolnooravský rínok

Hornooravská ulica:

Hornooravská ulica vznikla tak, že si na roliach osadníci postupne postavili prvé domy až vznikla hustá ulicová zástavba. K tomu sa domy začali tak zhusťovať, že niektorí susedia zdieľali spoločný dvor.

muzeum_oravskej_dediny

Hornooravská ulica

Goralské lazy:

Goralské lazy tvorili samostatné usadlosti, ktoré sa neskôr stali základom nových sídel. Medzi sebou mali väčšie vzdialenosti a okolie domov tvorili trávnaté záhrady. Základom bol chov oviec a dobytka. Domy boli tvorené malou obytnou izbou, stajňou, chlievom a holovnicou, v ktorej bývali cez noc ovce.

muzeum_oravskej_dediny

Goralské lazy

Kostol sv. Alžbety Uhorskej:

Najstarším objektom v Múzeu oravskej dediny je neskorogotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo Zábreže. Ten bol postavený začiatkom 15 storočia. Mňa potešilo to, že pri vstupe do kostola ho síce pozorujete cez mreže, no pri vstupnej stene máte strojček. Tlačidlom si následne vyberiete či chcete počuť niečo viac o histórií, vypočuť si modlitbu alebo zvony.

muzeum_oravskej_dediny

Kostol sv. Alžbety Uhorskej

Mlynisko:

Mlyny boli zvyčajne prvými technickými stavbami, ktoré sa v obciach stavali. Dôvodom bolo to, že vo väčšine oravských obcí bolo dostatok horskej vody. Stavali sa na dolnom konci dediny. Mlyn bol postavený okolo r. 1890 a mlel do r. 1953. Mlyn slúžil na mletie šrotu z ovsa, jačmeňa či občasné mletie hrubej múky.

muzeum_oravskej_dediny

Mlynisko

Informácie o prehliadke:

Prehliadku je možné absolvovať individuálne alebo so sprievodcom. Ja som ju absolvovala individuálne, no k dispozícií je aj mobilná aplikácia s názvom “Múzeum oravskej dediny Zuberec”. Tú si môžete stiahnuť na android aj apple. Parkovanie je možné asi 150 m od vstupu do múzea. V okolí sú k dispozícií aj miestne stánky.

muzeum_oravskej_dediny

Cenník vstupov a otváracie hodiny do múzea:

  • Základné vstupné je – 4 euro
  • Dôchodcovia, študenti – 3 euro
  • Deti, ZŤP – 2 euro
  • Aktuálne otváracie hodiny a vstupné do múzea nájdete TU.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *