Postup_na_fabenie_riadu
Bytové dekorácie

Maľovaný tanier

Máte doma obyčajné biele taniere, šálky či podšálky? Tak si dnes ukážeme, ako jednoducho si ich môžete oživiť. Úprimne, ja sama som sa toho trošku bála, a tak som sa na tento postup odhodlávala dlhšie ako obvykle. Fixka na porcelán mi v šuplíku ležala už asi pol roka, biely tanier na mňa v Tescu vyskočil prednedávnom. Na pintereste tiež blikali rôzne porcelánové verzie, a tak som uznala, že je ten správny čas smelo sa pustiť do tvorenia.

Na výrobu potrebujeme:

  • Tanier
  • Fixku na porcelán
  • Papier a ceruzku na nákres vzoru
  • Indigo

Prv si na papier obkreslíme tanier, aby sme vedeli jeho približnú veľkosť. Podľa toho si vymyslíme vzor, ktorý pomocou indiga prekreslíme na tanier. Poprípade ho môžeme vystrihnúť a obkresliť aj bez indiga. Ja som si zvolila niečo z tých mojích typických ľudovo – kvietkovaných vzorov. Tanier musí byť prv odmastený a vyutieraný dosucha. Najlepšie je ho odmastiť alkoholom, octom či čistiacim prostriedkom na riad. Následne môžeme tvary pomocou fixky vypĺňať.

malovany_tanier_fixkou
malovanie_na_porcelan
fixka_na_porcelan_postup

Fixky na porcelán sú v podstate navrhnuté na kreslenie čiar a tvarov a majú rovnaké vlastnosti ako aj farby v tekutej forme. Pred použitím je potrebné fixkou zatriasť a nechať chvíľu odstáť hrotom nadol. Potom, pri maľovaní, už len fixku jemne stláčame, aby farby pomaly pretekali nižšie. Vzor začína rovno vysychať, takže nám nezateká ďalej. Po nakreslení vzoru ho necháme 48 hodín poriadne preschnúť. Pri týchto fixkách je výhodou to, že ich nie je potrebné nechať zapiecť v rúre. Po uplynutí času je vzor odolný voči vode či ošúchaniu a riad je možné umývať v umývačke. U mňa bola jediná chyba pri kúpe tá, že som zvolila fixku s veľmi hrubým hrotom, a tak bolo nemožné potiahnuť jemnejšie línie.

malovanie_na_tanier_fixou
malovanie_taniera_postup_na_vyrobu

Aj napriek tomu, že ja som v tomto postupe zvolila maľovanie na tanier, odporúčam zvoliť iný druh riadu. A to práve preto, že pri kontakte s jedlom nemusí byť farba vo fixke, ktorá sa nedáva zapekať úplne bezpečná, poprípade nemusí vydržať nezoškriabaná tak dlho. Ešte šťastie, že má riad 2 strany a hrnčeky či podšálky môžu smelo podstúpiť túto estetickú premenu.  🙂

postup_na_malovanie_taniera_fixkou

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *